Cordierit – Iolit

Cordierit

Cordierit, který můžete znát i pod názvem iolit, má modro fialovou barvu a někdy se mu říká “vodní safír”. Po vybroušní je totiž velice podobný modrému safíru a méně znalí si ho mohou snadnos plést. Rozeznat cordierit je možné podle silného pleochroismu, který by měl být viděn i bez speciálního technického vybavení. Tento jev – pleochroismus způsobil, že se tento krystal někdy nazývá také dichroit

Nejkrásnější modrou barvu mají prizmatické krystaly, které se při kolmém pohledu jeví až bezbarvě. Cordierit můžete najít také v jiných barvách, než je modrá, a to zeleno modré, šedé, fialové nebo šedohnědé. Bývá průhledný a průsvitný a povrch má skelný a mastný. Jeho lom je lasturnatý a nerovný. Tvrdost se pohybuje mezi 7 až 7,5, což je poměrně vysoké číslo. Přesto se jedná o křehký krystal. 

Vhodné pro znamení

Vybíráme pro vás produkty

Cordierit je nejčastěji zpracováván jako kabošony, fasety nebo glyptiky. Vykazuje zvláštní znaky, jako efekt kočičího oka, aventurescence a vzácně také asterismus. Přiřazen je čakrám čela a temene. V astrologických znameních je nejvhodnější pro Střelce a někdy je uváděno i znamení Panny.  

Pokud chcete obnovit energetickou sílu cordieritu, je nutné jej nejprve krátce omýt pod tekoucí vodou a pak jej krátce nabíjet na přímém slunci. 

U cordieritu – iolitu se oceňuje především jejich barva a dichroizmus. Jejich cena se pohybuje kolem stovek euro za karát. Odrůda cordieritu – sekaninait, má spíše sběratelský význam. jedná se o drobné krystaly, jejichž cena se pohybuje kolem desítek euro za karát.  

Účinky a vlastnosti

Iolit – cordierit je považován za meditační krystal, který uvádí do souladu tělo a mysl. Otupuje v nás strach z nejisté budoucnosti a udržuje naši psychickou rovnováhu. Posiluje v nás trpělivost, víru, vůli a odhodlání a vede nás neomylně do cíle. Tento krystal je zasvěcený vizím. Podněcuje k činnosti 6. čakru a podporuje vyvolávání vizuáních představ a intuitivní vhled. Je to ideální minerál pro šamanské cesty a astrální cestování. Ve spojení s tanzaniten a danburitem propojuje minulé životy a odstraňuje staré karmické nerovnováhy. 

Cordierit - iolit význam a účinky

Cordierit je celkově krystal vhodný pro posílení imunity a zlepšení – regeneraci zdravotního stavu. 

Historie

V historii známe cordierit jako kámen Vikingů. Údajně využívali jeho silného pleochroismu k navigaci jejich lodí. Viděli prý díky němu i při zatažené obloze slunce, jako kdyby bylo zcela jasno. S pomocí tohoto krystalu určovali kolik je hodin, stejně jako světové strany. 

Kde se cordierit/iolit nachází

Cordierit se nachází v aluviálních uloženinách jako malé průhledné valounky na Srí Lance, v Barmě – Myanmaru, na Madagaskaru nebo v Indii. Tyto cordierity dosahují až drahokamové hodnoty. 

V přírodě je cordierit poměrně častý, ale krystaly drahokamové hodnoty budete hledat velmi obtížně. Jeho výskyty jsou známy hlavně na Srí Lance, v Indii, ale hlavně na Madagaskaru, v Tanzanii a Namibii. Známý je také v USA, především ve státech Wyoming, Kalifornie a Connecticut, dále v Kanadě, v Rusku na Uralu a na poloostrově Kola, a v Tádžikistánu v Pamíru. 

Ve Švédsku, Finsku a Španělsku byly objeveny krystaly velké až 20 cm.  

Zajímavost

Největší výbrus cordieritu ve tvaru krystalu má hmotnost 885 ct a vidět jej můžete v British Museum of Natural History v Londýně. 

Cordierit/Iolit – Zbarvení

Cordierit má nejčastěji modrou barvu, která může být světlá, ale i tmavá, jako noční obloha. Matoucí může být pro někoho název, pod kterým se tento krystal nachází. Vysvětlíme proto, že jméno cordierit používá především mineralogie, zatímco název iolit používá gemologie. Je to dáno především tím, že iolity jsou často nacházeny ve vysoké drahokamové kvalitě. 

Cordierit - iolit účinky a význam

Blízce příbuzný s cordieritem je také sekaninait, který bývá uváděn vždy současně s tímto krystalem. Jeho výskyt je v Dolních Borech na Moravě a od cordieritu se liší obsahem železa. Je uznávaný jako samostatný mineralogický druh. 

Zdroj: 

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 2006, str. 64.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 112.

https://www.nefertitis.cz/iolit-cordierit/

5/5 - (Počet hodnocení: 1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *