Lazurit – Lapis lazuli

Lazurit | Lapis Lazuli | modrý kámen

Lazurit je nádherný modrý kámen, který můžete znát i pod názvem lapis lazuli, nebo lazulit. Je typický pro svou sytě modrou barvu, která se může pohybovat od tmavě modré, přes zelenomodrou až po světle modrou s bílými prvky, v níž jsou časté impregnace pyritu. 

Lazurit je neprůhledný, ale vzácně se může objevit i v průhledné formě. Jeho povrch je matný, mastný a sklený. Lom má lazurit lasturnatý. Jeho tvrdost není příliš vysoká, pohybuje se mezi hodnotami 5 – 5,5 a je to velmi křehký minerál. 

Lazurit bývá zpracován na kabošony, fasety, tabulkovce, glyptiky, ale můžete z něj objevit i obklady – využívá se ve stavebnictví. Oblíbený je i v galanterii. 

Vhodný pro znamení

V astrologii je lapis lazuli připisován lidem narozeným ve znamení Panny, Střelce, Ryby a Kozoroha. Důležitý je pro čakru čela

Účinky a vlastnosti

Lazurit je kámen pozitivně působící na bolesti hlavy, snižuje krevní tlak i teplotu, omezuje menstruační bolesti. Dokáže vám pomoci s nespavostí a čištěním organismu. Podpoří váš imunitní systém a zmírňuje vyrážky a záněty očí a v jejich okolí. 

lapis-lazuli-lazurit-krystal

Lapis lazuli je kámen vhodný pro meditaci. Pomáhá v nás probudit nadsmyslovou lásku a posiluje náš vnitřní vhled. Tím nás dělá silnějšími a posiluje naši důvěru ve vyšší vedení. S tímto kamenem budete mít větší pocit jistoty a bezpečí. Pomůže vám zklidnit mysl a odehnat pocity strachu a nejistoty. Pokud máte problémy ve svých vztazích, zkuste jej umístit do místnosti, kde jste nejčastěji, nebo jej noste na ruce. Lapis lazuli neboli lazurit pomáhá harmonizovat mezilidské vztahy. Podporuje v nás čestnost, empatii a schopnost lépe vnímat ostatní. Také nám pomůže při naslouchání druhým a zlepší naši komunikaci.  

lapis-lazuli-lazurit-ucinky

Historie

Lazurit, dříve známější pod již zmíněným názvem lapis lazuli, zná lidstvo už více než 7000 let. Milovali ho již staří Egypťané a Řekové, kteří z něj vyráběli drobné předměty nebo zdobili šperky. Některé drobné předměty známe např. z hrobek v egyptských pyramidách. 

Lazurit uměli zpracovávat i Syřané, Babyloňané a Arméni. Řekové a Římané z něj vyráběli různé figurky, amulety, ale i číše a pečetidla. Pro svou nízkou tvrdost se s tímto kamenem dobře pracovalo, není tedy divu, že byl tak oblíben. Staří Číňané ho dokonce nosili jako symbol moci. 

Z lazuritu se také vyráběl prášek, jenž se míchal se směsí vosku a oleje a používal se jako barvivo – vznikala tak krásná ultramarínová barva. 

Sledujete nás na Pinterestu?

Kde se lazurit nachází?

Nejvýznamnější, a také nejvíce a nejdéle těžená ložiska lazuritu, se nachází v Afghánistánu. Kolem řeky Amudarja a v oblasti Badachšan lazurit těžili již ve Starověku. První zmínky o ložiskách lazuritu známe od Marca Pola ze 13.století. 

Malé výskyty lazuritu jsou v Pákistánu, Myanmaru, Indii, a známé jsou i lazurity pocházející z Ruska. Objeveny byly již v roce 1851 u Bajkalu a v roce 1930 pak i na Pamíru v Tádžikistánu. Kolem Bajkalu je známo celkem osm výskytů. Tamní bloky dosahují 60 kg a mají tmavě modrou barvu. 

Pokud se zaměříme na africký kontinent, musíme jmenovat lazurity z JAR, Angoly a Rwandy. Velké množství lazuritů se nachází také v Chile, kde je dokonce považován za národní kámen. I v této oblasti se lazurity těžily již před dávnými lety. Chilské lazurity mají světle modrou až nazelenalou barvu a nachází se v nadmořské výšce 3000 m. 

Malé výskyty lazuritu známe z USA, ze států Colorado, Kalifornie a Wyoming. V Kanadě můžete najít drúzy průhledných krystalů, jež umožňují výrobu drobných fasetových výbrusů. 

modry afgansky lapis lazuli

Známé lazurity ve světě

Pokud se zaměříme na známé výrobky, které vznikly z tohoto krásného kamene, musíme zmínit především lazuritové sloupy v Izakijevském chrámu v St. Petersburgu. Krásné lazuritové ozdoby najdete i v Ermitáži. Ve Florencii v paláci Putti je zase vystavena známá váza z modrého lazuritu vysoká přes 40 cm. 

Zajímavost

Lazurit má jako drahý kámen velmi propracovaný systém oceňování. Může se prodávat jako levná surovina na kila (většinou méně kvalitní kousky), ale jsou i lazurity broušené do tabulkovců, které pak dosahují stovek euro za karát. Občas se u lazuritu objevují esteticky umístěné zlaté vrostlice pyritu, které však jeho cenu nijak nesnižují. Spíše naopak. 

Zbarvení – Lazurit – Lapis lazuli

Lazurit je typický především pro svou krásnou, tmavě modrou barvu, uklidňující účinky na naši mysl a duši. Svůj název dostal od perského slova “Lazhward”, což znamená právě “modrý”. I když se v přírodě nachází i se zelenými odstíny, nedělí se podle barev na modrý, zelený apod. Proto nemá ani žádné speciální odrůdy, které by se lišily barvou, složením nebo dokonce účinky. 

Zdroje:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 128 – 129.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 69.

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *