Sodalit je zajímavý krystal, který se vyskytuje v přírodě v různých tónech modré barvy, ale také s příměsí kalcitu, který jej ještě více ozvláštňuje. Sodalit obsahuje sodík a je hlavní složkou lazuritu. Tyto dva krystaly jsou si poměrně dost podobné, proto je lidé často zaměňují. Lazurit však obsahuje mosazně zbarvené částečky pyritu a má vyšší hustotu než sodalit. Sodalit zase někdy obsahuje bílé proužky kalcitu.
Kromě modré barvy se sodalit vyskytuje v přírodě také jako bezbarvý, modrofialový, zelený a vzácně také světle růžový. Může být neprůhledný, stejně jako průhledný a průsvitný. Jeho povrch je skelný a mastný, lom lasturnatý a nerovný. Tvrdost sodalitu je 5,5 – 6.
Sodalit se nejčastěji zpracovává na kabošony, fasety a tvoří se z něj drobné glyptiky.
Sodalit je poměrně dostupný minerál, proto je prodáván na kila. Mohou se však objevit menší broušené sodality, které pak mají hlavně sběratelskou cenu.
Vhodný pro znamení
Sodalit je přiřazován čakře čela a z astrologických znamení je nejvhodnější pro Střelce a Pannu. Je skvělým pomocníkem při vysokém tlaku a má velkou zklidňující sílu. Na všechny jeho vlastnosti a účinky s podíváme níže.
Vybíráme pro vás produkty
Pokud chceme provést energetickou očistu sodalitu, je třeba opláchnout jej pod tekoucí vodou. Energii mu pak dobijete položením na křišťál a jejich společným umístěním na přímé slunce.
Účinky a vlastnosti
Sodalit je krystal, který pomáhá zklidnit naše emoce a uvažovat reálněji. Ukotví nás a vede nás postupně k tomu, co je pro nás podstatné. Už v minulosti byl využíván k projasnění mysli. Je nazýván kamenem intelektu a pomáhá svému majiteli vyjadřovat svá přání. Posiluje sebedůvěru a pevný postoj. Zároveň pomáhá rozvíjet inspiraci a kreativitu.
Je skvělý pro zlepšení týmové spolupráce, mezilidských vztahů a komunikace. Chrání své majitele před konflikty.
Historie
Svůj název získal sodalit spojením dvou slov, podle svého chemického složení – soda a lithos, tedy kámen. O jeho historii toho příliš známo není. Píše se většinou o jeho vlastnostech, které jsou uznávány v současnosti, stejně jako v předchozích letech a staletích. Sodalit byl ceněn proto, že měl sílu připravit mysl na přijetí vnitřního pohledu a zvyšoval intuitivní poznání. Přispíval k hlubokému myšlení čištěním mysli a pomáhal lidem dojít k logickým závěrům. Oceňována byla především jeho tmavě modrá barva připomínající barvu noční oblohy.
Kde se sodalit nachází
Jedny z nejhezčích sodalitů pochází v Myanmaru – nachází se tam především odrůda hackmanit, a krásné krystaly jsou také v Indii. Další sodality se nachází v Afghánistánu nebo na území Koreje. Africké sodality pochází především z Angoly, Zambie, Namibie, JAR a Guieni.
Sodality se nachází i na americkém kontinentu, ve státech Maine, Montana, Arkansas, jižní Dakota, Colorado, New Hampshire, a také v New Jersey. V současnosti se sodality nejvíce těží v Kanadě, především v oblasti Bancroft a Dungannon, odkud pochází krásné tmavě modré krystaly nazývané “Modrá princezna”.
Menší výskyty sodalitu jsou v Britské Kolumbii a Quebeku.
Další sodality známe z Grónska, Brazílie, Bolívie, Ruska, kde se vyskytují především na Urale a poloostrově Kola, dále z Tádžikistánu, Německa, Itálie, Skotska, Rumunska, Portugalska a z Norska.
Zajímavosti
Sodalit pro komerční účely se nejvíce těží v Bancroftu v Ontariu – v Kanadě. Byl kdysi objevem během návštěvy princezny Margarety z Anglie. Proto je sodalit z Bancroftu nazýván “Modrá princezna”.
Sodalit – Zbarvení
Sodalit se nachází nejčastěji v modré barvě, a to v různých odstínech. Cenné jsou především sodality barvy noční oblohy. Dále se sodalit vyskytuje v barvě zelené, modrofialové nebo také bezbarvý. Speciální odrůda sodalitu má růžovou barvu a podíváme se na ni níže.
Hackmanit
Hackmanit je odrůda sodalitu, která má narůžovělou až růžovou barvu a je velice vzácná. Tento krystal je bohatý na síru a vykazuje tzv. tenebrescenci. Svůj název získal podle finského geologa, Victora Axela Hackmana. Poprvé byl objeven v roce 1896. Teprve však v roce 1991 byl objeven vysoce kvalitní brusný hackmanit. Od té doby se těší většímu zájmu klenotníků.
Další zajímavostí tohoto krystalu, je změna jeho barvy na světle. Těsně po vytěžení může být hackmanit tmavě či světle fialový až růžový, ale po vystavení slunečnímu záření se jeho barva rychle mění na zeleno bílou, někdy až šedavou. Svou původní barvu může opět získat uložením do tmavé místnosti, trvá to však výrazně déle, než jeho barevná proměna na světle.
Některé hackmanity z Afghánistánu a Barmy mají původní barvu krémově bílou a na slunci se pak mění do fialové až růžovo červené.Pokud na hackmanit namíříte UV světlo, září růžovo oranžově.
Zdroj:
Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 2006, str. 126.
Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 68.
https://minerals-stones.com/cs/202-hackmanit
https://aranys.cz/blog/62_Sodalit.html