Chalcedon

Chalcedon

Chalcedon je jednou z odrůd křemene. V přírodě se nejčastěji vyskytuje chalcedon modrý, žlutý nebo našedlý. Vzniká v dutinách různých hornin, nejvíce v chladnoucím magmatu. Jedná se o sraženinu silikátových roztoků. Chalcedon ale může vznikat i jako dehydratační produkt opálu. Ve vápencích může vytvářet hlízy.

Tento minerál je ve skutečnosti krystalickou podobou křemene. Můžete jej objevit jako geody, kůry, mandle nebo náteky. Chalcedony mohou mít ledvinitý nebo hroznový povrch a tvoří krápníky nebo pupenaté agregáty. Složen je z mnoha droboučkých krystalků, které se ve výsledku jeví jako celistvý minerál. Jsou uspořádány paprsčitě nebo vodorovně.

Na Mohsově stupnici tvrdosti má chalcedon číslo od 6,5 do 7. Jeho lesk je skelný až voskový a jedná se o klencovou soustavu. Nemá žádnou štěpnost a bílý vryp. Lom má chalcedon nerovný, buď tříštivý nebo lasturovitý.

Chalcedon se vyskytuje v přírodě v různých barvách. Za to může přítomnost různých oxidů. Můžete se setkat i s chalcedony uměle dobarvovanými.

Tento nádherný minerál se těží v lomech, ale můžete jej objevit i jako naplaveninu na plážích.

Chalcedon je vhodný pro znamení

Chalcedon je minerál, který má schopnost ukotvit – uzemnit příliš vzdušná znamení, jako je Vodnář nebo Střelec. Pomáhá jim také srovnat si své povinnosti a neztratit se v nich a zároveň zmírňuje jejich melancholii. Vhodný je také pro Raky, kterým dodává klid a zvyšuje sebevědomí.

Vybíráme pro vás produkty

Chalcedon účinky a vlastnosti

Minerál chalcedon má velmi jemnou energii, která nám dělá dobře na psychiku. Umí zklidnit emoce a tlumit hněv. Proto je ideální nosit jej u sebe ve chvílích, kdy očekáváte stresové situace, kdy jste nervózní nebo dokonce vzteklí, nebo když trpíte depresemi. Skvělý je pro ty, kteří často propadají beznaději – naučí nás totiž brát život takový, jaký opravdu je, i když jsou situace, které bychom rádi změnili ale nejde to.

Chalcedon význam a účinky

Chalcedon je také minerál vhodný pro projasnění mysli a zlepšení komunikace. Pobízí nás především k otevřené komunikaci a lepšímu vyjadřování vlastních myšlenek. Vhodný je nejen při zkouškách, ale i když vás čekají nějaké projevy před publikem.

Tento překrásný modrý, žlutý nebo šedý minerál dodává životní energii, zlepšuje paměť a schopnost naslouchání a empatie k druhým. Býval dříve dokonce označován jako „kámen řečníků“.

Chalcedon pohlcuje negativní energii a hojí duševní i tělesné rány. Je dobré nosit jej tak, aby se přímo dotýkal vaší kůže. Tak od něj může tělo jeho sílu čerpat nejlépe.

Historie

Chalcedon byl známý již ve Starověku. Vždy se využíval především jako amulet, který má mírnit melancholii, tlumit hněv a podněcovat lásku.

První chalcedony se využívaly pro výrobu šperků již ve Starověkém Egyptě. V Tibetu se používá jako kámen až dodnes.

Název chalcedon se odvíjí od starověkého naleziště v oblasti Kalchidónu v maloasijské provincii Bithýnii.

Zajímavosti

Chalcedon je označován jako kámen řečníků. Pomáhá napravovat problémy s řečí a odstraňuje koktání.

Výskyt chalcedonu

Chalcedony se vyskytují na různých místech v Evropě i ve světě. Najdete je v Brazílii, Indii, Rusku, USA, Jižní Africe, v Uruguayi, na Novém Zélandu, v Mexiku, na Islandu, ve Velké Británii, v Turecku a Maroku, ale i v České republice nebo na Slovensku.  

Zbarvení

Chalcedon je minerál, který se nejčastěji vyskytuje v modré nebo našedlé barvě. Můžete ale objevit i chalcedon žlutý, růžový nebo zelený. Charakteristické jsou pro něj především pastelové barvy.

Zmást nás může to, že jako chalcedon se nazývá především minerál barvy modré, modrošedé nebo šedé. Pokud má chalcedon jinou barvu, už má i svůj specifický název. Mezi ty nejznámější, které najdete i na našich stránkách, jsou achát, karneol nebo jaspis.

Modrý chalcedon

Modrý chalcedon je skvělým pomocníkem při bolestech v krku a nachlazení. Chrání hlasivky a zlepšuje jejich funkci. Chrání je před přepětím. Doporučuje se nosit po operaci krčních mandlí. Pomáhá ale i snížit svalové napětí a křeče v oblasti krční páteře a ramenních svalů. Snižuje krvácení, teploty a reguluje krevní tlak. Doporučuje se také při koktání a celkově při poruchách řeči.

Maminky, které kojí, by měly nosit chalcedon pro podporu tvorby mateřského mléka. Chalcedon je vhodný i pro dříve narozené, kterým pomáhá zmírňovat stařeckou demenci a senilitu.

Zelený chalcedon

Jedná se o chrysopras, tedy zeleně zbarvený chalcedon, jehož barvu ovlivňují vodnaté křemičitany niklu. Objevit můžete i heliotrop, což je zeleně zbarvený chalcedon s červenými skvrnkami. Tmavě zelený chalcedon se nazývá plazma a zbarven je chloritými příměsemi. Vyskytuje se v Podkrkonoší nebo na Moravě.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chalcedon

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *