Obsidián

Obsidián

Obsidián je kámen, který vzniká ze sopečné lávy, jež vychladla příliš rychle a tudíž se na ní nestačila vytvořit krystalizace. Jedná se v podstatě o přírodní sklo obvykle černé barvy, ale najít se dá i šedý a hnědý, vzácněji pak červený, modrý nebo zelený. Obsidián může mít pouze jednu barvu, nebo může být pruhovaný či skvrnitý. Některé uzavřeniny obsidiánu pomáhají ke kovovému lesku, jiné zase vytváří tzv. sněhové vločky. Ty se zpravidla vytvoří díky vnitřním bublinám či krystalům. Může vznikat i iridescence viditelná jako barevné záblesky. 

Tento zvláštní černý kámen získal svůj název podle Římana jménem Obsidius, který jej donesl z Etiopie do Říma. Obsidián je průsvitný ale neprůhledný a jeho lom je lasturnatý. Jedná se o kámen velmi křehký, s tvrdostí mezi 5 – 5,5. 

Obsidián je od dávných věků zpracováván jako kabošony, fasety a vyrábějí se z něj i glyptiky. Mezi jeho zvláštní znaky patří irizace a efekt kočičího oka. 

Vhodné pro znamení:

Obsidián je vhodný pro lidi narozené ve znamení Štíra, Vah a Kozoroha. Ovlivňuje základní čakru a pozitivní vliv má na celkovou psychiku člověka. 

Vlastnosti a účinky

Tento kámen černé barvy se stejně jako jiné drahé kameny dá využívat při meditaci. Narozdíl od nich však přenáší mysl až za hranice vědomí a může vynést na světlo i to, co by mělo zůstat ukryto. Proto se doporučuje jeho využití pouze se zkušeným terapeutem. Je potřeba s ním pracovat, když jsme v absolutním klidu a pozitivně naladěni. Pokud klademe otázky, měly by být konkrétní. Obsidián dokáže odhalit naše myšlenky, a myslíme-li příliš negativně, ještě zesílí účinek. Naopak pokud potřebujete zklidnit mysl a uspořádat si myšlenky, je obsidián ideálním pomocníkem. 

Pomáhá odstraňovat bloky a psychické napětí, a zároveň očišťuje organismus od toxických látek. Skvělý vliv má na krevní oběh a pomáhá zastavovat krvácení. Pomáhá i při zahřívání prochladlých končetin. 

Obsidián účinky

Historie

Obsidián je známý již tisíce let, od dob paleolitu a neolitu, kdy byl využíván především jako pracovní nástroj. Pravěcí lidé z něj vyráběli různé nože, škrabky nebo hroty oštěpů. Později se obsidián začal používat i jako ozdobný kámen a vytvářely se z něj šperky, masky i zrcadla. Nejstarší nalezené obsidiány a výrobky z něj pochází z Mezopotámie a jsou více než 9000 let staré. 

Kde se obsidián vyskytuje

Obsidián vzniká z lávy, tudíž je logické, že jeho ložiska jsou ve vulkanických oblastech. Známe např. nálezy z USA, velmi cenné hlavně z Utahu, Nového Mexika – odtud jsou obsidiány známé jako “apačské slzy” a z Oregonu. Obsidiány se ale nachází i v Kalifornii a Arizoně, odkud známe tzv. mahagonový nebo duhový obsidián. Další nálezy jsou známy z Wyomingu, Havajských ostrovů, Mexika, Guatemaly, Nikaragui, Bolívie, Peru a Ekvádoru. 

Z Afriky známe obsidiány především z oblastí v Etiopii. Hodně ložisek se nachází v Asii, hlavně v Japonsku, Arménii a v Rusku. 

Z Evropy můžeme jmenovat naleziště obsidiánu ze Slovenska, Maďarska, Itálie, Řecka a Portugalska. Obsidián byl nalezen dokonce i na Islandu. 

Obsidián neopracovaný

Zajímavost

U obsidiánu je velmi zajímavá nejen jeho barva, ale i jeho vznik. Jedná se v podstatě o sopečné sklo, jež vzniklo následkem magmatické činnosti. Obsidián vznikne ve chvíli, kdy žhavá, kyselá a viskózní láva narazí na chladné prostředí. V tu chvíli rychle tuhne a výsledkem je hornina bohatá na sloučeniny oxidu křemičitého. 

Zbarvení

Obsidiány jsou především kameny černé barvy. Dají se ale najít i krásné kusy doplněné dalšími barvami a strukturami. Známe obsidiány stříbrné, černohnědé – tzv. mahagonové, namodralé, nazelenalé či s nazlátlým odleskem. Pokud obsidián obsahuje bílé krystalky cristobalitu, vytvoří se z nich tzv. vločkový obsidián. Pojďme se proto podívat na tyto zajímavé kameny podívat podrobněji. 

Stříbrný obsidián

Stříbrný obsidián má typickou černošedou barvu se stříbrnými odlesky. Ty způsobuje přítomnost drobných vzduchových bublinek a příměsí uvnitř hmoty. Nejkrásnější stříbrné obsidiány jsou známy z Arménie, z okolí města Sevan. Tento druh obsidiánu je výborný, pokud potřebujete posílit vytrvalost a trpělivost. Pomáhá vidět věci z různých úhlů pohledu, tzv. z jiné perspektivy. Posiluje rozum a ochraňuje cit. 

Duhový obsidián

Duhový obsidián má především černou barvu, ale jeho až kovově lesklý povrch může odrážet různé barevné odstíny. Díky tomu, že připomínají duhu, získal tento kámen svůj název. Jedná se o jeden z nejjemněji působících obsidiánů, který má ale zároveň silné ochranné účinky. Nosíte-li jej jako přívěšek, pomáhá odstranit z těla stres a negativní energii z vaší aury. Duhový obsidián je nazýván jako kámen štěstí a dává se malým dětem, aby je chránil a přinášel jim štěstí do života.  

Barevný obsidián

Mahagonový obsidián

Svou zvláštní zemitou barvu dostal mahagonový obsidián díky přítomnosti železa. Mahagonový obsidián má údajně velkou sílu a schopnost chránit před zlem a negativními vlivy. Vynáší na povrch pravdu a nevyřešené spory, proto je dobré využívat ho obezřetně. Má také příznivé účinky na naše zdraví – posiluje imunitní systém a je vhodný jako prevence proti virovým nákazám. Podle lidových tradic mahagonový obsidián rezonuje se zemí, díky čemuž pomáhá uzemnění a dodává největší sílu ze všech druhů obsidiánu. Má však jemnější vibrace, než obsidián černý. 

Vločkový obsidián

Vločkový obsidián vzniká příměsí krystalů cristobalitu, které vytváří na povrchu bílé skvrny připomínající tvar vloček. Tento speciální druh obsidiánu podporuje růst ducha na všech jeho úrovních. Otevírá naší mysl a pomáhá nám udělat kroky, které nás posunou dál. Může být označován i jako kámen jasnosti a životního nadhledu. Pomáhá i při nemocech kostí a kloubů. Ulevuje od artritidy a čistí a hojí kůži. 

Zdroj: 

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 166 – 167.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 136.

5/5 - (Počet hodnocení: 3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *