Měsíční kámen

Měsíční kámen

Kámen, který je označován jako měsíční nebo také lidově “měsíček”, je většinou překrásný bílý kámen s barevnými odlesky připomínajícími duhu. Má hned několik druhů z nichž mezi ty základní patří adular a “rainbow”, tedy česky duha. Název adular pochází od místa, kde byl nalezen, tedy od hory Adula ve Švýcarsku. Měsíční kámen je zpravidla tvořen dvěma minerály – ortoclasem a albitem, které se navrstvily na sebe, ovšem ve velmi tenkých vrstvách. Díky tomu dochází k zajímavému optickému jevu, kdy se paprsky světla lámou a odráží ve vrstvách uvnitř kamene. Mezi mineralogy je tento jev nazýván adularescence

Měsíční kámen může mít bílou, mléčnou nebo i našedlou barvu, ale ty nejkrásnější jsou pastelové, nebo alespoň hází pastelové odlesky.

Vhodné pro znamení:

V astrologii je měsíční kámen doporučován zrozencům ve znamení Raka, Panny, Vah, Štíra a Ryb, a spjatý je s čakrou solar plexu.  

Vybíráme pro vás produkty

Měsíční kameny mohou být průhledné i průsvitné. Mají nerovný, lasturnatý tříštivý lom a jejich tvrdost je mezi 6 – 6,5. 

Účinky a vlastnosti

Měsíční kámen je označován především za kámen žen a matek. Podporuje a posiluje ženské vlastnosti, pomáhá při ženských nemocech a potížích, zmírňuje menstruační bolesti, chrání matku během těhotenství a porodu, a dokonce porod usnadňuje v tom, že podporuje jeho přirozený chod. Vhodný je pro ženy i v době klimakteria, kdy zmírňuje návaly horka a pomáhá srovnat hormony. Podporuje nesobeckou lásku, intuici a jemnost. Klidní rozbouřenou mysl a agresivitu (u žen i u mužů – především u egoistických), podporuje empatii a pomáhá zapomínat na předsudky. Kojícím ženám pomáhá v tvorbě mateřského mléka, proto se doporučuje, aby jej nosily jako přívěsek či amulet zavěšený na krku. 

neopracovaný měsíční kámen

Měsíční kámen má ale i jisté účinky. Používá se totiž ke zvýšení duševních schopností a věšteckého umění. Je ideálním kamenem k nespavosti a při úplňku vyvolává srozumitelné živé sny. Pokud máte doma hyperaktivní dítě, dejte mu náramek či přívěsek s měsíčním kamenem. Pomůže ho zklidnit. 

Zklidňuje trávicí systém, posiluje imunitu a pomáhá hlavně v období nachlazení a chřipek. 

měsíční kámen účinky

Historie

Měsíční kámen je lidstvu znám po dlouhá staletí. Byl uctíván mnoha národy a kulturami.  Lidé totiž věřili, že je to skutečně měsíční paprsek ukrytý v kameni. Již v době starověkého Řecka se využíval hojně pro výrobu šperků. Uchvacující šperkařské kousky však vznikaly především v období secese, kdy tento křehký jemný kámen pastelových barev dokonale korespondoval s duchem umění. Vznikaly tak luxusní a složité šperky s rostlinnými a zvířecími motivy. 

Kde se měsíční kámen nachází

Měsíční kámen nacházíme na spoustě míst po celém světě. Nejznámější jsou v Barmě, Indii a na Srí Lance. Měsíční kameny ze Srí Lanky mají nejkrásnější světélkující inkluze a patří tak mezi nejvzácnější odrůdy. Odtud pochází ty nejkrásnější a nejžádanější kameny. Měsíční kámen je ale nalézán i v Brazílii, USA, Austrálii, dále v Rusku, v Africe a na ostrově Madagaskar. V Rakouských Alpách se pak nachází téměř průhledné aduláry. 

měsíční kámen kamenolom

Zajímavost

Cena měsíčního kamene se odvíjí podle výraznosti efektu adularescence. Čím větší je lámání světelného paprsku na inkluzích, tím vyšší je pak cena tohoto kamene. Díky tomu patří mezi nejcennější kusy kameny pocházející ze Srí Lanky, ale také speciální druh – měsíční kámen s efektem kočičího oka, který se nazývá “hvězdný měsíční kámen”. 

Měsíční kámen – Zbarvení 

Barva měsíčního kamene je především bílá, mléčná i čirá, občas do žluta nebo namodralá. Spíše se však jedná o duhové odlesky, které měsíční kámen vykazuje díky lomu světelných paprsků v inkluzi. 

měsíční kámen barevný

Ortoklas – Měsíček

Ortoklas – Měsíček je tzv. měňavá odrůda ortoklasu, která má bílý nebo i modrý lesk a stejně jako adular připomíná svou barvou a třpytem měsíc na nebi. Díky tomu také dostal svůj název. Barvy vznikají odrazem světla od vnitřní struktury, ve které se střídá ortoklas s albitem. Právě tenké vrstvičky albitu dodávají kameni modrou barvu. Pokud jsou vrstvy silnější, způsobují bílý třpyt. 

Bezbarvý ortoklas

Pokud narazíte na název bezbarvý ortoklas, jedná se o nejběžnější druh tohoto živce. Má buď již zmíněný namodrale bílý třpyt nebo je bezbarvý a průhledný. Pak se jedná o odrůdu adular. Čirý a bezbarvý ortoklas se nachází především na Madagaskaru. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 108 – 109.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 123.

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *