Jantar

Jantar

Jantar je velmi zvláštní minerál, nejčastěji medové až zlatavé barvy. Jedná se v podstatě o fosilizovanou pryskyřici starou mnoho milionů let. Jde o poměrně křehkou a lehoučkou látku, která je někdy řazena mezi minerály, jindy mezi organogenní sedimentární horniny. Jedná se totiž o zvláštní formu uhlíkaté nerostné látky.

Jantar je fosilizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů, a i když je jeho chemické složení známé, dodnes se ho nepodařilo chemicky vyrobit. Kromě čistého jantaru se objevují i kusy s fosiliemi různých drobných tvorů, především obratlovců, díky čemuž má jantar význam i pro paleontology.

Vznik jantaru ze stromů je dobře známý. Ukládal se v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílových břidlic. Pryskyřice tak ztvrdla v těchto píscích a sedimentech na dně lagun a v deltách řek, tedy ve vlhkém prostředí.

Jantar má amorfní soustavu, mastný lesk, není štěpný a na Mohsově stupnici tvrdosti zaujímá číslo 2 až 2,5. Je průhledný, průsvitný. Vyskytuje se jako nepravidelné oblé valounky různé velikosti. Pokud do jantaru rýpnete, bude jeho vryp bělavý.

Složení jednotlivých kusů jantaru se může mírně lišit podle toho, z jakého stromu zrovna pochází.

Vhodný pro znamení

Jantar je minerál vhodný především pro Blížence, Panny, Lvy a Vodnáře.

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Jantar symbolizuje čistotu a má sílu probudit v nás energii a touhu k životu. Pomáhá nám vidět věci pozitivně a radovat se ze života. Díky tomu je dobrým pomocníkem na deprese. Pomáhá nám najít v životě rovnováhu a nastolit trvalou harmonii. S jantarem lépe překonáme různé životní překážky, dodá nám trpělivost, jasnější mysl a pomáhá očistit organismus.

Jantar dokáže zahánět smutek, chmurnou náladu, pocity beznaděje i deprese. Má celkově skvělý vliv na duševní i tělesný stav lidí, kteří jej nosí při sobě.

Jantar je skvělý pomocník při posílení imunitního systému. Využívá se i při léčení uší a očí. Maminky jantar dávají batolatům ve formě korálků, aby si jej žužlala. Pomáhá totiž při bolesti a prořezávání prvních zoubků.

Historie

Jantar se podle prvních dokladů využíval v době kamenné v oblasti Baltského moře. Odtud je také známý nejstarší zpracovaný jantar, který upravil člověk. Pochází z období před 30 tisíci lety a nalezen byl v Hannoveru. Od mladší doby kamenné pak lidé jantar upravovali a využívali jako amulety, talismany a korálky. Vyskytují se i ozdobné předměty z jantaru.

Jantar původ

V ranném středověku se jantar dopravoval po tzv. Jantarové stezce, která procházela skrz oblast dnešní České republiky. Dále se dělila na cestu do italských zemí a na cestu do zemí německých. V renesanci se pak začal jantar využívat i jako zdobení různých kazet, šperkovnic apod. Dřevěný výrobek byl obložen jantarovými tabulkami, které měly různě barevné odstíny. Vrcholu využití dosáhl jantar v době barokní.

Od 19. století se pak začal jantar napodobovat buď barveným sklem, nebo méně kvalitní variantou, tzv. ambrositem, což jsou zbytky a úlomky jantaru, znovu zahřáté a přetavené do nové podoby.

Zajímavosti

V Evropě nacházíme jantar, který vznikal především z pryskyřice jehličnanů, zatímco v Americe je jeho původcem luštěnina – Hymenaea courbaril. Nejstarší jantar má 320 milionů let a pochází z prvohorního karbonu.

Jantar krystal kámen

Nejznámější jantarové dílo je Jantarová komnata, která byla darována z Berlína do Carského sela. Za druhé světové války však byla nacisty rozebrána a odvezena, údajně na hrad Königsberg. Dodnes je však nezvěstná.

Výskyt jantaru

Největší naleziště jantaru na evropské půdě je na jižním pobřeží Baltského moře. Obrovská naleziště jsou i u ruského Kaliningradu. Další naleziště jsou pak známa z Rumunska, Sicílie, Španělska, Polska nebo Velké Británie. Jantar se nachází i v České republice.

Významná naleziště jantaru ve světě jsou pak v Barmě, Střední Americe – nejvíce v Dominikánské republice, nebo v Mexiku.

Zbarvení

Jantar je vyskytuje nejčastěji v barvách zlatavých, medových, oranžových či žlutobílých, ale není výjimkou ani hyacintově červená barva. Zajímavostí však jsou jantary modré nebo černé. Jsou to ještě opravdu jantary?

Černý jantar

Černý jantar pochází z Rumunska a nese správný název Gagát. I když je řazen mezi jantary, není to ve skutečnosti jantar. S jeho původním složením nemá nic společného.

Modrý jantar

Další zajímavostí je modrý jantar, který se objevuje na Sicílii, a dokonce fluoreskuje do modra. Známý je i modrý jantar ze Sumatry a Dominikánské republiky.

Valchovit

Zajímavou odrůdou jantaru je valchovit, který je neprůhledný a pochází z Čech, přesněji z oblasti Valchova, odkud získal své jméno.

4.9/5 - (Počet hodnocení: 8)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *