Olivín

Olivín

Nádherný zeleně zbarvený krystal nese jméno olivín. Není divu, když jeho nejčastější zbarvení je olivově zelené. Můžete se ale setkat i s barvou zeleno černou, černohnědou nebo žlutozelenou. 

Tento zelený krystal je průhledný a průsvitný, má skelný a matný povrch, lasturnatý lom a nedokonalou štěpnost. Jeho tvrdost se pohybuje mezi 6,5 až 7 na Mohsově stupnici. Nejčastěji se zpracovává na kabošony nebo fasety, krásně vypadají ale i čistě přírodní krystaly. Není divu, že jeho cena je poměrně vysoká. Dobře vybarvené čisté krystaly olivínu mohou dosahovat i několik stovek euro za jeden karát. 

Vhodný pro znamení

V astrologii je olivín přiřazen lidem ve znamení Ryb, Lva, Kozoroha a Panny. Záleží na tom, jaký národ toto přiřazení v minulosti určoval. Pannám přiřkli olivín ve středověku. Staří Egypťané a Byzantinci jej pak směřovali Lvům. Babyloňané pak Rybám. 

Vybíráme pro vás produkty

Olivín příznivě ovlivňuje čakru srdce. Dokáže ji otevřít a dobít její energii, aby opět vysílala ty správné energetické vibrace a plnila znovu svoji funkci. Olivín ale dokáže ovlivňovat i psychiku. Je skvělý pro zažívání, slezinu a pomáhá při zácpě. Na účinky a vlastnosti olivínu se ale podíváme níže. 

Účinky a vlastnosti

Olivín je již od dávných dob známý jako ochránce před zlými silami a pomocník milenců. Tělu i mysli dokáže dodat vitalitu a energii, ale také optimismus a radost ze života. Tím, že odstraňuje škodliviny z našeho těla, očišťuje celý náš organismus a navrací do těla i duše rovnováhu a potřebný klid. 

Už díky své zelené barvě je olivín předurčen, aby pomáhal vyššímu propojení s přírodou a Matkou Zemí. Dokáže ale také podnítit tvořivost a kreativitu a snáze s ním překonáme obtížné úkoly. Posiluje totiž naši sebedůvěru a ukazuje nám cestu životem. 

Olivín význam a účinky

Historie

Olivín zná lidstvo již dlouhá tisíciletí. Znali a používali je staří Babyloňané, Byzantinci, Egypťané, znali jej ve středověku a v oblibě je tento krásný krystal dodnes. Díky své vysoké oblibě také postupem času získal řadu různých názvů. Můžete jej znát i jako peridot nebo chryzolit. Ve středověku se olivíny vsazovaly do různých církevních šperků a předmětů. V době baroka se tvrdilo, že pomáhá v lásce milencům. Chránil před bolestí srdce, před zimnicí, pomáhal v melancholii i v neštěstí. Jako krystal zelené barvy prý také přitahoval štěstí a peníze. 

Kde se olivín nachází

Historicky nejznámější ložiska olivínu se nacházejí v Rudém moři na ostrově Zebirget. Zde se těžilo již před více než 3500 lety. Olivíny byly nacházeny také v Myanmaru. Dodnes se olivín těží v Brazílii, ve státě Minas Gerais nebo Pernambuco, dále v USA, především v Arizoně, v Novém Mexiku a na Havajských ostrovech. Olivíny jsou známé také z Mexika, a krystaly světle zelené barvy pak z Austrálie. Krásné krystaly olivínu byly nalezeny také na antarktidě. 

Olivíny v menším množství můžeme nalézt v JAR, Tanzanii, Keni, Zairu nebo v Somálsku. Známy jsou také z Ruska, především z oblasti Sibiře, kde se mimo jiné nachází i ložiska diamantů. Dále jsou známy z oblasti Kolymy, Uralu a v Sajanech. 

Další krásné olivíny byly a jsou nacházeny v Mongolsku, Afghánistánu nebo v Severní Koreji. Z historie známe olivíny z České republiky, světlé krystaly pak z Německa, Norska, Grónska a Itálie. 

Fosterity jsou olivíny pocházející z pákistánského Pamíru a objevily se na trhu v posledních letech. Jedná se o žlutozelené výbrusy, které někdy obsahují jehlice černého ludwigitu. To jim však neubírá na kráse, zajímavosti ani na ceně.  

Olivín krystal

Zajímavosti

Mnoho krásných a velkých olivínů můžeme najít v muzeích po celém světě. Např. Smithsonian Institution ve Washingtonu  uchovává nádherné výbrusy olivínu pocházejícího z ostrova Zebirget. Mají hmotnost kolem 310 ct. Další, pocházející z Myanmaru, má váhu 287 ct. V Moskvě, v tzv. Diamantovém fondu Ruska se pak nachází olivínový výbrus o hmotnosti 192,6 ct, opět pocházející z ostrova Zebirget.  

Zbarvení

Olivíny mají především olivově zelenou barvu. Můžete ale objevit i olivíny barvy žlutozelené, hnědo černé nebo zeleno černé. Známý je také bezbarvý olivín, tzv. fosterit, který ale může mít rovněž zelenou barvu, nejen čirou. Další zajímavou odrůdou olivínu je fayalit, o kterém toho ale není přiliš známo a také v různých (menších) encyklopediích minerálů byste jej hledali celkem marně. 

Chryzolit

Chryzolit je odrůda olivínu a často je za olivín zaměňován. Má olivově zelenou barvu a je průhledný. Stejně jako samotný olivín je řazen mezi drahé kameny. Využíván byl často ve šperkařství.

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 2006, str. 90 – 91.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oliv%C3%ADn

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *