Čaroit

Čaroit

Čaroit je nový druh drahého kamene, který je jako ozdobný zpracováván teprve od konce padesátých let dvacátého století. Je nazýván levandulovým zázrakem z Jakutska a označován jako kámen proměny. Svůj název získal podle řeky Chara – Charoit. V současné době tato surovina pochází stále z jednoho naleziště (Rusko) a proto je velmi obtížné sehnat kameny vyšší kvality. Trh je navíc naplněn výrobky z čaroitu nevalné hodnoty, proto zatím jeho cena není nijak vysoká. Prodává se na kila. Předpokládá se však, že spolu se zvyšujícím se zájmem o čaroit bude stoupat i jeho ohodnocení. 

Tento kámen má světle až tmavě fialovou barvu, která místy hází modré odstíny. Je průsvitný avšak neprůhledný, jeho povrch je skelný a hedvábný. Lom má nerovný a lasturnatý a na stupnici tvrdosti je na čísle 5 – 6. 

Vhodný pro znamení

V astrologii je čaroit připisován zrozencům Panny a Vodnáře. Pojí se s čakrou čela a temene. Podporuje srdeční činnost, látkovou výměnu a pomáhá tlumit křeče. 

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Čaroit vám pomůže nacházet radost i ve smutných a pochmurných dnech a situacích. Do života vám vnese řád a do snů klid a odpočinek. Je doporučován pro zlepšení psychiky a citového života, a přináší radost a smyslové potěšení. Po přiložení čaroitu na srdce se údajně rozpustí chlad a pomůže najít nesobeckou lásku. Čaroit ale také pomáhá překonat strach a během meditace nalézt své vlastní já. 

Čaroit význam a účinky

Čaroit je kámen, který vám pomůže najít řešení ve zdánlivě neřešitelných situacích, učí trpělivosti, nadhledu a píli, a zbaví nás strachu z nejisté budoucnosti. Pokud máte aktivní děti, které mají problémy v klidu usnout, dejte jim čaroit pod polštář nebo alespoň k posteli k hlavě. Bude se jim usínat lépe a rychleji a snadněji se zklidní. 

Čaroit také pročišťuje auru a v lidech probouzí bezvýhradnou lásku. Umí podpořit látkovou výměnu, obranyschopnost organismu a dobře působí na srdce a jeho činnost. Pokud máte problémy s trávením či zažíváním, noste u sebe čaroit – uleví vám. Dokáže také tlumit bolesti a křeče a pomáhá při problémech s prostatou. Působí výborně na oči, slinivku, játra a zlepší vám paměť. 

Historie

Historie čaroitu není zatím nijak široká. Byl objeven a jako drahý kámen využíván teprve v minulém století. Pojmenován pak byl v roce 1978, kdy se dostal do většího podvědomí veřejnosti. Zájem i cenu si teprve buduje. 

Kde se čaroit nachází

Čaroit se zatím nachází pouze na jediném místě, kterým je tzv. Murunský masiv v Jakutsku, v republice Sacha. Tyto krásné čarovné kameny zde tvoří žilová a čočkovitá tělesa v syenitech. Jsou charakteristická různými texturami horniny, především čaroity s vláknitou, radiálně paprsčitou texturou a hedvábným leskem. Vzácně se pak objevují čaroity s perleťovým leskem. 

Surový čaroit

Zajímavost

Pokud chcete čaroitu udržet jeho energii, je potřeba jej pravidelně očišťovat pod vlažnou vodou a krátce pak nabít na přímém sluníčku. Doporučuje se přechovávat ho na drůze křišťálu, aby svou energii neztrácel. 

Čaroit – Zbarvení

Čaroit je kámen levandulové až tmavě fialové barvy. Mohou se v něm objevovat i modré, nebo lehce růžové odstíny. Jelikož se jedná o nově objevený a zatím málo využívaný kámen, nejsou známy žádné další barevné odrůdy. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 117.

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *