Zirkon je drahý kámen známý již odedávna. Popularitu však získává v posledních desetiletích, kdy se stal oblíbeným kamenem v moderních špercích. Díky tomu k sobě strhává pozornost i takové veřejnosti, která se běžně o drahé kameny a minerály s jejich silou a účinky nezajímá. Přitom i on má řadu pozitivních vlastností.
Zirkon jako takový má čirou barvu, ale také má řadu odrůd, které jsou velmi různobarevné – od žluté, přes oranžovou a červenou až po modrou, zelenou a dokonce černou. Zirkon je průhledný a průsvitný, jeho povrch je skelný, diamantový a mastný, a lom má lasturnatý. Na stupnici tvrdosti se pohybuje kolem čísla 7,5 a je poměrně křehký.
Zirkony jsou zpracovávány jako fasety a kabošony. Někdy mohou být radioaktivní a vzácně se u nich objevuje i efekt kočičího oka. Některé kameny mohou ztrácet barvu na světle nebo zahřátím.
Přírodní zirkony jsou vyhledávané kameny a to nejen sběrateli. Využívají se ve tvorbě šperků především jako dominantní kameny. Barevné zirkony dosahují až stovky euro za karát, méně zbarvené nebo čiré pak kolem desítek euro za karát.
Vhodné pro znamení
V astrologii jsou zirkony připisovány znamením Panny, Vodnáře a Střelce. Záleží vždy na barvě daného kamene. Stejně tak podle jednotlivých barev se zirkony přiřazují k čakrám.
Vybíráme pro vás produkty
Účinky a vlastnosti
Zirkon je považován za nejstarší minerál na světě. Má řadu pozitivních vlastností a účinků, jak na naši psychiku, tak na zdraví. Dokáže podpořit vyrovnanost a duševní rovnováhu, pomáhá proti depresím, nespavosti a závratím. Pokud máte negativní myšlenky, noste u sebe zirkon. Pomáhá podpořit pozitivní mysl.
Tyto krásné drahé kameny pomáhají proti netrpělivosti a posilují sebedůvěru. Snižují nervozitu, působí dobře při léčení horních cest dýchacích, zažívacích problémech a také při kožním podráždění a dermatitidě. Pomáhají také vyrovnat auru svého nositele.
Zirkon svého majitele údajně ochraňuje před zlem a nemocemi. V minulosti byl považován také za kámen moudrosti.
Historie
Tento zajímavý drahý kámen připomíná již Theofrastos. Popularitu však získal především v 15. a 16. století, kdy se stal doslova módním kamenem. Nejvíce si lidé cenili žluté odrůdy – jargonu. Oranžovo-červený nebo červený zirkon – odrůda hyacint pak chránila lidi před bolestmi a jedy. Proto jeje nosili u sebe jako talisman. Ve středověku byl zirkon považován za kámen moudrosti, ochraňoval před zlými duchy a sny, podněcoval chuť k jídlu, hasil žízeň a upevňoval nervy.
Kde se zirkony nacházejí
Zirkon se v přírodě vyskytuje poměrně často. Ne vždy však tvoří velké drahokamové krystaly, které jsou ceněné. Takové se nachází např. na lokalitě Renfrew v Kanadě, v Miass na Urale v Rusku a na Srí Lance jsou pak drahokamové zirkony všech barev. Zirkony zlatožluté a modré jsou z Thajska, jargony pak z oblasti Anakie ve státě Queensland v Austrálii, dále v Mogoku a Myanmaru. Některé mají dokonce efekt kočičího oka.
Krásné zirkony také pochází z Vietnamu, Kambodži, Thajska a Pákistánu. Červené zirkony – hyacinty se vyskytují na Urale, na Madagaskaru nebo ve Francii. Žluté a žlutohnědé hyacinty pak v Austrálii, JAR, Tanzanii a Brazílii. Také je můžete najít v Číně, Vietnamu a Kirgizstánu.
Přírodní zelené a modré starlity se vyskytují poměrně málo. Většina zirkonů této barvy není přírodní, ale získaná úpravou hyacintů při zahřátí na 800 – 1000 °C. Přírodní starlity se objevují v oblasti Kha v Thajsku, v Kambodži a na Srí Lance.
Zajímavost
Některé výbrusy ze zirkonů jsou opravdu překrásné. Snad nejkrásnější z nich jsou ve sbírkách Smithsonian Institution ve Washingtonu. Najdete tady např. hnědý výbrus ze Srí Lanky o váze 118,1 ct, žlutohnědý také ze Srí Lanky o váze 75,8 ct, hnědý z Thajska, nebo modrý výbrus z Thajska – o váze 103,2 ct. American Museum of Natural History v New Yorku se zase pyšní zeleno-modrým zirkonem ze Srí Lanky o váze 208 ct. Ve sbírkách Royal Ontario Museum v Torontu pak mají nádherné modré zirkony.
Zbarvení
Zirkony mají různá zbarvení, ale málokdo ví, že záleží na tom, o jaký druh – odrůdu zirkonu se jedná, nebo že jde o dodatečně upravený zirkon – jejich barva se mění většinou při zahřátí určité odrůdy kamene na vysokou teplotu.
Matura diamant – čirý
Matura diamant je bezbarvý, nebo chcete-li čirý zirkon. Zpravidla se vyrábí uměle, vypalováním barevných odrůd zirkonu. Přírodní bezbarvý zirkon pomáhá podporovat vyrovnanost, duševní rovnováhu. Je dobrý proti nespavosti, depresím nebo závrati.
Jargon – žlutý
Jargon je další odrůdou zirkonu, která má zlatožlutou či žlutou barvu. Setkat se můžete i s jargonem zbarveným do hněda, nebo dokonce až do žluto-zelena. Jargony mohou být i bezbarvé, ale v tomto případě se jedná o kameny upravované zahříváním. Takové jargony nejen že ztratí svou barvu, ale zároveň narostou na hustotě a lesku. Bezbarvým zirkonům se říká Matura diamanty – viz. výše a jedná se většinou o tyto upravené jargony.
Jargon jako kámen moudrosti pomáhá porozumět všemu kolem nás, dodává nám rozvahu, zkušenost a skromnost.
Hyacint – oranžovočervený až červený
I když si pod názvem hyacint většinou vybavíme oblíbenou květinu, jedná se o název odrůdy zirkonu pyšnící se oranžovo červenou až krvavě červenou barvou. Hyacintu je velmi oblíbený u šperkařů a zlatníků, kteří jej zasazují do svých výrobků.
Hyacinty jsou vhodné pro zrozence ve znamení Býka, Berana, Štíra, Kozoroha, Raka, Lva, Panny i Blíženců. Pro každé znamení má jiné účinky, kterými pomáhá překonat obtíže a negativní vlastnosti, které jsou těmto znamením dané.
Starlit – zelený a modrý
Starlit je další odrůda zirkonu, která má typickou zelenou a modrou barvu. Tyto drahé kameny se v přírodě vyskytují jen velmi zřídka. Většinou se jedná o jiné – tepelně upravené zirkony. Starlit by měli nosit především lidé narození ve znamení Panny, Býka a Střelce. Je spojován s čakrou hrdla a srdce. Starlit je vhodný pro podporu zvídavosti, soustředěnosti a tolerantnosti.
Zdroje:
https://www.lavaliere.cz/blog/prirodni-kameny-a-jejich-vyznam-4.-dil-zirkon-naramky-se-zirkony/