Granát

Granát

Granáty jsou skupinou minerálů, která svůj název získala podle latinského slova granatus, tedy podle části botanického názvu granátovníku. Granáty se mohou vyskytovat v různých odrůdách a každá má pak jinou barvu. Jmenujme červený pyrop, hnědočervený andradit a spessartin, fialovočervený almandin – odrůda rhodolit, růžovou barvu pak má odrůda rhodolit a rosolit, zelený je grossulár – odrůda démantoid a uvarovit, žlutozelený je grossulár – odrůda topazolit a tsavorit, hnědočervená je odrůda hessonit a romanzovit, černá je odrůda melanit a dokonce bezbarvý může být rovněž grossulár. 

Granáty mají silný skelný lesk a jsou průhledné či průsvitné. Jejich lom je lasturnatý a tříštivý. Na stupni tvrdosti se pohybují mezi 6,5 až 7,5 a jsou poměrně křehké. Granáty jsou známé pro své zvláštní znaky, jako efekt kočičího oka, asterismus nebo alexandrovitý efekt. 

Vhodný pro znamení:

V astrologii bývají tyto nádherné kameny připisovány zrozencům Berana, Lva, Štíra a Kozoroha. Vztahují se k základní čakře a k čakře srdce

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Základní účinky granátů na tělo mají významné účinky na lidskou psychiku. Používány jsou dokonce i pro zvýšení sexuální aktivity a libida. 

Granáty jsou označovány jako kameny energie, vášně a radosti. Aktivují celý organismus a prohřívají tělo. Podporují cirkulaci krve, látkovou výměnu i činnost srdce. Nápomocny jsou při impotenci, která vznikla jako důsledek psychického problému. Dokážou zmírnit bolesti kloubů a zlepšují činnost vnitřních orgánů, hlavně jater a sleziny. 

granat ucinky

Granát je kámen, který pomáhá uzemnění a propojení s přítomným okamžikem. Rozbíjí v těle přirozené bloky, které nám brání v radosti, otevřenosti a vitalitě. Při meditaci i mimo ni pomáhá najít a propojit se s naším vnitřním “já” a dosáhnout vyššího stavu vědomí. Zároveň pomáhá odplavit negativní emoce. Více o vlastnostech granátu zde

Historie

Granáty jsou kameny, které si pro svou krásu získaly oblibu už u starých Skytů, což bylo v době mezi 6. – 4. stoletím př.n.l. Granáty známe i od Plinia, který nazýval především kameny červené barvy canbunculy. Ze všech nejoblíbenější však byl pyrop. Ten byl hojně zpracováván od 16. století v Čechách a nosil se proti uhranutí. 

Ještě se vrátíme do doby Plinia, a to k almandinům. Ty se nazývaly canbuncul alabandicus. Věřilo se, že svým majitelům pomáhá k větší vitalitě, chrání je před nepřáteli a podporuje fantazii. Kromě toho byl již v dávných dobách granát nazýván kamenem lásky

Zajímavost

Granáty najdete v mnoha barvách a většinou jsou všechny velmi oblíbené. Nejvíce vyhledávané jsou však červené a zelené granáty, které mohou dosahovat až několik stovek euro za jeden karát. Ceněny jsou také granáty s tzv. alexandrovitým efektem. Ostatní barvy ocení především sběratelé a jejich cena se pohybuje kolem desítek euro za karát. Přesto se mezi nimi mohou najít unikáty, jejichž cena se vyšplhá do závratných výšek. 

Kde se granáty vyskytují?

Granáty jsou skupinou minerálů, do které patří řada krásných různobarevných kamenů vyskytujících se po celém světě. Nyní se podíváme na konkrétní odrůdy granátu a u nich si vždy vysvětlíme, kde byly nebo mohou být nalezeny. 

Pyrop

Začněme pyropem, který se vyskytuje v mnoha zemích, ale tradiční postavení měla jeho výroba v Čechách. Odtud vznikl i jeho název – český granát. Pyrop se ale nachází i v Rusku, hlavně v Jakutsku, kde se granáty vyskytují spolu s diamanty. Podobně je tomu i v JAR. 

V USA se pyropy nachází ve státech Arizona, Arkansas, Colorado a v dalších. Znát můžete název “arkansaský rubín”. Pyropy se dále vyskytují v Novém Mexiku, Utahu, Brazílii, Argentině, Austrálii, Tanzánii, v Zairu, Zimbabwe, Mongolsku nebo v Nigérii. 

Rhodolit

Rhodolit je odrůda granátu, která je svým složením mezi pyropem a almandinem. Známý je na ostrově Srí Lanka, v Zimbabwe, Keni nebo v Tanzánii.

Almandin

Almandiny patří mezi nejrozšířenější odrůdu granátů. Významná naleziště jsou v Indii a na Srí Lance. Velmi kvalitní almandiny najdete i v Brazílii, Mongolsku nebo v USA. Velké kameny jsou objevovány na Aljašce a na ostrově Madagaskar, ale i v Rakousku, České republice, v Norsku a v Rusku. Významné naleziště je i v JAR, především v Kapsku, kde se granát nazývá “kaprubín”. 

Grossulár

Grossuláry jsou známy především z ostrova Srí Lanka, dále z Ruska, Tanzánie, Keni, Mexika, Kanady – hlavně z Quebecu, a z USA – Kalifornie a Washington. Zajímavostí je grossulár z JAR – tzv. hydrogrossulár, který můžete znát pod názvem transvalský jadeit. 

Andradit 

Andradity – především ty v drahokamové kvalitě, se těží v Mexiku. Najdete je ale i na ostrově Serifos v Řecku, ve skarnech na Ostrově prince Waleského na Aljašce jsou dokonce krystaly o velikosti 7 cm. Dále se andradity nachází v Rusku. 

Ostatní odrůdy granátu

Hnědé hessonity se nachází v České republice, v Rusku a Španělsku. Oblíbené smaragdově zelené tsavority najdete v Tanzánii, kde byly nalezeny velké krystaly až o velikosti 5 cm. Dále je najdete v národním parku Tsavo. Tsavority jsou ale k nalezení také v Keni a Uzbekistánu.

Romanzovity, hnědočervené odrůdy granátu, jsou známy z Finska. Černé melanity najdete v Německu, Itálii nebo ve Francii. Oblíbené smaragdově zelené démantoidy bývají nacházeny v Rusku na Urale, v Itálii, v USA nebo Namibii. 

Topazolity jsou kameny velmi vzácné a nachází se v Rusku, popř. v Itálii. V Arizoně se nachází v bronzovohnědé barvě, v Kalifornii a občas ve Švýcarsku zase olivově zelené. Často se vyskytují i na Srí Lance. 

Uvarovit je jeden z nejvzácnějších granátů. Jeho ložiska se nachází na Urale v Rusku, v Turecku, Íránu, JAR, v Etiopii a v USA. 

Spessartin se v přírodě nachází poměrně často, ale ne vždy dosahuje požadované vyšší kvality. Velmi kvalitní spessartiny byly nalezeny v Pákistánu, Afghánistánu, v Číně, na ostrově Srí Lanka, ale také v Brazílii, Mexiku, Tanzanii, v USA, v Keni nebo Řecku. 

Zbarvení

Granáty mají různá zbarvení, od červené barvy podobné dužině granátového jablka, přes hnědočervenou, až po zelené nebo černé. Modrou barvu byste však mezi nimi hledali marně. Barvy granátů se liší podle jejich odrůdy a tím také podle jejich složení. Pojďme se nyní na jednotlivé odrůdy – a barvy podívat. 

Pyrop – Červený granát

Pyrop je nejznámější minerál pocházející ze skupiny granátů. Jeho barva je ryze červená a jeho název pochází z řeckého slova pyropos, což znamená – ohni podobný. Jeho tvar připomíná semínka granátového jablka, proto se i dobře pamatuje, do které skupiny minerálů patří. V přírodě ho jen zřídka najdete zcela čistý. Většinou má v sobě prvky další odrůdy granátu – almandinu. Podobná je i jejich barva, chemickým složením se však liší. 

Pyropy mají výrazně červenou barvu, která je nejlépe patrná u malých krystalů. Vzhledem k tomu, že přesně takové se nachází v oblasti Čech, jsou také nejžádanější. Jen omezeně se tam vyskykují pyropy o velikosti 8mm. Pyropy jsou žádané především ve šperkařském průmyslu. Ty z Čech se nazývají “české granáty”. 

cerveny granat

Almandin – Fialovočervený granát

Almandin je jeden z nejčastěji se vyskytujících granátů. Jeho jméno mu dal v roce 1546 Georgius Agricola a je odvozeno od místa naleziště a zároveň brusírny drahých kamenů Alabanda v Turecku. Almandin patří mezi nejznámější a nejrozšířenější granáty a jeho barva je rudá nebo fialovočervená. Nejvzácnější jsou tzv. asterické granáty, které na přímém světle tvoří hvězdicové efekty. Almandiny mají vysokou tvrdost – 7 – 7,5 a snáší dobře vysoké teploty. I proto (nejen pro svou krásu) jsou tak hojně využívány při výrobě šperků, a to nejen v minulosti, ale i dnes. 

Grossulár – Zelený granát

Grossulár je zelená odrůda granátu, která je známa především z Mexika. Svůj název dostala podle angreštu, k jehož barvě se přibližuje. Zelený granát je vhodný pro odstranění únavy, pro posilu a očistu vnitřních orgánů, a také posiluje kosti. Narozdíl od svých červených kolegů není tak oblíbený ve šperkařství. Zelené grossuláry jsou známy především mezi sběrateli. 

zeleny granat

Rhodolit a Rosolit – Růžový granát

Rhodolit a rosolit patří mezi granáty růžové barvy. Rhodolit je v podstatě kombinace pyropu (přibližně ze 70 %) a almandinu (asi 30 %). Své jméno získal z řečtiny, podle řeckých slov růže a kámen – “rhodon” a “lithos”. Podle kombinace podílu pyropu a almandinu se může jeho barva měnit. Nemusí být proto vždy jen růžový, ale může být i do fialovočervena, což je spíše barva příznačná pro almandin. Poprvé byl rhodolit nalezen v Severní Karolíně, ovšem dnes ho většina pochází z východní Afriky. 

Hessonit – Hnědočervený granát

Hessonit je červenohnědá (někdy spíše oranžová) odrůda granátu, která není tak známá, jako odrůdy červené. Jeho zbarvení má na svědomí přítomnost železa. I když je sám o sobě krásný, kvality a vzhledu červených granátů nedosahuje. Možná i proto dostal své jméno, které znamená “hesson” – horší. Také pomáhá aktivovat ochablé svalstvo a celkově pohybové ústrojí.  

granat hessonit

Andradit – Zelený granát

Andradit je krychlová odrůda granátu většinou zelené barvy. Své jméno dostal po mineralogovi a básníkovi Josém Bonifáciu de Andrada e Silva. Jeho barevnost může být poměrně bohatá. Vedle typické zelené i žlutozelená, hnědozelená, hnědá, červená a dokonce černá.

Topazolit – Žlutozelený granát

Topazolit je odrůda granátu – andraditu, která mnohdy dosahuje až drahokamové kvality. Příliš takto kvalitních kamenů se však v přírodě nevyskytuje a tak je topazolit spíše sběratelskou záležitostí. Jeho barva je zelená, někdy až zlatavě žlutá. 

Démantoid – Zelený granát

Démantoid je speciální odrůda granátu andraditu, která byla poprvé objevena na Urale. Jeho typická barva je smaragdově zelená, proto za něj byl zpočátku mylně považován. Díky svému až diamantovému lesku byl posléze pojmenován démantoid. Jeho barva může být od smaragdově syté zelené až po žlutozelenou – tu získává díky příměsi chromu. Vzhledem k tomu, že v dnešní době už jsou jeho naleziště poměrně vyčerpaná, je vzácný a jeho cena je tak vysoká. 

zeleny granat demantoid

Melanit – Černý granát

Také melanit je odrůdou granátu andraditu, který je typický svou černou barvou, po níž byl pojmenován (dle řeckého slova melan – černá). Své černé barvy dosahuje díky titanu, proto je někdy nazýván jako černý/titanový andradit. V současné době je nalézán v podobě malých krystalků, které jsou vzácné spíše pro sběratele. Větší krystaly se ale mohou brousit do šperků. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 56.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 58 – 62.

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *