Ametyst

Ametyst

Narazíte-li na kámen, jehož barva je světle až tmavě fialová, někdy i fialově červená, bude to s největší pravděpodobností ametyst. Tento překrásný minerál může být průsvitný, nebo dokonce průhledný. Jeho povrch se leskne jako sklo a stejně jako sklo je křehký. Jeho tvrdost se ale nachází kolem čísla 7. 

Vhodný pro znamení:

V astrologii je Amteyst přiřčen Beranům, Kozorohům, Rybám, Vodnářům, Střelcům a Pannám

Účinky a vlastnosti

Ametysty jsou pověstné svou ochrannou silou. Pokud vás trápí stres, nespavost nebo dokonce noční můry, je ideálním pomocníkem. Pokud máte slabou vůli, noste jej u sebe – pomůže vám ji posílit. Je také považován za symbol zamilovaných, zdrženlivých a traduje se, že dokáže ochránit před kouzly a čáry.

Ametyst ucinky

Historie

Ametyst bývá považován za nejkrásnější odrůdu křemene. Znám byl již v době starých Egypťanů, Etrusků a Římanů. Znali ho rovněž ve staré Číně, kde z něj vyráběly drobné gemy. Oblíbený byl ale i během středověku, a ceněn byl i v Evropě, kde byl označován jako biskupský kámen.

V Bolívii byl před nějakou dobou nalezen ametyst ve spojení s citrínem, který se nazývá ametrín. Střídají se v něm fialová a žlutá barva, přičemž hranice přechodu obou barev je velmi ostrá. 

Zajímavosti

Ametysty jsou oceňovány podle kvality jejich barvy. Těmi nejžádanějšími jsou tmavě fialové, nazývané “sibiřské”, a potom světle červeně-fialové – tzv. “Rose de France”. Pokud by vás zajímala cena takových ametystů, věřte, že je velmi slušná. Za karát můžete zaplatit – nebo získat – až několik stovek euro. Na podobné cenové úrovni se pohybují např. ametríny. Ostatní ametysty se pak pohybují kolem desítek euro. Ceněná je především jejich průsvitnost až průhlednost. My se nejčastěji setkáváme s neprůhlednými ametysty, které se prodávají na kila. 

Výskyt ametystů

Ametysty byly známy už od středověku především v Brazílii. Tam se vyskytují ve státech Bahia, Minas Gerais, Matto Groso a dalších. Vyplňují dutiny achátových mandlí v lávových průduchách bazaltů, a to na ploše cca 1,5 milionů km2. Na jihu území pak zasahují až do Uruguaye. 

Tyto překrásné minerály se těží také v USA, Kanadě, Mexiku, Indii, Bolívii, ale i v Afghánistánu, Japonsku, Číně, Koreji a dalších státech. V Rusku je najdete hlavně na Urale, v Jakutsku a na Kole. 

Ametysty jsou známy samozřejmě i u nás. Jmenujme např. lokality Cibošov, Kozákov, Bochovice, Hostákov, Valdíkov, Kojatín nebo Hlubokou. Na Slovensku jsou známy v Banské Štiavnici a v Banské Hodruše. 

Zbarvení

Ametysty mohou být “pouze” jednobarevné, popř. jejich barva přechází ze světle fialové do tmavé až purpurové postupně, bez ohraničených přechodů. Existují ale i další druhy ametystů, které fascinují svou barevnou kresbou a mohou v sobě ukrývat i více barev, než jen fialovou. Jedná se především o ametysty hradbové, jejichž kresba na první pohled připomíná vršek špičatých dřevěných planěk hradby. 

Ametyst hradbový

Ametysty, jejichž barevné přechody jsou tvrdě ohraničené, se nazývají hradbové. Jedná se o žilné ametysty, které tvoří hrubé krystaly, ale ve svém průřezu mají zajímavou stavbu. Právě díky ní se nazývají ametysty hradbové. Některé ametysty tohoto druhu mohou mít i více barev – objevuje se bílá nebo černá. To je dáno střídáním více minerálů, např. ametystu, křemene a záhnědy. Barvy závisí vždy na tom, co jejich žilkování způsobilo. Známý je např. hradbový ametyst z Bochovic. 

Fialovy ametyst

Ametyst žezlový

Žezlový ametyst je znám především z Banské Štianvice na Slovensku. Jeho tvar měl tvar žezla nebo také holubníku. Ovšem název “holubníkový” nezní tak vznešeně, jako žezlový – přesto se na Slovensku hojně využíval (známé “holubníčky”). 

Tyto kameny jsou tvořeny štíhlým krystalem křemene, na který pak přirůstá další krystal, jen širší, rovnoběžně přirostlý a mladší. Ten má fialovou špičku. Jeho povrch může mít další nerovnosti, které mu dodávají zajímavý vzhled a napomáhají jeho pojmenování – žezlový. Nerovnosti jsou způsobeny nepravidelným růstem a nedostatkem matečného roztoku. 

Ametystová drúza

Pokud narazíte na název drúza, nebo ametystová drúza, jedná se vždy o skupinu srostlých krystalů, které mají společný podklad. Jsou to v podstatě celé trsy ametystů, které se využívají pro ochranu celých prostor, kde vyčistí vzduch, zklidní negativní energie, napomáhají lepšímu spánku, uvolňují stres a celkově pomáhají vytvořit lepší duševní pohodu.

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 74 – 75.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 82. 

5/5 - (Počet hodnocení: 5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *