Kyanit (Disten)

Kyanit

Kyanit, nebo chcete-li disten, je nejčastěji tmavě modrý minerál. Má hned tři druhy původu, a to metamorfní, magmatický a druhotný. Nachází se v metamorfovaných horninách, jako je granulit, eklogit, rula nebo amfibolit, které vznikly z pelitů. Vzácně se nachází také v pegmatitech.

Název kyanitu pochází z řeckého slova kýános, což znamená modrý. Je tedy odvozen od barvy minerálu. Přestože se kyanit objevuje především v syté tmavomodré barvě, může být také bílý, šedý, žlutý a méně obvyklý je kyanit zelený. Má skelný lesk, někdy až perleťový povrch, a je průhledný, někdy až průsvitný. Pokud se do něj rýpne, je jeho vryp bílý.

Na Mohsově stupnici tvrdosti má kyanit číslo 5,5, někdy 7. Je velmi křehký. Jeho soustava je trojklonná a vzhled prismatický a tabulkovitý. Kyanit má dokonalou štěpnost a zajímavostí je, že v kyselinách je nerozpustný.

Kyanit se dnes využívá pro výrobu ohnivzdorných a kyselinovzdorných materiálů – např. jako izolace. Využití má ale i jako drahý kámen ve šperkařství. Vyrábí se z něj kabošony a fasetové brusy.

Vhodný pro znamení

Kyanit je minerál vhodný především pro znamení Vah, kterým pomáhá při jejich váhání a nerozhodnosti. Celkově pomáhá potlačit slabé stránky tohoto znamení, a naopak podpoří ty silné. Vhodný je také pro znamení Blíženců, Panny nebo Ryb. Pomáhá jim v uzemnění a celkové orientaci ve vlastním životě a myšlenkách.

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Minerál kyanit se doporučuje především pro meditování. Pomáhá najít vnitřní klid a ustaluje vyrovnanost. Zároveň je skvělým podporovatelem logického myšlení a pomáhá při váznoucí komunikaci. Pokud máte problém se začínáním rozhovorů nebo navazováním vztahů, noste při sobě právě kyanit.

Pokud se chystáte na detoxikaci organismu, vezme si kyanit na pomoc. Výborný vliv má na mozek, brzlík, nebo třeba nadledvinky. Příznivě ale ovlivňuje i další orgány. Pomáhá, pokud máte potíže s mluvením, zpěvem a když máte celkově oslabené hlasivky. Doporučuje se také při snižování horečky.

Kyanit je přisuzován 5. čakře, tedy čakře hrdla. Právě na hrdlo a hlasivky má výborný vliv.

Kyanit význam a účinky

Historie

Kyanitem byl tento minerál poprvé pojmenován pro svou modrou barvu v roce 1789 Abrahamem Gottliebem Wernerem. Název je odvozen od řeckého slova kýanos, což znamená hluboce modrá. Později, v roce 1801 dostal ještě jeden název. Tentokrát od francouzského mineraloga. Tento název je disten a spojuje slova „dvě“ a „síla“. Disten má totiž v různých směrech dvě různé síly.

Zajímavosti

Když se řekne kyanit, lidé si obvykle představí prudký smrtelný jed. Proto upřesním, že kyanit je skutečně zmíněný minerál, zatímco jedem je kyanid draselný. Tedy stejné slovo, jen na konci je písmenko „d“.

Výskyt kyanitu

Kyanit se nachází v Rusku, v oblasti Čeljabinsku, na jižním Uralu a poloostrově Kola, dále v Brazílii, v Keni v oblasti Machakos, kde je nalézána jeho zelená varianta, ale také v USA v Severní Karolině a Connecticutu. Kyanit najdete také na Slovensku a v České republice, v Bečově nad Teplou, Kutné Hoře nebo pancíři.

Surový Kyanit

Zbarvení

Kyanit se nachází v přírodě nejčastěji v modré barvě. Někdy můře být sytě tmavě modrý, ale nejběžnější je světle modrá barva či safírově modrá. Pokud narazíte na kyanit bezbarvý, jedná se o poměrně vzácný minerál. Abychom vám poznání kyanitu zkomplikovali, prozradíme, že může být také šedý, zelený, oranžový a velmi vzácně růžový, žlutý či fialový.

Kyanit zelený

Energie zeleného kyanitu je propojená především se srdeční oblastí. Pomáhá nám znovu se napojit na srdce jako náš zdroj síly, duchovna a energie, a především srze srdce začít vnímat naše duchovní vůdce. Zatímco modrý kyanit využívají i lidé, kteří až tolik k duchovnu netíhnout, zelený kyanit představuje pravý opak. Síla zeleného kyanitu je totiž napojena na vyšší sílu a zelenou sféru, kterou představuje Andromeda nebo archanděl Rafael.

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *