Tyrkys

Tyrkys

Tyrkys je minerál, který na první pohled okouzlí svou barvou. Ta přechází od nebesky modré přes tyrkysovou až k zeleným odstínům. Záleží na tom, jak se mění množství železa a mědi v nerostu. Tyrkys se nachází zpravidla v mikrokrystalické formě, buď jako inkrustace, na žílách nebo jako konkrece. Tyrkys je opakní až poloprůsvitný, lehký a křehký, s tvrdostí 5 – 6. Jeho lom je lasturnatý. Mírnou nevýhodou je jeho porézní materiál, který může časem vést k praskání nebo blednutí. Proto se tyrkys ošetřuje – impregnuje voskem nebo pryskyřicí, aby si udržel svůj krásný vzhled. 

Tyrkys údajně mění barvu, čímž chrání svého nositele před nebezpečím nebo před nemocí. Nebezpečí se pozná tak, že kámen změní barvu z modré na temně zelenou. Musí se však jednat o pravý tyrkys. Někdy totiž bývá napodobován obarveným howlitem, zubem nebo fosilní kostí. Falešný tyrkys se vyrábí i ze skla, vápence a chalcedonu. Např. ve Francii byla napodobenina tyrkysu vyrobena v roce 1972. Proto, pokud chcete mít pravý tyrkys se všemi jeho účinky, dejte pozor na podvodné obchodníky.

Tyrkys se v dnešní době zpracovává jako kabošony, tabulkovce a vyrábí se z něj ozdobné předměty a drobné glyptiky.  

Cenu tyrkysu rozhoduje především jeho barva. Nejdražší jsou sytě modré kameny, zatímco zelené odstíny příliš ceněné nejsou a někdy jsou i na závadu. Tyrkys někdy obsahuje manganové dendrity – pak jej nazýváme Spider Web. Pokud jsou tyto dendrity esteticky umístěné, mohou cenu za kámen podstatně zvednout. Obvykle se cena tyrkysu pohybuje kolem desítek euro za karát. 

Vhodné pro znamení

V astrologii je tyrkys připisován znamení Ryb, Vodnáře, Blíženců a Střelce. Spojuje se s čakrou hrdla. Blahodárně působí především na oči, ale také pomáhá při onemocnění dýchacích cest, plic a žaludku. 

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Tyrkys se používal v léčení snad již od doby, kdy byl poprvé nalezen .

Tyrkys ale dobře působí i na naši mysl a duši. Vybízí k čistému a dobrému jednání, myšlení a podporuje náš cit. Dokáže zkrotit hněv a rozptýlit negativní pocity. Pomáhá nám zapojovat více intuici a údajně nás chrání před škodlivými vlivy prostředí, negativními vlivy duchovního světa a proti černé magii. 

Tyrkys nám ale také pomáhá nalézt inspiraci, proto je oblíbený u řady umělců. 

Tyrkys význam a účinky

Historie

Tyrkys je oblíbeným kamenem již od dávných dob. Vyráběly se z něj vázy, ozdobné předměty, brože, talismany, náramky i prsteny. Velké oblibě se těšil v Osmanské říši, u Aztéků, Egypťanů i Tibeťanů. Kámen dostal svůj název od francouzského slova turques, což odkazovalo na turecké obchodníky, kteří tyrkys dováželi do Evropy z Persie. Aztékové jej přidávali do svých nádherných mozaiek a obřadních předmětů a podobně jej užívali i Egypťané. Nejznámější egyptské tyrkysy jsou z hrobu Tutanchámona. Tyrkys vedle dalších drahých kamenů použili i při výzdobě Tádž Mahálu. V Orientu jej považovali za kámen štěstí, který ochraňoval před hadím jedem. V Evropě byl během 15. a 16. století považován za kámen mužů. 

Kde se tyrkys nachází

Již v historii byla známá naleziště tyrkysu v Iránu, tehdy ještě nazvané Persie. Od středověku se pak objevoval a těžil v okolí Nishapuru. Zpočátku byla těžba tyrkysu jen povrchová, ale dnes se těží do hloubky cca 100 m. V Iránu jsou podzemní chodby kilometry dlouhé a těžba v tam probíhá již přes 4000 let. Z této oblasti také známe nejkvalitnější tyrkys. 

Malé výskyty tyrkysu jsou také v Turecku, Afghánistánu a v Indii. Naleziště jsou také v Číně, která se již stala jakousi klasickou oblastí pro těžbu tyrkysu. Dále tyrkys najdeme v Tibetu, v Novém Mexiku, Coloradu, Nevadě, v Kalifornii i Arizoně. Na americkém kontinentu jej těžili již původní Indiáni. 

Tyrkys se dále nachází v Chile, Peru, Mexiku, Brazílii, v Austrálii v Novém Jižním Walesu, ve státu Victoria a Queensland. Historicky známá jsou i ložiska v Egyptě, Etiopii, Namibii, Súdánu a Tanzanii. Starší ložiska tyrkysu jsou v Rusku, Uzbekistánu a Kazachstánu. Především v posledních dvou jmenovaných státech se těží tyrkys již přes 2000 let. Najít se dá i v Arménii, Bulharsku, Velké Británii, Polsku nebo v Německu. 

Surový Tyrkys

Zajímavost

Zatímco jiné minerály se očišťují většinou pod proudící vodou a nabíjí na slunci, tyrkys to má naopak. Pro očištění a dobití novou energií je potřeba vložit jej na několik dní do panenské půdy a nabíjet jej mimo dosah slunce.  

Zbarvení

Tyrkys, jak už jsme zmínili, je typický především pro svou nebesky modrou barvu. Díky ní byl považován za kámen z nebes a označován jako kámen bohů. Může však podle příměsi mědi a železa přecházet do modrozelené až zelené barvy, místy i s hnědými skvrnami. Podívejme se nyní na odrůdy tyrkysu, které se barvou od jeho typické modré liší. 

Tyrkys kámen

Rashleighit

Rashleighit je odrůda tyrkysu známá svou matně zelenou barvou. Tu ovlivňuje především přítomnost železa. Tento kámen je těžen např. v anglickém Cornwallu, Bunny a Maine. Jedná se o tzv. mezičlen mezi tyrkysem a chalkosideritem. 

Agaphit

Agaphit je známý z Íránu, což je jeho jediné naleziště. Má netypicky skelný lesklý povrch, zatímco běžné tyrkysy mají povrch spíše matný a voskový. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 132 – 133.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 131.

5/5 - (Počet hodnocení: 3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *