Hematit je velmi zvláštní minerál, vyskytující se v přírodě v různých útvarech. Obvykle se nachází jako celistvá hmota s kovovým leskem. Vybroušen do tenkých plátků však má krvavou barvu, podle které také dostal své jméno – haema – krev. Může se ale vyskytovat také jako krátké černé klencové krystaly s měňavým povrchem. Někdy má hematit tvar okvětních lístků – pak se nazývá “železná růže”. Pokud se nachází v podobě lesklých krystalů, může být nazýván jako “spekularit”, což je název odvozený od jeho tradičního použití v zrcadlech.
I když bychom podle názvu čekali, že bude hematit především rudý, ve skutečnosti může mít barev více. Vyskytuje se červenohnědý, šedočerný nebo čistě černý hematit. Průsvitný bývá jen vzácně, spíše je opakní. Má kovový matný lesk a lasturnatý, vláknitý lom. Jeho tvrdost je někdy uváděla mezi 5 – 6, jindy 6 a půl. Je velmi křehký, ale díky nižší tvrdosti se z něj dají dobře vyřezávat různé předměty nebo sošky. Ve chvíli, kdy do hematitu jakékoli barvy rýpnete, objeví se barva višňově červená.
Hematit se nejčastěji zpracovává do podoby kabošonů, faset, tabulkovců, dělají se z něj různé korále, vyřezávají glyptiky, nebo se z něj vytváří tabulkové výbrusy.
Vhodný pro znamení:
V astrologii je hematit připisován lidem narozeným ve znamení Štíra, Berana nebo Ryb. Jeho základním účinkem na tělo je podpora regenerace buněk. Pomáhá také při nespavosti, revmatismu a omezuje krvácení. V minulosti byl dokonce nošen proto, aby případné krvácení pomáhal zastavit.
Vlastnosti a účinky hematitu
Základní účinky jsme již zmínili. Hematit však má, stejně jako ostatní minerály, mnohem širší využití. Tento černý kámen dodává především sílu, energii a vitalitu, a to jak při tělesném, tak i při duševním vyčerpání, během nemoci nebo dokonce v krizových situacích. Vhodný je i ve chvílích, kdy vás čeká, nebo už jste ve velkém stresu. Pomáhá překonávat úzkost a beznaděj a podporuje naši vůli, rozhodnost a zvyšuje odvahu. Je ideální na podporu naší psychiky a navozuje vnitřní klid a harmonii, především ve spojení s ochranou Matky země.
Pokud meditujete, berte si hematit na pomoc. Vytvoří kolem vás ochrannou vrstvu a nepustí k vám negativní energii.
Hematit je kámen vhodný při komplikacích s krví a srdcem. Podporuje tvorbu červených krvinek, činnost srdce a celkově dobře působí na krevní oběh. Zlepšuje menstruační cyklus a pomáhá při menstruačních bolestech. Pomáhá ale i při problémech s játry, slezinou nebo plícemi. Zlepší vám spánek.
Jak vzniká hematit?
Výše jsme zmínili, v jakém tvarovém uskupení se hematit může nacházet. Záleží totiž na tom, jaký je jeho původ, tedy jakým způsobem vznikal. Jeho původ může být magmatický, hydrotermální, metamorfní nebo sedimentární.
Magmatický hematit vznikl jako akcesorický minerál felsických vyvřelých hornin. Hydrotermální znamená, že hematit vznikl jako vysokoteplotní hydrotermální žíla. Metamorfní hematit vzniká jako produkt kontaktní metamorfózy, nebo při metamorfóze páskových železných rud. Sedimentární pak vzniká vysrážením mořské vody, jako tmel úlomků usazených hornin.
Historie
Hematit je známý již od dob Babyloňanů a starých Egypťanů. Jako drahý kámen se ale příliš nezpracovával. Poprvé se o něm zmínil Theofrastos roku 325 př.n.l., oblibu však získal až ve středověku, kdy byl vsazován do broží, prstenů, vyráběly se z něj náramky, glyptiky a dokonce i pečeti. Oblíbený byl nejen pro snadné zpracování a svou tajuplnou barvu. Obdarovával tělo nositele klidem a pocitem bezpečí.
Kde se hematit vyskytuje?
Hematit se vyskytuje na mnoha místech v poměrně velkém množství. Jako drahý kámen je však zpracováván jen zřídka. Přesto se pojďme podívat, kde všude se hematit vyskytuje.
V drahokamové kvalitě se nachází v Arizoně, na Aljašce a v Minnesotě. Najdete ho i v Brazílii, Venezuele, Kanadě, Chile, na Kubě a v mnoha jiných státech. Významná ložiska jsou i v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Z Japonska jsou známy velké tabulkovité krystaly o velikosti až 6 cm.
Hematit dále najdete v Rusku, především v oblasti Kurska, na Ukrajině a v Kazachstánu.
Kvalitní hematit se nachází i v Anglii, odkud jsou známy ledvinovité agregáty z oblasti Cumberlandu, dosahující váhy až 25 kg.
Dále hematit najdete v Německu, Rakousku, Itálii a Švýcarsku – tam je známý jako tzv. “alpská růže”. Známe hematit i z České republiky, Španělska nebo z Francie.
Zajímavosti
Práškový hematit býval a stále je využíván jako barvivo pro umělce, popř. se využívá k leštění. Hodně oblíbené jsou z něj v současnosti i šperky, především pro jeho černošedou až kovovou barvu.
Hematit je surovina dostupná v poměrně velkém množství, tudíž jeho cena není tak vysoká, jako u ostatních minerálů a drahých kamenů. Velmi ceněné jsou však historické smuteční šperky z hematitu, které mohou dosahovat vysokých sběratelských cen.
Hematit – Zbarvení
Jak jsme již zmínili výše, hematit má barvu hnědočervenou, šedočernou nebo černou. Všechny však mají stejné účinky a vlastnosti a ve skutečnosti se nedělí – jako jiné kameny – na hematit černý, červený apod. Pokud jej budete chtít koupit v upravené podobě, většinou bude mít kovově lesklou barvu, tmavě šedou až tmavě stříbřitou.
Zdroje:
Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 114 – 115.
Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 100.