Jaspis

Jaspis

Jaspis je celistvou, jemnozrnnou odrůdou chalcedonu. Dříve lidé věřili, že je ochrání před poruchami zraku a sluchu. V přírodě se dá najít v mnoha barevných variacích, např. v hnědé, šedé až šedomodré, žluté, zelené nebo červené. Existuje jaspis kulovitý i jaspis želvovitě pruhovaný, tzv. páskovaný, který se často využívá k vyřezávání kamejí. Na jednotlivé odrůdy a zbarvení se podíváme ještě níže. 

Jaspis mění své barvy také podle příměsi jiných minerálů. Např. zelený jaspis s červenými skvrnami můžeme znát pod názvem heliotrop

Jaspis se zpracovává různými způsoby, ale nejčastěji jako kabošony, plastické výbrusy, tabulkovce nebo se z něj tvoří ozdobné předměty. Malou zajímavostí jaspisu je, že pokud jej při čištění pod vodou příliš zahřejete, může změnou teploty změnit svou barvu. Tento krásný minerál je neprůhledný, matný a má nerovný lom. Jeho tvrdost se pohybuje mezi 6,5 – 7.

Vhodné pro znamení

V astrologii je jaspis připisován zrozencům ve znamení Panny, Ryb nebo Vodnáře. Záleží na tom, podle jakého národu byste astrologické znamení přiřazovali. Pannu označovali Babyloňané, Vodnáře staří Egypťané a Ryby pak Byzantinci. 

Vybíráme pro vás produkty

Jaspisy jsou krystaly dostupné ve velkém množství. Stejně jako např. achát se proto prodávají převážně na kila. Velkou cenu však mohou mít některé kusy pro sběratele. Záleží vždy na jejich barvě, čistotě a nalezišti. 

Jaspis je krystal, který může pozitivně ovlivnit naše čakry. K jednotlivým čakrám se přiřazuje podle své barvy. Tedy barva čakry by měla být shodná s barvou krystalu. 

Účinky a vlastnosti

Jaspis je krystal mnoha účinků a zajímavých vlastností.

Jaspis význam a účinky

Jaspis je označován za matku všech kamenů a také za krystal klidu, míru a vyrovnanosti. Pomáhá sladit osobnost s okolím a začlenit se do kolektivu. Je vhodný pro ty, kteří mají problém přijímat věci takové, jaké jsou. Naopak pokud cítíte, že je třeba se proti zaběhlé rutině vzepřít, jaspis vám dodá sílu a odhodlání v tom uspět. 

U jaspisu je důležité, že se v přírodě nachází v mnoha barevných variantách. Každá z nich má jiné vlastnosti a účinky a proto se na ně podrobněji podíváme u jednotlivých barevných druhů. 

Historie

Jaspisy jsou v historii známy již tisíce let. Vždy byly zpracovávány jako drahé kameny a vyráběla se z nich galanterie, pečetidla, drobné glyptiky apod. Podle starých legend byl jaspis označován za matku všech kamenů. Pomáhal ženám při jejich ženských chorobách, zvyšoval chuť k jídlu, a pomáhal prý při zklamání v lásce a jako ochrana před strašidly. Ať už jej využívali staří Egypťané, Babyloňané, Byzantinci či jiné národy, jaspis byl u nich velmi ceněným krystalem. 

Kde se jaspis nachází

Jaspisy jsou již od dávných dob známy z Indie, Číny i Mongolska. V Indii se vyskytují spolu s acháty především na plošině Dekan. Žluté, červené a bílé jaspisy se objevují v USA, ve státě Kansas, v Texasu zase můžete objevit jaspisy páskované. Ty jsou pak také v Arizoně, Kalifornii, Vermontu, Wyomingu, Idahu a v dalších státech. Zajímavé jsou černé jaspisové horniny, které se nachází v Severní Karolíně. Červené a zelené jaspisy se objevují v Nikaragui, Venezuele, v Brazílii, Peru, Maroku, na Madagaskaru nebo v Indonésii. V Austrálii najdete brekciovité a páskované jaspisy. Z JAR je známý tzv. zebra jaspis a jaspisy z povodí Egypta se zase označují jako tzv. nilský křemen. Jaspisy se nachází dále v Ugandě nebo v Libyi. 

Surový Jaspis

Světoznámé výskyty jaspisů se nachází v Rusku. Tam se těží poměrně intenzivně již od středověku, a kromě těžby se také rovnou zpracovávají. Jaspisy je nejznámější Ural. Některé vytěžené jaspisy mají až několik tun a různé barvy. Těží se také v okolí Orska – tzv. orský jaspis. 

Jaspisy můžeme najít také v Gruzii, Polsku, Maďarsku, hlavně v pohoří Mátra, ve Finsku, Německu, Itálii i ve Francii. 

Zajímavost

Jaspisy využívala již mínojská civilizace na Krétě. Ve starověkém Římě z něj vyřezávali drobné reliéfní portréty. O jaspisu je zmínka dokonce i ve středověké Písni o Nibelunzích. 

Od středověku jsou jaspisy známé v Čechách, kdy je nechával zpracovávat Karel IV. Můžeme znát jaspisové ozdoby z mnoha chrámů, mimo jiné z kaple sv. Kříže na Karlštejně, která je hojně zdobena drahými kameny – je jich kolem 2500.  

Zbarvení

Zbarvení jaspisů závisí nejen na jejich složení a příměsích dalších minerálů, ale také na jeho nalezišti. V přírodě se vyskytuje v mnoha barevných variantách a také se můžete setkat s různými druhy jaspisů. Jmenujme např. jaspis ocean, jaspis korálový, jaspis orbikulární, jaspis orský nebo jaspis zebra. Své názvy získaly buď podle místa svého nalezení, nebo podle barvy, struktury apod. 

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé barevné varianty jaspisu a jejich vlastnosti. 

Jaspis krajinný

Krajinný jaspis je vhodný, pokud potřebujeme posílit játra, ledviny a především imunitu. Pomáhá nám k hlubšímu spánku bez probouzení a nočních můr. Pokud si dáme krajinný jaspis pod polštář, probudíme se svěží a dokonale odpočatí. Tento krystal nám také pomůže zahnat strach nebo obavy a podpoří naši kreativitu a inspiraci. 

Jaspis kambaba

Exoticky znějící název připadá na jaspis kambaba. Dokáže otevírat srdce a podnítit lásku, toleranci i sebepřijetí. Pokud máme škodlivé myšlenky, kambaba je odežene a uchrání nás negativního myšlení. Povzbudí v nás pocit hojnosti a prosperity. Pomáhá při detoxikaci a především nám pomůže odstranit psychické bloky, které si neseme v podvědomí už od dětství. 

Jaspis mookait

Jaspis mokait je jeden z nejkrásnější krystalů vůbec. Má kouzelné zbarvení a už jen pohled na něj nás uvede do klidu. Pomáhá nastolit rovnováhu mezi tělem a duší a celkově přináší harmonii. Je skvělý na zmírnění stresu a nervozity, a dokáže posílit imunitu. 

Jaspis brekciový

Brekciový jaspis má podobné schopnosti jako jaspis červený. Našemu tělu dodává energii a sílu, ale dokáže také podporovat kreativitu. Nevede nás však ke vzdušným zámkům, nýbrž nás naopak uzemňuje. Naše tvoření s podporou brekciového jaspisu bude zemitější a cíle reálnější. 

Jaspis dalmatin

Jaspis dalmatin je vynikající, pokud si potřebujete uvědomit sami sebe. Napomáhá sebereflexi a podpoří fyzickou rovnováhu těla. Je to krystal, který nám ukazuje dualitu v životě i na světě. Ukazuje, že světlo a tma, pozitivní a negativní, se mohou doplňovat a nacházet vzájemnou rovnováhu. S tímto krystalem se nejen naučíme lépe chápat a přijímat to, co je nezbytně nutné, ale také snáze pochopíme vnitřní motivy. 

Jaspis zelený

Zelená barva je uklidňující a stejně tak na nás bude působit zelený jaspis. Je to krystal, který nás zklidní a probudí v nás mírné myšlenky a příjemné pocity. Zelený jaspis harmonizuje srdeční centrum. Vede nás k souladu s naším okolím.

Jaspis červený

Červený Jaspis

Mezi nejznámější druhy tohoto krystalu patří jaspis červený. Díky své zemité barvě nás zklidňuje, uzemňuje a probouzí v nás touhu činit druhým dobro. Podporuje skromnost, trpělivost a soucit. Dokáže v nás vyvolat větší vůli, odolnost a vytrvalost překonávat obtíže či překážky v životě. V medicíně se využívá pro zmírnění menstruačních bolestí a ženy ho s oblibou nosí k porodu. Údajně porod zlehčuje a podporuje jeho jednoduchý a přirozený průběh. Červený jaspis působí příznivě na krevní oběh, žaludeční potíže a trávicí ústrojí. Vyplavuje ledvinové kameny a podporuje – posiluje plodnost a potenci. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 2006, str. 100 – 101.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 92.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaspis

https://www.svetmineralu.cz/jaspis/

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *