Apatit

Apatit

Apatit je speciální druh fosfátového minerálu, jehož barva je odvíjí od toho, o jakou odrůdu se jedná – záleží vždy na jeho chemické příměsi. Určujeme chlorapatit, odrůda asparagolit, jehož barva je žlutozelená, ale setkat se můžete i s bezbarvým kamenem, hydroxylapatit odrůda tulliumit  je žlutá, špinavě bílá až zelená, odrůda moroxit je modrozelená, fluorapatit je pro změnu fialový nebo červený, a setkat se lze i s barvou hnědočervenou, někdy polychromní.

Apatit je průhledný, nebo alespoň průsvitný. Povrch má skelný a mastný. Je křehký a jeho tvrdost je 5. Apatit není ve skutečnosti považován za minerál. Jedná se o fosforečnan vápenatý, který obsahuje příměsi vody, fluoru a chloru. Pod názvem apatit mohou být řazeny i další minerály podobného chemického složení a typu. Na vině, proč nebyl využíván jako drahý kámen i minulosti, může být i jeho nízká tvrdost.

Vhodný pro znamení:

V astrologii je apatit doporučován zrozencům Vodnáře (někdy i Blíženců).

Účinky a vlastnosti

V astrologii je apatit doporučován zrozencům Vodnáře (někdy i Blíženců). Pokud vás zajímá, která čakra se s ním pojí, pak je to čakra hrdla. Jedná se o kámen, který napomáhá komunikaci a vyjadřování. Pomáhá odstraňovat lenost, uzavřenost i nerozhodnost. Podporuje intelekt, ale i tvořivost. Možná proto je tak oblíben u lidí s uměleckými a tvůrčími sklony. Pomáhá vnášet světlo a klid do sporů, hádek nebo zmatků. Pokud se chystáte pracovat na nějakém projektu a máte problém s udržením pozornosti, apatit by mohl pomoci. 

Apatit význam

Vznik a využití apatitu

Tento zajímavý a mnohobarevný minerál vzniká krystalizací magmatu (zbytků organických látek – fosforitů). Možná i proto je apatit využíván v chemickém průmyslu k výrobě fosforu. Získává se z něj kyselina fosforečná pro výrobu umělých hnojiv. Jeho využití je ale širší – např. při výrobě portlandského cementu. 

Historie

Historie apatitu není příliš známá, ale zajímavé je, že jeho název se odvodil od slova apato, tedy klamat. Dříve byl totiž často zaměňován s jinými drahými kameny. Vzhledem k nízké tvrdosti nebyl využíván pro tvorbu šperků, a tak jej nenajdete ani v žádné významné královské koruně, žezlu a pod., jako některé jiné minerály. Mezi drahé kameny je řazen až v poslední době, kdy zajímá především sběratele.

Zajímavosti

Apatit je považován za sběratelský kámen, protože ve šperkařství jeho využití není možné pro nízkou tvrdost. Ceněné jsou hlavně jeho barevné odrůdy (nejvíce modré), popř. kameny s efektem kočičího oka. Pokud se jedná o skutečně cenný apatit, může se jeho cena vyšplhat i na několik stovek euro za karát. 

apatit krystal

Výskyt apatitů

Apatity se vyskytují prakticky po celém světě. Ne všude však najdete všechny jejich barvy a zvláštnosti. V Myanmaru se nachází světle modrý, zelený a bezbarvý apatit. Na Srí Lance jsou známy vzácné apatity s efektem kočičího oka, většinou modré, ale také zelené nebo žluté. Apatity s tímto efektem najdete i v Indii. Červené apatity jsou známé z Pákistánu. Jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu apatitů je Brazílie. Zde byly nalezeny apatity modré, zelené, světle růžové, ale i šedé, olivově zelené a namodralé.

Apatity najdete i v USA, na Aljašce, v Kalifornii, Kanadě nebo v Bolívii, kde se našly především bezbarvé a růžové kameny. Drahokamové a žluté apatity jsou pak známy z Mexika. Dále najdete tyto minerály i v Africe, Keni, Tanzanii, v Austrálii, Rusku, Tádžikistánu, Kazachstánu, Itálii, Švýcarsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.

Apatity se objevují i v České republice, především v Horním Slavkově.  

Zbarvení 

Jak už jsme zmínili výše, apatit může mít různé zbarvení, od bezbarvého kamene, přes žlutou, zelenou, modrou barvu až k růžové nebo červené. Záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Proto se na jednotlivé barvy podíváme podrobněji.

Modrý apatit

Přestože se apatit v přírodě vyskytuje v celé škále barev, pokud si jej budete chtít pořídit již zpracovaný – ať už jako přívěšek, náramek nebo náhrdelník, setkáte se nejčastěji s modrou barvou. Modrý apatit pomáhá otevírat hrdelní čakru, duševní a sexuální sílu a podporuje komunikaci. Proto je ideální nosit jej v oblasti hrdla. Působí výborně i na citovou disharmonii, takže může zklidnit ve chvíli, kdy jste rozrušení, nebo naopak povzbudit k vyšší akci, jste-li apatičtí. 

modry apatit

Zelený apatit

Zelený apatit je rovněž poměrně známý. Pomáhá nám dobíjet ztracenou energii, odstraňuje negativní náladu i postoje a pomáhá, když se dostaneme do apatie (apatie – apatit – tato vlastnost se u tohoto druhu minerálu velmi dobře pamatuje). Zajímavé je, že pomáhá i v případě, že chcete ukončit nepřátelství. Je vlastně takovým zdrojem správného duševního naladění. 

zeleny apatit

Žlutý apatit

Apatit žlutý je poměrně vzácný. V přírodě se vyskytuje méně, než třeba známý apatit modrý. Takto zbarvený apatit známe např. z Mexika. 

zluty apatit

Další zbarvení

Apatit, jak už jsme zmínili výše, může mít různá zbarvení, podle jeho chemických příměsí. Pokud si jej budete chtít pořídit, narazíte obvykle na výše zmíněný modrý a zelený apatit. Žlutý, stejně jako fialový, růžový nebo dokonce červený se v nabídce e-shopů a obchodů s minerály a minerálními šperky příliš nevyskytuje. Pokud byste po něm toužili, je dobré podívat se spíše na sběratelské stránky. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 134-135.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 79.

5/5 - (Počet hodnocení: 3)

Nad tímto přemýšlí “Apatit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *