Amazonit

Amazonit

Amazonit, který můžete znát i pod názvem Amazonstone, je překrásný modrozelený kámen, někdy jen nazelenalé barvy. Svůj název získal od řeky Amazonky, ze které se dříve získávaly kameny stejné barvy. Neví se však, zda se jednalo rovněž o amazonity. Jedná se o tektosilikátový minerál, který je polyformní k ortoklasu. Amazonitem bývají nazývány zelené a zelenomodré odrůdy živců draselných, obvykle triklinické.

Amazonit se používal k broušení a následnému využití ve šperkařství jako drahokam. Má sklovitý lesk a může být průhledný i neprůhledný. Na Mohsově stupnici tvrdosti má označení 6 – 6,5. Jeho zlom je nerovný.

V dnešní době je amazonit využíván především pro své vzácné účinky. Pomáhá totiž lidem uchopit život pevněji do svých rukou a lépe o něm rozhodovat. Dokáže navodit duševní harmonii a klid, propojuje v nás duchovní a fyzickou podstatu a probouzí v lidech smysl pro spravedlnost. Amazonit je také velmi vhodným kamenem pro děti, protože je výborným ochráncem.

Tento krásný modrozelený minerál je přiřazován k planetě Uran a je propojen s elementem země.

Vhodný pro znamení

Modrozelený amazonit je přisuzován především znamení Vodnářů, Panny a Blížencům, pro něž má jeho síla největší pozitiva.

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Jednou z nejdůležitějších vlastností amazonitu je, že pohlcuje elektromagnetické záření. Pomáhá výrazně uklidnit mysl, duši i celé tělo a má skvělé účinky při migréně. Tlumí také silné bolesti v oblasti zátylku a hrdla. Pokud máte citové problémy a cítíte až fyzickou bolest v srdci, noste jej tak, aby se dotýkal srdeční oblasti. Pomůže vám.

Amazonit účinky a význam

Skvělý je pro vyrovnání mužské a ženské energie a celkově nastolení rovnováhy v našem životě. Pokud jste přehnaně egoističtí nebo lpíte na určitých věcech, amazonit je ten pravý kámen pro vás. Při nošení vám zároveň bude dodávat vitalitu a životní vzpruhu. Díky tomu, že se zbavíte lpění na určitých věcech, se stanete vyrovnanější a nasměrujete svůj život a píli tam, kde je potřeba.

Vedle výše uvedených, spíše duchovních vlastností, má skvělé účinky při nastolení rovnováhy metabolismu, blokaci nervového systému, ulevuje při svalových křečích a má dobré účinky i na zuby a zubní kazy.

Vhodný je pro čakru srdeční a čakru hrdla.

Historie

Amazonit získal svůj název od řeky Amazonky, kde se dříve získávaly zelené kameny. Nebylo přitom jasné, zda se jednalo rovněž o amazonity. Kameny podobné amazonitům se používaly již ve staré Mezopotámii a Starověkém Egyptě, ale přímo o amazonitech se žádná z kultur nezmiňovala a nejsou o tom žádné přímé důkazy. Amazonit se svého oficiálního pojmenování a rozepsání svého složení dočkal až někdy v 18. století. Proto není jasné, zda se skutečně již dříve využíval minerál stejného složení, nebo jen podobně vypadal.

Zajímavosti

Ve Starém Egyptě, Mezopotámii, a dokonce i na americkém kontinentu byl amazonit uctíván a nošen jako svatý kámen.

Výskyt amazonitu

Amazonit se vyskytuje spíše v omezeném množství. Dříve byl získáván především v oblasti Miass v Ilmenských horách, což bylo v Rusku nedaleko Čeljabinsku. Jeho výskyt tam byl zaznamenám v žulových horninách. V dnešní době je těžen po celém světě, především v Číně, v Libyi v pohoří Tibesti, dále v Mongolsku, Jižní Africe, konkrétně v provincii Limpopo a v Severním Kapsku. Amazonit se ale vyskytuje i ve Švédsku, v USA – ve státě Colorado, Virginie a Pensylvánie.

Amazonit ruda

Zbarvení

Na rozdíl od jiných minerálů má amazonit barvu zelenou až modrozelenou. Speciální barevné odrůdy amazonitu s rozdílnými účinky však nejsou známy. 

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *