Selenit – Sádrovec

Selenit

Selenit je jednou z odrůd sádrovce, který se používá především jako dekorativní kámen. Nejvýznamnějším a také nejznámějším sádrovcem je alabastr, což je jemnozrnná hmota v bílé barvě či v pastelových odstínech, můžete jej však vidět i nabarvený do sytějších odstínů a výraznějších barev. Selenit je pak nejčastěji bezbarvou odrůdou sádrovce, o které si povíme více. Ještě před tím však musíme zmínit vláknitou odrůdu sádrovce, která se leští nebo i brousí do tvaru čočkovce – i to je selenit. Známé jsou i sádrovce vyskytující se v růžovitých tvarech, které skutečně připomínají květ růže. Proto se jim říká “pouštní růže”. 

Selenit – sádrovec je obvykle bezbarvý, ale můžete ho vidět i s barvou bílou, šedou, namodralou (spíše alabastr), žlutou, oranžovou, hnědou či narůžovělou. Selenit je průhledný či průsvitný, má skelný a perleťový lesk a nerovný lom. Je velmi měkký (tvrdost 1,5 – 2), takže se nedá moc brousit. Výbrusy selenitu se objevují skutečně jen výjimečně. Zpracovává se spíše jako kabošony a vyřezávají se z něj ozdobné předměty. 

Jak selenit, tak alabastr se obvykle vyskytují v přírodě ve velkých blocích. Proto jsou výrobky z nich levné a fasetové výbrusy mají cenu hlavně pro sběratele. Výjimkou jsou historické ozdobné předměty a kusy selenitu, které mohou mít vysokou hodnotu. 

Vhodné pro znamení:

V astrologii je selenit připisován znamení Býka a Raka a ovlivňuje čakru temene. Pomáhá především při duševních nemocech a posiluje vegetativní nervový systém. 

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Selenit je považován za tzv. mírotvorce, jenž do života vnáší jemné ale silné energie. Dokáže odhalit plán duše a objevit náš skutečný potenciál. Umisťuje se především v domácnostech, kde má za úkol harmonizovat prostor. Oblíbený je i při meditaci, pokud zrovna tápete ve svém životě a nevíte, na co se přesně zaměřit. Je skvělý průvodce a zároveň ochránce na naší životní cestě a pomáhá udržet si jasnou mysl. Má velmi čisté vibrace.

Selenit účinky

Selenit nám pomůže otevřít korunní čakru a vnést jas do mysli. Dokáže v naší duši nastolit hluboký mír a zpřístupňuje cesty k nalezení odvěké moudrosti. Používá ho i řada masérů, terapeutů a chiropraktiků, protože příznivě působí na páteř, kosti, šlachy a svaly.  

Selenit je dobrý pro neutralizaci rtuti v zubních plombách, a je doporučován matkám při kojení. 

Historie

Sádrovec se využíval již před tisíci let. Název selenit pochází od jména řecké bohyně Seléné, což znamená Měsíc. Získal jej díky svému tajuplnému, bílému a přitom hlubokému lesku, který připomíná měsíční svit. Z minulosti jsou známé především alabastrové sošky ze Starého Egypta. Již v dávných dobách byl znám i selenit, z nějž se rovněž mohly vyřezávat ozdobné předměty. Nevýhodu a menší využití však přinášela jeho nízká tvrdost. 

Kde se selenit vyskytuje

Sádrovec je významná nerostná surovina, která se někdy zpracovává jako drahý kámen. Záleží na tom, jak vysoká je jeho kvalita. Nejkvalitnější krystaly pochází z Mexika. Největší krystaly sádrovce pak byly nalezeny na lokalitě Naica, jejich síla byla 4 m, velikost až 12 m a vážily kolem 55 tun. Sádrovec se vyskytuje i v USA – ve státech Kansas, Colorado a Nové Mexiko, dále pak v Chile, kde byl rovněž nalezen krystal o významných rozměrech. 

Dále se sádrovec nachází v Kanadě, Rusku, Kazachstánu a Maroku, v Tunisu, Alžírsku, odkud jsou známé tzv. alžírské růže, a také v Německu, Francii, Itálii, Rakousku, Rumunku, Polsku, Česku a na Slovensku. 

Přímo selenity pak jsou nacházeny v Rusku na Urale v okolí Kunguru, jsou průhledné, někdy až průsvitné, bílé a dokonce i oranžové, místy mají narůžovělou barvu. V současné době se selenity těží převážně v Maroku. 

Zajímavost

Selenit má velmi zajímavou schopnost, a tou je dobíjení energie všech ostatních krystalů. Pokud tedy doma máte nějaké krystaly, u nichž si nejste jisti, jak jim dobíjet jejich energii, pořiďte si k nim selenit. 

Zbarvení

Jak už jsme zmínili, selenit je jedním z druhů sádrovce. Ten se dělí na čtyři druhy, které se mírně liší tvarem, v němž se v přírodě nachází, popř. barvou. Můžete znát selenit, alabastr, pouštní růži nebo tzv. mariánské sklo. Selenit samotný můžete ještě objevit jako tzv. rybí ocas nebo andělská křídla. Pojďme se na jednotlivé druhy podívat podrobněji. 

Selenit

Selenit je vláknitý sádrovec s perleťovým leskem, který se vyřezává stejně jako alabastr do různých ozdobných tvarů, sošek a předmětů. Může být průhledný, stejně jako mít bílou, mléčnou, žlutou nebo oranžovou barvu. 

Surový Selenit

Alabastr

Alabastr je jemnozrnný druh sádrovce, který je typický pro svou zářivě bílou barvu. S oblibou jsou z něj vyřezávány různé figurky a ozdobné předměty, na které však musíte dávat pozor, aby se nerozbily. Je totiž velmi křehký a měkký. Dá se poškrábat i pouhým nehtem. 

Pouštní růže

Některé sádrovce se nachází ve tvaru, který připomíná růži. Díky tomu získal svůj specifický název. I pouštní růže může být bílá, mléčná, nažloutlá nebo naoranžovělá. Využívá se, když potřebujete posílit svou schopnost ztotožnit se s konkrétním cílem. Pokud jsme si někdy “vnutili” určitý druh jednání či chování, od kterého chceme ustoupit, pouštní růže nám bude rovněž nápomocná. 

Rybí ocas či Andělská křídla

Také tento druh selenitu má speciální tvar, díky kterému získal svůj název. Jedná se o krystal, jež dokáže velmi silně zklidnit naši mysl, harmonizovat emoce a rozpouštět napětí. Využívá se k uzdravení pochroumaných nervů. 

Mariánské sklo

Tento druh sádrovce se vyskytuje jako velké průhledné desky tabulkovitých krystalů, které jsou podobné slídě. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 156 – 157.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 128.

https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1drovec

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *