Karneol

Karneol

Když jmenujeme minerál karneol, jistě si vybavíte jeho oranžovočervenou barvu. Je barevnou odrůdou chalcedonu a je to polodrahokam. Oranžovočervenou barvu má na svědomí krevel (hematit), který karneol obsahuje. Díky své barvě dostal i své jméno – carneus totiž latinsky znamená maso – masový. Zajímavostí je turecký karneol, který má krásnou medovou barvu.

Karneol se nachází téměř na celém světě. Vzniká totiž jako výplň dutin magmatických a sedimentárních hornin vysrážením kyseliny křemičité.  Je průsvitný, bez štěpnosti a má matný až voskový povrch. Na Mohsově stupnici tvrdosti má číslo 7.

Karneol je krásný minerál, která nás přivede zpět k většímu vnímání Matky Země a její energie. Probouzí v nás vitalitu a chuť do života a posiluje empatii a pochopení s druhými. Proto je doporučován znamením, které mají s empatií problémy.

Karneol je nejvíce spojován ze základní – první čakrou.

Vhodný pro znamení

Karneol je minerál vhodný pro zrozence ve znamení blíženců, lvů, štírů, kozorohů a beranů. Blíženci si díky němu dokážou lépe nastavit své hranice, o kterých často netuší, kde začínají a končí. Štíři budou díky němu lépe krotit svou vášnivou povahu a lvům vštípí více empatie a laskavosti.

Účinky a vlastnosti

Tento minerál posiluje empatie, pochopení a náklonnost k druhým. Povzbuzuje v nás chuť do života a dává nám energii a činorodost. Pokud vám chybí sebedůvěra, neměli byste karneol odkládat. Posílí ji a zároveň vám pomůže zvyšovat motivaci.

Karneol je ale výborný minerál i pro výbušné povahy. Zalidňuje zjitřené emoce, výbuchy vzteku a hněvu a tlumí v nás zlobu. Pokud nevíte, kudy ve svém životě dál pokračovat, do čeho se vrhnout nebo jak uplatnit své znalosti a zkušenosti, zkuste u sebe nosit karneol nebo si ho vzít jako pomocníka k meditaci. Nasměruje vás na správnou cestu a dodá chuť budovat nové zítřky.

Jelikož karneol dokáže zlepšit krevní oběh, je skvělý pomocník při problémech s křečovými žilami nebo při revmatismu.

Karneol je označován jako minerál sexuality, sebejistoty a zklidnění. Podněcuje lidskou sexualitu a libido a zároveň v nás dokáže zmírňovat žárlivost.

Karneol význam a účinky

Historie

Karneoly jsou známé již ze starého Egypta nebo z arabských pouští. Ve starověku se z něj vyřezávaly šperky a drobné předměty. V duchovní sféře se vkládal k mrtvým do hrobů, aby je provázel na jejich cestě do záhrobí.

Zajímavosti

V Malé Asii se nachází zvláštní odrůdy karneolu, které jsou sytě oranžové a nazývají se sardity.

Výskyt karneolu

Nejvíce karneolů se v současnosti dováží do světa z nalezišť v Brazílii a Turecku. Dříve se nacházel i v Arábii a Egyptě a známý je také z České republiky, kde jsou naleziště kolem Staré a Nové Paky. Dále se karneol vyskytuje na Slovensku, ve Skotsku, v Botswaně, Uruguayi a USA.

Zbarvení

Karneol se v přírodě vyskytuje nejčastěji v červenooranžové barvě. V každém minerálu se obvykle tyto barvy jemně proměňují a střídají. Můžete se ale setkat i s čistě červeným karneolem, oranžovým, cihlově červeným, vínově červeným až hnědým. Jeho barva může být jednolitá, nebo s jemnými přechody, někdy s bílým páskováním.

Zmíněné zbarvení karneolu se nijak výrazně neliší svými vlastnostmi ani účinky. Výjimkou je růžový karneol, který má nějakou tu „schopnost“ navíc.

Surový Karneol

Růžový karneol

Pokud potřebujete zlepšit a harmonizovat vztahy mezi rodiči a dětmi, vezměte si na pomoc růžový karneol.  Pomůže vám také pročistit vzduch a zmírnit napětí po hádce, ať už s partnerem, s přáteli nebo s kolegy v práci. 

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *