Chryzokol

Chryzokol

Chryzokol je krásný minerál s velmi zajímavým zbarvením, kde se objevuje modrá v různých odstínech, od temné až po tyrkysovou. Jedná se o hydratovaný křemičitan mědi. Díky tomu se vyskytuje především v místech, kde se těží měděná ruda. Často je výplní rudných žil. Patří do třídy křemičitanů a jedná se o vodnatý fylosilikát mědi.

Jelikož v sobě má chryzokol z různých nalezišť různé množství oxidu křemičitého, pohybuje se jeho tvrdost na Mohsově stupnici o 2,5 do 7. Má lasturnatý lom a nazelenalý vryp. Jinak má namodralou, spíše tyrkysovou barvu, která u něj převažuje. Jedná se o minerál druhotný, který vzniká rozkladem sulfidů v oxidačních pásmech mědi.

Přírodní chryzokol se objevuje v celistvé lesklé, někdy hroznovité, ledvinité podobě, někdy jako krápníčkové agregáty a kůry. Objevuje se také v podobě výplně žil. Díky jeho tyrkysové barvě si jej můžete někdy plést s tyrkysem nebo tyrkenitem.

Chryzokol je minerál, který dokáže pohltit negativní energii a napomáhá nám odbourávat strach. Přiřazován je ke čtvrté čakře – k čakře srdce.

Vhodný pro znamení

Chryzokol je vhodný především pro Blížence a Býky. Dobře ale dělá i Vodnářům, Střelcům nebo Vahám. Panny by jej měly nosit, pokud jsou příliš ješitné – pomůže je „usadit“.

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Tento minerál v nás podněcuje lásku, klid a harmonii. Pomáhá dodat životu duchovní rozměr a správnou hloubku. Ne nadarmo byl již od nejstarších dob využíván kněžími jako ochranný amulet, který dokázal udržet rovnováhu mezi nižším a vyšším světem.

Chryzokol přitahuje zejména ty, kteří cítí velké souznění s přírodou. Lásku a pochopení k Matce Přírodě tím ještě prohlubují. Využívá se i při meditacích, kde zklidní vaši soustředěnost i dech a pomůže vám harmonizovat emoce a soustředit se na to podstatné.

Chryzokol význam a účinky

Pokud potřebujete povzbudit trpělivost nebo získat nadhled k životu, rovněž je chryzokol pro vás ten pravý. Budete s ním mít snadnější komunikaci s okolím a také budete vůči ostatním tolerantnější.

Jelikož příjemně chladí, přikládá se i na spáleniny. Dokáže také pomoci při bolesti v krku, snížit horečku nebo uvolnit zablokovanou a ztuhlou šíji. Pokud trpíte na problémy se štítnou žlázou, měli byste nosit chryzokol u sebe pravidelně. Pomůže vám obtíže zmírnit.

Historie

O historii chryzokolu toho příliš známo není. Jeho název použil poprvé v roce 315 př.n.l. Theofrastos. V překladu znamená chryzokol složení slov „zlato“ a „tmel“. Je tak označován jako materiál určený k pájení zlata.

Již od starověku byl chryzokol využíván pro tvorbu šperků a různých ozdob. Jeho zpracování je poměrně jednoduché, a tak se používal jako náhrada za tyrkys, což se může stát i dnes.

Chryzokol pro zvěrokruh

Zajímavosti

Tvrdost chryzokolu závisí na množství obsahu oxidu křemičitého. Ten ovlivňuje i jeho barvu. Klenotníci a zlatníci využívají nejčastěji chryzokol barvy světle modré až nazelenalé a tyrkysové, který bývá nejtvrdší. Naopak nejměkčí bývá chryzokol tmavě modré barvy.

Výskyt chryzokolu

Jedním z nejznámějších ložisek chryzokolu je Indonésie, konkrétně Bacanské ostrovy v Molukách. Dále se pak nachází v Izraeli, Chille, Cornwallu v Anglii, v Moldově v Rumunsku nebo v Rusku na Uralu a Altaji.

Chryzokoly se nachází také Idahu, Arizoně, Utahu, Coloradu, v Novém Mexiku, Michiganu nebo v Pensylvánii. Nalezišti chryzokolu oplývá i Česká republika a Slovensko. V Čechách jej najdete u Kynžvartu, Horního Slavkova, v Borovicích u Štěpánova a na mnoha dalších lokalitách. Na Slovensku je pak chryzokol znám z Lubietové, Betliar nebo z Košic.

Chryzokol krystal

Zbarvení

Minerál chryzokol je známý především pro svou tyrkysovou barvu, díky níž si jej můžete splést s tyrkysem nebo tyrkenitem. Díky tomu, že chryzokol z různých nalezišť může mít odlišné složení a množství oxidu křemičitého, mění se i jeho barvy. Najdete tak chryzokol nazelenalý, zářivě tyrkysový i temně modrý.

5/5 - (Počet hodnocení: 3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *