Tygří oko

Tygří oko

Tygří oko je druh vláknitého křemene, jehož efekt je způsoben oxidu železa. Tygří oko je černé nebo hnědé a uvnitř něj se nachází zlaté a žluté proužky. Při vybroušení do čočkovce pak působí skutečně jako tygří oko. Křemeny s efektem oka jsou oblíbené a poměrně známé kameny. Tygří oko je z nich nejznámější. Objevuje se ale i tzv. kočičí oko, které je šedavě žluté a poloprůsvitné. Jeho barvu a efekt tvoří uzavřeniny krokydolitu, popř. amfibolitu v křemeni. Druhým, méně známým druhem je tzv. sokolí oko, jež vzniká záměnou krokydolitu za křemen, a barvu má modrošedou, nebo modrozelenou. V některých kulturách bylo tygří oko nazýváno ďáblovým kamenem, protože má údajně temnou a silnou zemitou energii.

Vláknitý křemen je vždy nazýván křemenem – kočičí oko, aby se zabránilo jeho záměně s jinými vláknitými drahými kameny. 

Tygří oko má typickou zlatožlutou nebo zlatohnědou barvu a je průsvitné avšak neprůhledné. Jeho povrch je hedvábný, třpytivý a mastný.  Lom má vláknitý a jeho tvrdost se pohybuje mezi 6,5 – 7. 

Tygří oko a celkově vláknité křemeny se zpracovávají jako kabošony, drobné glyptiky a jsou oblíbené i v galanterii. Jejich cena není příliš veliká. Až na vzácné výjimky se prodávají na kila. 

Mezi jeho hlavní přednosti patří zmírnění astmatických potíží a posílení zraku. 

Vhodné pro znamení:

Účinky a vlastnosti

Tygří oko má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví i organismus, který příjemně prohřívá a probouzí v něm vitalitu. Je vhodný při bolestech hlavy a migréně, a také probouzí  a aktivuje smyslové orgány. Pokud se vám podaří sehnat červené tygří oko, které můžete objevit i pod názvem “býčí oko”, bude mít moc nad vaším libidem a povzbudí vaši smyslnost a sexualitu. 

Tygří oko chrání před negativními myšlenkami, navozuje naopak ty pozitivní a pomáhá zesílit naši vůli a koncentraci. Má velkou uzemňovací sílu a je propojeno s kořenovou čakrou, díky které nás propojuje se zemí. 

Tygří oko účinky

Historie

Vláknité křemeny, nebo chcete-li křemeny s efektem oka jsou známy od roku 1876, kdy dostaly pojmenování podle svého charakteristického zbarvení a třpytivého lesku. Původně se považovaly za ochránce zemědělců, kterým sloužily jako talisman. Měly požehnat zemi a přinést dobrou úrodu. Tygří oko mezi nimi mělo jistou prioritu, jelikož bylo – hlavně v 19. století a ještě i během století následujícího považováno za drahokam, a to velmi ceněný. Tygří oko se kombinovalo dokonce s diamantem. Poté, co byla objevena jihoafrická naleziště, však jeho cena výrazně klesla. Oblibu však tygří oko neztratilo a ještě dnes je poměrně vyhledávané. 

Kde se tygří oko vyskytuje

Nejznámější světová naleziště tygřího oka jsou v JAR. Tam se těží od roku 1876, hlavně v okolí Griqua Townu a  Oranje river v Doorském masivu. Zde tvoří několikacentrimetrové velké plochy v masivní vrstevnaté hornině, které se říká jaspisová břidlice. 

Později byla tygří oka objevena i na jiných místech, např. v Kalifornii, v Mexiku, Západní Austrálii, kde ale mají další specifikum. Vyskytuje se v nich i goethit a hematit a označují se jako tzv. tygří železo. Tygří oka byla nalezena i v Číně, Indii a Myanmaru. 

I když se v tomto článku věnujeme především tygřímu oku, měli bychom zmínit i výskyt oka kočičího, které je velmi podobné, ale inkluze tvoří jemný amfibolový azbest, popř. serpentinový azbest. Díky němu dostane kámen po vybroušení krásný efekt připomínající právě kočičí oko. Kočičí oko se vyskytuje na srí Lance, v Indii, USA, Mexiku, Brazílii a v Německu.

Tygří oko surový kámen

Zajímavost

Roku 1962 byl v oblasti Namibie objeven kámen, který kombinuje efekt sokolího a tygřího oka. Dostal svůj vlastní název – pietersit. Podobný kámen pak byl nalezený u v Číně, v provincii Henan. 

Zbarvení

Tygří oko patří mezi křemeny s efektem oka. Jeho vlastní zbarvení je hnědé, někdy až do černa, se žlutými a zlatavými proužky a efekty. Podle toho, jaké příměsi dalších minerálů se v křemeni nachází, se mění jeho barva i efekt. Pak může mít i další názvy, jako kočičí oko nebo sokolí oko. Pojďme se tedy na tyto kameny podívat podrobněji. 

Tygří oko kámen

Tygří oko

Tygřímu oku jsme věnovali celý tento text. Nemá proto smysl vše znovu opakovat. Zmínit mezi jednotlivými barvami křemenů s efektem oka jsme jej však museli. Zopakujeme proto jen, že jeho charakteristickou barvou je hnědá se žlutými a zlatými odlesky, které se mění podle výše železa a dalších příměsí v kameni. 

Kočičí oko

Kočičí oko je kámen šedo bílé, šedé a někdy až nazelenalé barvy. Šperkaři ho však někdy uměle barví, takže pokud hledáte kočičí oko na e-shopech, může vás zmást pestrost barev, od sytě žluté, modré a zelené až po červenou a další barvy. To už ale není typické kočičí oko a nemusí mít vlastnosti, které jsou tomuto kameni připisovány. 

Kočičí oko má pozitivní vliv na zrak a pomáhá odstraňovat komplikace spojené právě s tímto orgánem. Zároveň skvěle odbourává negativitu, posiluje v duši pocit štěstí, úspěchu a klidu. Pomáhá také při bolestech hlavy a údajně zvyšuje inteligenci. 

Sokolí oko

Sokolí oko údajně patří mezi nejoblíbenější odrůdy tygřího oka. Jeho barva je modrozelená až modrošedá a staří indiáni jej nazývali kamenem moudrých předků. Sokolí oko má schopnost ukazovat věci takové, jaké skutečně jsou. Usnadňuje také vyvolávání vizí a zlepšuje mentální schopnosti. Pomáhá nás uzemnit a vrátit do reality a chrání před různými formami nebezpečí. 

Býčí oko

Také býčí oko je druhem tygřího oka. Je spojováno především s vitalitou a v základní čakře pomáhá uvolnit křeče a svalové napětí. Dokáže zmírnit záněty nervů a uvolnit jejich bolesti. Také zlepšuje funkci pohybového ústrojí. Býčí oko má krásnou rudou barvu, pro kterou je velmi oblíbené. Jeho obliba spočívá ale i jeho síle zlepšovat paměť a soustředění a zároveň posilovat sebedůvěru. 

Zdroj: 

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 76 – 77.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 86.

5/5 - (Počet hodnocení: 3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *