Citrín

Citrín

Citrín je žlutou, popř. žlutohnědou odrůdou křemene. Žlutou barvu mu dodává přítomnost železa. Díky své žluté barvě – barvě citrónu také získal svůj název – citrín. Pokud najdete přírodní citrín, bude jeho barva spíše bledě žlutá. Dejte však pozor, protože některé citríny na trhu jsou tepelně upravené ametysty, tudíž by mohly mít jiné účinky a vlastnosti, než jaké jsou citrínu připisovány. Dříve byl citrín dokonce využíván k imitování topazu a nazýval se proto “brazilský topaz”. 

Citrín je kámen průsvitný až průhledný, a jeho povrch je skelný a matný. Má tvrdost č. 7 a je křehký. Citrín se zpracovává do podoby kabošonů, faset a dělají se z něj i glyptiky. Některé citríny mohou mít efekt kočičího oka. 

Citrín je v přírodě poměrně vzácný. Proto bývá získáván – nahrazován žíháním ametystu. Protože přírodní kameny nejsou tak intenzivně zbarvené, upravují se ozařováním. Cena citrínu se pohybuje v desítkách euro za karát. Ani sběratelské kameny, přírodní a nijak neupravené, se cenou příliš neliší. 

Vhodný pro znamení

V astrologii je citrín připisován znamení Lva, Blížence, Panny a Býka. Působí příznivě a otevírá pupeční čakru. Jeho základní funkcí je pozitivní působení na játra, slinivku a celkově na zažívací orgány.

Vybíráme pro vás produkty

Vlastnosti a účinky

Citrín se jmenuje po žluté – citrónové – barvě a ve skutečnosti je to takové světlo, nebo slunce, které nám do života přináší světlo a optimismus. Má sílu vyhánět chmury z naší mysli a dodávat energii a sílu do nových projektů. Podporuje kreativitu, intuici, vitalitu a vede nás k jasnějšímu úsudku. 

Citrín ovlivňuje pupeční čakru, která je spojena s naší duševní rovnováhou. Pozitivně ovlivní strach, neklid a nespokojenost. Dodá nám klid a rovnováhu a celkově napomáhá duševní harmonii. 

Je dobrým pomocníkem pro nemocné s bronchitidou, nebo celkově když máte nemocné dýchací cesty. Citrín má pozitivní vliv na ledviny, močové cesty a dokáže zmírnit projevy alergií. Má zároveň detoxikační účinky, pomáhá pročistit krev nebo játra.

Historie

Citrín byl znám již ve Starém Egyptě. Egypťané ho nazývali “kamenem slunce” a věřili, že jim pomáhá k dlouhověkosti. Byl využíván i ve středověku, ale už tehdy se spíše získával žíháním ametystů. Zasazoval se do šperků, dokonce i do korunovačních klenotů. Citrín znali i staří Číňané, kteří věřili, že jim dodá sílu a pomůže k úspěchu a ke štěstí.  

Zajímavosti

Větší krystaly citrínu se v přírodě objevují jen výjimečně. Známy jsou např. výbrusy citrínů pocházejících z Brazílie, o hmotnosti 2258 ct, 1180 ct a 783 ct. Podívat se na ně můžete ve Washingtonu, kde jsou uloženy ve sbírkách Smithsonian Institution. 

Jak poznat pravý citrín od falešného?

Jak už jsme zmínili, citríny bývají někdy vytvářeny žíháním ametystů, nebo přepalováním dalších kamenů, kromě ametystu také z křišťálu nebo záhnědy. Přírodní citrín má bledě žlutou barvu, skutečně podobnou citronové kůře, jen ne tak křiklavou – sytou. Pokud narazíte na citríny sytě žluté, křiklavě žluté nebo dokonce do oranžova, pravděpodobně se jedná o jiný kámen upravený pomocí vysokých teplot. Pokud kupujete citrín na internetu, dejte pozor na podvodníky. Osobně si můžete barvu citrínu lépe prohlédnout a máte tak větší šanci odhalit podvod. Na internetu však obchodníci upraví barvu kamene i pomocí filtrů a tudíž vám poznání falešného citrínu zkomplikují. 

Kde se citrín vyskytuje?

Citrín se přírodě příliš hojně nevyskytuje. Významná naleziště citrínu jsou v Brazílii, ve státě Goiás, Bahia a Minas Gerais. V USA pak citríny můžete objevit v Coloradu, New Hampshiru nebo v Severní Karolíně. Známé jsou především citríny z Madagaskaru. Nalezeny byly ale i v Rusku, v Kazachstánu, v Evropě pak ve Španělsku, Francii, Norsku nebo ve Skotsku. Citríny výjimečně najdete i u nás, především v okolí Velkého Meziříčí. 

citrin krystal popis

Zbarvení – žlutý citrín

Jak už jsme zmínili, citrín má barvu světle žlutou až žlutou, výjimečně hnědožlutou. Pořád se však jedná o stejný kámen – žlutý citrín. Tento minerál nenaleznete v jiných barvách, tudíž ani nemá smysl rozepisovat další účinky a vlastnosti, neboť jsme vše zmínili již výše. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 68.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 83.

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *