Akvamarín

Akvamarin

Akvamarín je překrásný minerál s barevností od světle modré, přes tmavě modrou (odrůda maxix), zelenomodrou až po zelenou. Některé vzácné kameny jsou dokonce smaragdově zelené. Není divu, že dostal takový název – v češtině totiž znamená mořská voda (aqua marina). Akvamarín je dichroický, což znamená, že jeho barva se mění v závislosti na úhlu pohledu. Může být tmavě modrý, a z jiného úhlu pohledu dokonce bezbarvý.

Akvamarín je kámen průhledný, nebo alespoň průsvitný a jeho povrch je skelný. Tvrdost je 7,5 – 8, ale i  přesto, že patří mezi tvrdé kameny, je velmi křehký. 

Akvamaríny, které mají hodnotu drahokamů, je objevují jako šesterečné krystaly a mohou dosahovat délky až 1 m. Jsou bez kazu a mohou mít podélné rýhování. Pokud se akvamarín zpracovává, pak broušením do tabulkové fasety rovnoběžné s délkou krystalu. Tak se nejlépe zvýrazní jeho krásná barva. 

Vhodný pro znamení:

V astrologii je akvamarín připisován zrozencům Ryb, Vondáře, Vah a Blíženců. Má vliv na čakru hrdla, čela a pupku.

Účinky a význam

Byl označován jako kámen mořských bohyní, který přináší klid, radost a štěstí. Akvamarín posiluje přátelství, spravedlnost a svému majitele pomáhá od starostí. 

Pokud vás zajímá, kolik akvamarín stojí, mějte na paměti, že cenu určuje především intenzita jeho zbarvení. Nejcennější jsou modré odstíny, nazelenalé pak o něco méně. Vyjímkou jsou smaragdově zelené akvamaríny. Pokud je akvamarín dostatečně kvalitní, může jeho cena být i stovky euro za karát.  

Avamarin ucinky a vyznam

Historie

Akvamarín patří mezi nejstarší a nejoblíbenější drahé kameny. Cenili si jej obzvláště ve středověku. Název akvamarín poprvé použil v roce 1604 Boetius de Boot. Byl oblíbeným kamenem šperkařů, díky čemuž získal velké renomé. Některé velké kameny dostaly dokonce své vlastní jméno i historii. Byly také hojně osazovány do královských šperků, monstrancí,  a v roce 1300 z nich byly dokonce poprvé broušeny čočky do brýlí. 

Tento minerál byl oblíbený především u mořeplavců a celkově u námořníků, protože podle astrologů měl moc zklidňovat rozbouřené moře. 

Akvamarin zilky krystal

Zajímavosti

Akvamaríny byly oblíbenými kameny, které šperkaři brousili a osazovali do korunovačních klenotů. Můžete znát třeba akvamarín o hmotnosti 920 ct, který se nachází v anglické koruně. V Národním muzeu v Praze můžete vidět broušený brazilský akvamarín o hmotnosti 988 ct. Největší akvamarínový výbrus údajně váží 2954 ct. Akvamaríny velké ceny můžete najít v řadě světových muzeí. 

Zajímavostí je i existence dvoubarevného zonálního krystalu berylu, modrého akvamarínu a růžového morganitu, kzterý je nazýván akvamorganit a nalezen byl v Pákistánu. Jedná se samozřejmě o sběratelskou kuriozitu, na kterou v běžných obchodech nenarazíte. 

Kde se akvamarín vyskytuje

Místem, které je pro nález akvamarínů vyhlášené, je Brazílie. Významná ložiska jsou v okolí Teófilo Otoni, Diamantiny, Rio Doce a Sapucaí. Dále se vyskytují ve státě Bahia nebo v Espírito Santo. 

Těžit se mohou i rozsypy akvamarínů – např. v řece Marambaia, Rio Pedro a Rio Contas. Krásné akvamaríny známe i z Madagaskaru. Tam mají kameny tmavě modré, zelené a dokonce i smaragdově zelené. 

Dále známe akvamaríny z USA, z Ruska – hlavně z oblasti Uralu a Zabajkalí, z Ukrajiny, ale i ze Zimbabwe, Tanzanie, Namibie, z Mozambiku, Keni, Nigérie, ze Srí Lanky, z Indie, Pákistánu, Afghánistánu. Evropa má naleziště akvamarínů hlavně v Irsku a Norsku, ale najdou se i u nás, především na Moravě – nalezeny byly v Maršíkově a Vernířovicích.  

Akvamarin krystal

Zbarvení

U akvamarínů nenajdete velkou škálu barev. Už podle názvu jeho barva přechází od modré přes modrozelenou k zelené. Z toho důvodu nejsou ani vlastnosti jednotlivých barev akvamarínu nijak rozdílné. To, co platí o modrém, platí i o zeleném. Přesto se na ně podíváme jednotlivě. 

Zelený akvamarín

Zelený akvamarín je kámen podporující čestnost, citlivost, duševní vyrovnanost, ale také pomáhá najít v sobě odvahu, vytrvalost, potlačit strach a odstraňuje stres.

Modrý akvamarín

Modrý akvamarín má v podstatě stejné vlastnosti a účinky, jako akvamarín zelený. Nemá proto smysl je tady znovu vypisovat. Zmíníme však jednu zajímavost, a tou je podobnost modrého akvamarínu s topazem. Nejde jen o barvu, průhlednost a složení, ale i o jeho vlastnosti. Můžete se proto setkat s některými podvodníky, kteří prodávají modrý kámen jako akvamarín, ale přitom vám místo něj podstrčí topaz, který je levnější. Pokud tedy nakupujete minerály, požadujte na ně certifikát. 

A ještě zmíníme, že modrý akvamarín je někdy označován jako kámen lásky, který pomáhá dvěma duším najít společnou řeč, žít společně v harmonii a bez větších vztahových bouří. 

Modry akvamarin

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 44 – 45.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 76.

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *