Růženín je odrůda křemene, která může mít typicky růžovou pastelovou barvu, popř. barvu broskvovou. Využíván je především pro ozdobnou řezbu. Růžovou či naoranžovělou barvu má na svědomí přítomnost manganu. Pokud má růženín mléčné zabarvení, je způsobeno jehličkovitými inkluzemi rutilu.
Růženín se obvykle nachází v podobě celistvých kusů (masivních agregátů), které se vyřezávají nebo brousí jako korále či do tvaru tzv. čočkovce. Občas se růženín objevuje i v podobě krystalů, ale je to velmi vzácné.
Tento něžně vypadající minerál může být průsvitný a velmi ojediněle se objevují průhledné kusy. Má skelný lesk a na Mohsově stupnici tvrdosti zaujímá číslo 7. Spadá do trigonální krystalové soustavy. Růženín je velmi křehký a nejčastěji se objevuje zakalený s prasklinami. Občas se v růženínu objevují uzavřeniny rutilu, které vytváří asterický efekt, který je viditelný, pokud se takový kus vybrousí do tvaru čočkovce.
Růženín vzniká v pegmatitech.
Vhodné pro znamení
Růženín je nejvhodnější pro znamení Vah, kterým dodává radost ze života a zklidňuje jejich váhavou duši. Druhým znamením, které by mělo růženín nosit při sobě, jsou Býci. Ocení velkorysost a ochranu tohoto něžného minerálu. Občas se doporučuje i Beranům.
Účinky a vlastnosti
O růženínu se říká, že ztělesňuje nesobeckou a andělskou lásku. Poskytuje nám ochranný štít, podobně, jako andělská křídla. S růženínem uvidíme kolem nás více lásky a budeme ji vnímat více i tam, kde není na první pohled tak zjevná. Tento krásný minerál harmonizuje vztahy a posiluje oblast srdce, především v emoční a citové rovině.
Růženín nám pomůže otevřít se více kreativitě, tvořivosti, povzbuzuje naši fantazii a dodává inspiraci. Nápomocen může být i při komplikované komunikaci s některými lidmi a při řešení různých problémů. Pomáhá nám nalézt nejjednodušší či nejbezpečnější cestu a učí nás naslouchat druhým názorům, abychom si rozšířili obzory.
Jak už jsme napsali, růženín má velkou vazbu především na oblast (a čakru) srdce, a to nejen po stránce psychické, ale i tělesné. Posiluje srdce a jeho funkci, srovnává srdeční rytmus, pomáhá i při psychosomatických obtížích a pomáhá nám přestat potlačovat emoce. Pokud často usínáte rozrušení, dejte si růženín pod polštář – pomůže vám zklidnit spánek.Význam, Účinky, Vlastnosti |
V alternativní medicíně se růženín doporučuje při problémech s otěhotněním i při nemocech pohlavních orgánů. Na pomoc si ho berou i lidé s krevním onemocněním.
Tento něžně vypadající minerál skvěle bojuje proti elektromagnetickému smogu a čistí prostor. Proto je vhodné umisťovat ho do míst, kde máte televizi, počítače a další zařízení tohoto typu. Pokud chcete zlepšit kvalitu svého spánku, položte růženín vedle postele (na noční stolek), nebo pod polštář.
Historie
O růženínu je známo, že již od dávných dob byl využíván jako ochránce srdce a jako kámen lásky.
Zajímavosti
I když má růženín narůžovělou či broskvovou barvu, na vzduchu může intenzita zbarvení časem zešednout. Aby růženín fungoval správným způsobem, je potřeba, aby došlo k jeho aktivaci. Ta započne ve chvíli, kdy se dostane k novému majiteli, jenž s ním začne pracovat. Aby růženín správně fungoval, je potřeba ho, stejně jako jiné minerály, pravidelně očišťovat od negativity a dobíjet jeho energii.
Výskyt růženínu
Růženín se objevuje poměrně často na různých místech po celém světě. Nejkrásnější růženíny jsou známy z Madagaskaru. Největší množství tohoto minerálu produkuje Brazílie. Naleziště růženínu jsou i ve Skotsku, Rusku, na Ukrajině, v Jižní Africe, ve Španělsku nebo v Coloradu v USA. Velmi krásné růženíny se dají nalézt i v České republice, nejvíce na Vysočině.
Zbarvení
Růženín je odrůdou křemene. Už podle názvu je nejspíš jasné, že jeho barva je primárně růžová. Někdy může být růžová sytější, jindy je velmi jemná, až to na první pohled vypadá, že je růženín krémově bílý. Ve skutečnosti má však pouze minimální množství manganu, který jeho zbarvení ovlivňuje. Růženín může mít také barvu do oranžova, jemně broskvovou. Jelikož je sám odrůdou jiného minerálu, další druhy s odlišným zbarvením se neobjevují.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AF%C5%BEen%C3%ADn
Cally Hallová, Drahé kameny, Praha 2005, str. 83
Chris Pellant, Horniny a minerály, Praha 2005, str. 86.