Jadeit

Jadeit

Jadeit vzniká pří nízkoteplotní vysokotlaké metamorfóze v serpentinitových horninách bohatých na sodík. Vzniká i v eklogitech, jadeititech nebo glaukofanitech. Občas se objeví pseudomorfózy nefritu nebo serpentinitu. Jedná se o monoklinický minerál světle zelené barvy, která ale může být i bílá až šedá, žlutá nebo dokonce modrá až fialová, podle dalších látek, které obsahuje a které ovlivňují jeho barvu.

Na Mohsově stupnici tvrdosti má jadeit číslo 6 až 6,5 a jeho povrch je matný až skelný. Má dokonalou štěpnost a bílý vryp. Krystaly jadeitu bývají vzácné. Mohou být prizmatické a sloupcovité. Většinou se však jedná o vláknité agregáty, které jsou zrnité nebo celistvé.

Jadeit je sice neprůhledný, ale především na stranách může někdy prosvítat.

Protože se velmi dobře a snadno opracovává, využíval se od pradávna k výrobě různých sošek a dekoračních předmětů. Např. pro Olméky byl jadeit cennější než zlato a vyráběli z něj rituální předměty. Známy jsou jadeitové posmrtné masky, zbraně i šperky.

Jadeit je vhodný pro znamení

Jadeit je minerál vhodný pro osoby ve znamení Štíra, Ryb nebo Vah.

Vybíráme pro vás produkty

Jadeit účinky a vlastnosti

Jadeit byl od nepaměti využíván jako kámen a talisman. Je označován jako kámen lásky. Podporuje totiž harmonii ve vztazích a rozvíjí v nás klid. Umí nám pomoci myslet pozitivně a rozvíjí v nás empatii k druhým, ohleduplnost a pochopení. S jadeitem dokážeme být laskavější a tolerantnější v různých situacích, více než obvykle. Výborný je ale i pro oproštění od předsudků a udržení si životního nadhledu.

Pokud chcete meditovat, rychleji a snáze se zklidnit a soustředit se jen sami na sebe, jadeit vám v tom pomůže.

Jadeit význam a účinky

Už od dob svého objevení byl označován jako „ledvinový kámen“. Není tedy divu, že pomáhá při zánětech močových cest. Umí pomoci ale i od střevních potíží, bolesti žaludku a žlučníku nebo od koliky.

Jadeit byste si měli dát pod polštář, pokud špatně spíte, budíte se a máte noční můry. Tiší i bolesti hlavy, včetně migrény. Doporučován bývá i ženám, které nemohou otěhotnět. Pomáhá totiž odstraňovat zažité blokády, které otěhotnění brání. Ženy si ho také berou k porodu, protože dokáže tišit porodní bolesti.

Historie

S jadeitem se začali setkávat nejprve Španělé, když podnikali výpravy do Střední Ameriky. Ze španělských slov „piedra de ijada“ pochází také dnešní název jadeitu. Znamenalo to ledvinový nebo také bederní kámen. Nazýván tak byl pro své účinky. Později byl název kamene zkrácen na „jade“. Název jadeit se používá pro tento minerál od roku 1863.

Jadeit byl velmi vzácným minerálem pro řadu národů, ať už to byly Olmékové, Aztékové, Maorové atd. Nejvzácnější jadeit pocházel z Barmy. Velké úctě se těšil především v Číně. V době art-deco se na území Evropy a Ameriky začal jadeit používat do šperků.

Zajímavosti

Nejvzácnější jadeit pochází z Barmy, odkud ho začali vyvážet v 18. století až do Číny. Byl nazýván jako císařský jadeit. V oblasti Číny byl dokonce natolik ceněný, že se vyrovnal nejvzácnějším smaragdům. Dodnes je císařský jadeit v Číně investičním kamenem.

Výskyt jadeitu

Jadeit se vyskytuje na mnoha místech po celém světě. Najdete ho na Slovensku, v Itálii, Francii, Norsku, Turecku, Řecku, Španělsku i ve Švýcarsku. Další naleziště jsou v Myanmaru, Kanadě, v Číně, tam zejména v komplexu Yankou, Jianchang nebo Wumiao. Další ložiska jsou v Japonsku (Ohmi nebo Osayama, Izumi a Rendai), v Brazílii v Tres Pontas nebo v Indonésii. V USA se jadeit vyskytuje v Massa Hill, v okolí Russian River, Paso Robles nebo Baskerville a v dalších oblastech.

Jadeit různé barvy

Zbarvení

Jadeit se vyskytuje hned v několika zbarveních, přičemž nejčastější je světle zelená nebo barva našedlá. V jednom kusu se může propojit i více barev. Jadeit najdete i bílý, čistě šedý, zelený a zelenomodrý až fialový nebo žlutý. Většinou mají všechny barvy vlastnosti a účinky podobné. Jen dva z řady vybočují a mohou mít i další praktické vlastnosti.

Jadeit žlutý

Žlutý jadeit je minerál přinášející do života radost, hojnost, pocit štěstí, energie a celkově nás povzbuzuje k lepšímu životu. Pomáhá také zlepšit trávení a funkci vylučovacího systému.

Jadeit zelený

Zeleně zbarvený jadeit je vynikající především na uklidnění nervového systému. Pomůže vám harmonizovat vztahy, a realizovat vaše touhy. Má totiž nejblíže k centru srdce.

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *