Kámen v barvě lesní zeleně vás jistě zaujme na první pohled. Zpravidla je vyleštěn tak, aby byly vidět světlé a tmavé proužky v opakní zelené hmotě. Tento kámen se nazývá malachit a jeho barva je způsobena přítomností mědi. Malachitové krystaly jsou sice moc malé k fasetování, ale často je vyřezáván nebo leštěn tak, aby bylo jeho proužkování dobře viditelné, protože právě to jej dělá zajímavým.
Malachit svůj název odvozuje od dvou slov – jednak může jeho název pocházet z řeckého slova “malache”, které znamená sytá zeleň, což by rozhodně odpovídalo jeho krásné barvě, nebo od slova “malachos”, což znamená měkký. Malachit skutečně nemá vysokou tvrdost, na stupnici se pohybuje mezi 3,5 až 4. Jeho povrch je skelný, hedvábně jemný a mastný a lom lasturnatý. Malachit je většinou neprůhledný, ale vzácně se mohou objevit i průhledné kousky.
Malachit je zpracováván jako kabošony, tabulkovce, glyptiky a občas jako fasetové výbrusy. Je využíván ve stavebnictví, kde se z něj vyrábí luxusní obklady, a oblíbený je i v galanterii.
Jeho cena není příliš vysoká, protože se v přírodě vyskytuje poměrně hojně. V současné době je prodáván na kila.
Vhodný pro znamení
Malachit je vhodný pro zrozence ve znamení Býka a ovlivňuje čakru srdce.
Účinky a vlastnosti
I když nejsou jeho účinky a vlastnosti tak bohaté, jako u jiných kamenů, i malachit se může využívat. Pomůže nám dosáhnout klidnějšího a hlubšího spánku a zklidňuje nervovou soustavu. U sebe by ho měly mít těhotné ženy, především při porodu, protože zmírňuje porodní bolesti a pomáhá je překonat.
Malachit je brán především jako ochranný kámen, vhodný jako ochrana na cesty, ochrana proti negativním energiím i jako pomocník pro očištění naší energie a čaker.
Zároveň je označován jako kámen změny a kreativity, protože pomáhá odstranit staré bloky, které nás brzdí v rozletu a dalších životních krocích.
Vliv na lidskou duši má i jeho proužkování a střídání světlé a tmavé barvy. Symbolizuje a připomíná nám to, že život není jen světlý – krásný, nebo tmavý – zlý. To ve výsledku pomůže snáze přijmout špatné dny nebo dokonce stinné stránky našeho života, protože víme, že zase vysvitne slunko a bude lépe.
Malachit harmonizuje naši mysl a uvádí do souladu rozum a cit. Učí nás žít v sounáležitosti s přírodou a láskou ke všemu živému. Pomáhá odstranit nebo překonat stydlivost a projevit vlastní názory.
Historie
Malachit je známý již tisíce let. Znali jej už staří Egypťané, kteří z něj vyřezávali různé kameje, amulety nebo obřadní a ozdobné předměty. Stejně tak ho znali a zpracovávali staří Řekové a Římané.
Malachit se využíval i drcený na prášek, kdy se z něj vyráběla barva pro malíře, nebo se dokonce využíval jako líčidlo. Údajně měl moc chránit děti před kouzly a čáry a v Antice.
Ve střední Evropě byl oblíben především v 16. století, kdy byl využíván jako podpora růstu dětí a k utišení bolestí.
Kde se malachit vyskytuje?
Malachit se vyskytuje velmi hojně po celém světě. V Asii jsou jeho nejznámější ložiska v Číně a Indii. Významná ložiska se nachází i v Austrálii, ale především na kontinentu americkém. Najdete je v USA ve státě Arizona, v Nevadě, Coloradu, Utahu a v dalších státech.
Velmi krásné kůry malachitu se nachází v Nikaragui. Jsou hodně podobné zairským. Malachity vysoké až drahokamové kvality se nachází v Mexiku, Chile, Peru nebo na Kubě. Nejvýznamnější ložiska malachitu se pak nachází v Africe. Tam převažuje oblast Copperbeltu (území Zairu a Zambie), kde se malachity těží již dlouhá staletí. Tamní malachity se považují za nejkrásnější a nejkvalitnější na světě. Krásné malachity se dále nachází v Namíbii, Maroku, Zimbabwe nebo v Angole.
Další významná ložiska malachitu se nachází v Rusku, v oblasti středního Uralu. Malachitová zóna zde dosahuje až do hloubky 130 m. Na Uralu se těžilo již v roce 1709. Jsou zde nacházeny velké bloky o váze několika tun.
Malachity ale najdete i v Evropě, např. v Německu, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Anglii a Francii. Jejich význam ale není tak velký, jako u malachitů afrických, amerických nebo ruských.
Zajímavost
Díky tomu, že je malachit znám již dlouhá tisíciletí, jsou jeho výrobky – sošky, šperky a drobné předměty – v muzeích po celém světě. Překrásný je především tzv. Malachitový a Georgievský sál v Zimním paláci v St. Petersburgu. A z Ruska pochází i významná kolekce malachitových šperků, která je pro změnu k vidění ve Versailles u Paříže.
Zbarvení – Malachit
Zbarvení malachitu má na svědomí přítomnost mědi. Právě díky ní získává tento kámen sytou barvu lesní zeleně, která může lehce měnit odstíny. Typické je pro něj již zmíněné proužkování způsobené střídáním vrstev různých odstínů – světlejších a tmavších. V reálu se ale stále jedná o zelený kámen, který se nevyskytuje v žádných dalších odrůdách a ani barvách. I jeho účinky a vlastnosti jsou proto stále stejné, ať už získáte malachit tmavě zelený, nebo je jeho odstín světlejší.
Zdroje:
Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 142 – 143.
Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 126.