Howlit

Howlit

Howlit je nádherný minerál typicky bílé barvy, jehož složení je borosilikátový hydroxid vápenatý – právě vápník stojí za bílou barvou tohoto minerálu. Nejčastěji se v přírodě nachází v seskupení podobnému uzlíkům nebo květáku. Krystaly howlitu jsou přitom velmi vzácné. Poprvé byly hlášeny v pohoří Sierra Pellona v Kalifornii. Až o něco později je objevil Henry How v Novém Skotsku, poblíž hradu Windsor.

Krystalky howlitu mají obvykle velikost kolem jednoho centimetru, jsou bílé a mají jemné šedé nebo černé žilky nepravidelného, často až pavučinového vzoru. Jsou neprůhledné se sklovitým leskem. Objevují se ale i krystaly bezbarvé, bílé nebo hnědé, průsvitné nebo průhledné.

Howlit se obvykle používá k tvorbě výrazných šperků a dekorativních předmětů. Má poměrně porézní texturu, proto se dá dobře barvit. Můžete se tak setkat i s barveným howlitem, který má napodobovat jiné minerály, jako např. tyrkys. Ostatně někdy se prodává v přírodním stavu a bývá označován jako „přírodní tyrkys“ nebo „bílý buvolí kámen“, aniž by měli s těmito minerály něco společného, kromě podobného vzhledu. Laik si je ale snadno splete. Barvené howlity se také mohou snadno splést se skutečným modrým howlitem (tyrkenitem) nebo zeleným howlitem, což jsou jeho barevné odrůdy.

Howlit má jednoklonnou strukturu, postrádá pravidelnou štěpnost a na Mohsově stupnici je označen tvrdostí 3,5.

Howlit je oblíbený minerál, který pomáhá proti stresu, umožňuje nám harmonizovat duši a uvolňovat napětí. Jako kámen je přiřazován k měsíci a spojován je se srdeční čakrou, temenem hlavy a třetím okem. Elementem howlitu je voda.

Vhodné pro znamení

Howlit je spojován především se znamením vodnáře, raka a vah.

Vybíráme pro vás produkty

Vlastnosti a účinky

Jestli je nějaký minerál ideální pro uvolnění stresu a napětí a nastolení harmonie v duši, pak je to právě howlit. Pomáhá najít uvolnění, odpuštění i lásku. S howlitem na krku nebo ruce budete lépe zvládat stres a nervozitu a nebudete tak podráždění. Pomůže vám zmírnit nekontrolovatelné návaly zlosti či vzteku a pomáhá naučit se trpělivosti.

Howlit posílí vaše povahové rysy, omezí ve vás nutkání k sobectví a sníží vaši sebekritičnost, která je ve většině případů přehnaná a zbytečná.

Howlit význam a účinky

Díky svým uklidňujícím účinkům je howlit skvělý nejen jako pomocník pro navození klidu v duši, ale především napomáhá odbourat nespavost. Díky tomu, že je howlit z velké části sám tvořen vápníkem, pomáhá udržet rovnováhu vápníku i ve vašem těle. Udržuje zdravé kosti a zuby, ale také svaly, a celkově působí příznivě na celý pohybový aparát.

Pokud bojujete s nespavostí, howlit vám pomůže zklidnit mysl, usnadnit usínání a prohloubit spánek. Díky němu si také budete lépe pamatovat své sny. Díky tomu, že odstraňuje stres, pomáhá zároveň i s nemocemi, které ze stresu mohou vyplynout. Např. žaludeční vředy, bušení srdce, ale také odstraňuje kožní problémy.

Historie

Howlit byl poprvé objeven v pohoří Sierra Pellona v Kalifornii. Později jej našel poblíž Windsoru v Novém Skotsku kanadský chemik, geolog a mineralog Henry How. Na neznámý nerost tehdy upozornili dělníci v sádrovém lomu, kterým znemožňoval další práci. Zjistilo se, že se jedná o borosilikátový minerál, který byl později pojmenován jako howlit.

Kde se howlit vyskytuje

I když byl howlit poprvé objeven v Novém Skotsku, vykytuje se především v Austrálii, Brazílii, USA, v Číně, Turecku, Rusku a v Zimbabwe.

Zajímavost

Howlit má i tyrkysové odrůdy, které mají modrou nebo nazelenalou barvu a těženy jsou v Arizoně a Nevadě. Bývají pojmenované jako bílý buvolí tyrkys. Tyto minerály nejsou tak tvrdé, jako pravý howlit, a pokud se mají používat ve šperkařství, je potřeba jejich povrch upravit. Díky tomu je bílý howlit ve šperkařství oblíbenější.

Zbarvení

Howlit se nejčastěji objevuje v bílé barvě s černým nebo šedým žilkováním. Jeho odrůdy ale mohou být modré nebo zelené. Jaké jsou jejich vlastnosti?

Howlit krystal

Zelený howlit

Vlastnosti zeleného howlitu jsou velmi podobné, jako u bílého. Díky svému zbarvení však účinně pomáhá dodržovat předsevzetí a dobře si stanovit a uvědomit své životní cíle. Zároveň výborně podporuje trpělivost.

Modrý howlit (tyrkenit)

Také vlastnosti modrého howlitu se shodují s vlastnostmi bílého minerálu. Pomáhá ale navíc řešit problémy více do hloubky a lépe s ním najdete jejich řešení. Pokud si s něčím nevíte rady, vezměte si modrý howlit do dlaně, na krk nebo na ruku jako náramek a meditujte. Ponořte se do sebe a zaměřte se na své problémy. Pomůže vám vidět i to, co jinak vaše mysl vidět odmítá. Lépe si tak uvědomíte jádro problému a řešení se následně nabídne samo.

Modrý howlit můžete někdy najít pod názvem tyrkenit. To pro jeho barvu a žilkovanou strukturu, která se podobá minerálu tyrkysu. 

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *