Onyx

Onyx

Onyx je černobílou odrůdou achátu. Je neprůhledný a průsvitný a svůj název dostal díky své vrstevnatosti. Onyx znamená nehet. Obvykle se v něm střídají černé a bílé proužky. Můžete narazit ale i na onyx zelený.

Tento zajímavý minerál se od starověku používal na výrobu šperků, různých dekoračních předmětů, v galanterii i glyptice. Někdy se objeví i materiál, v němž se vedle černé a bílé nachází ještě červenohnědý pásek. Tento minerál se pak nazývá sardonyx.

Kromě šperků, gombíků a knoflíků, se z onyxu vyrábí dodnes i různé nádoby a ozdobné předměty, mističky, vázičky, dózy apod. Jako ozdobný kámen se ale využívá i pro výrobu stolních desek nebo jako obklad stěn.

Onyx patří do trigonální soustavy a jeho vzhled je skrytě krystalický. Má skelný lesk a bílý vryp. Na Mohsově stupnici tvrdosti zaujímá číslo 7.

Onyx je vhodný pro znamení

Onyx je přisuzován především zrozencům ve znamení Kozoroha, neboť jej dokáže dobře uklidnit a podpořit v soustředění. Doporučuje se ale i Pannám nebo Lvům.

Vybíráme pro vás produkty

Onyx účinky a vlastnosti

Onyx je velmi oblíbený minerál a jeho vlastnosti i účinky to jen dokazují. Především černý onyx se využíval k ochraně toho, kdo jej nosil, ale dokáže ochránit i prostor, kde je umístěn. Využíval a dodnes se využívá jako astrální štít při astrálním cestování nebo věštění budoucnosti (i minulosti).

Onyx účinky a význam

Tento černý nebo bílý minerál je často využívá v pracovnách nebo v místech, kde pracujeme nebo se učíme. Podporuje totiž soustředění a paměť, ale také je to minerál, který výrazně uzemňuje. Díky němu se můžeme cítit v bezpečí.

Pokud onyx položíte na noční stolek, nebo jej vložíte pod polštář, ochrání vás od nočních můr a pomůže klidněji spát. Zklidňuje emoce i myšlení nejen v noci, ale i během dne. Proto se doporučuje mít jej u sebe ve chvíli, kdy vás čekají závažná rozhodnutí. Pomůže vám oprostit se od zažitých starých traumat a blokád. Tlumí smutek a stres. Zároveň vám dodá sílu a posílí životní energii. S onyxem budete na spoustu věcí nahlížet s nadhledem a snáze se rozhodnete.

Díky jeho silné schopnosti uzemňovat a tlumit emoce pomáhá tlumit i sexuální touhy. Říká se, že tím, že pohlcuje negativitu, dokáže chránit před vážnými nemocemi.

Onyx pomáhá zostřit zrak, posílit imunitní systém i mírnit kožní záněty. Skvělý je také při chronické únavě, poruchách rovnováhy nebo při problémech s játry.

Historie

Onyx byl využíván již od dob Starého Egypta. Egypťané z něj vyřezávali sochy a nádoby na aromatické oleje. V Římě byl využíván do tvorby mozaik. V Indii se pak používal při náboženských obřadech. Jedním z nejznámějších onyxů je legendární medailon s názvem Gonzaga Cameo.  

Zajímavosti

Barevnost onyxu se může uměle upravovat. Nejprve se namočí do cukerného roztoku a poté se zahřeje v kyselině sírové. V ní kousíčky cukru zuhelnatí a vytvoří černou barvu. Důvodem tohoto barvení je, že přírodní onyxy obvykle nemají jednolitou vrstvu a povrch může mít vady. Tímto způsobem se vady schovají.

Výskyt onyxu

Onyx se vyskytuje mnohem méně než ostatní minerály. Nachází se především v Indii a Jižní Americe. Výskyt je doložen i v Kanadě, Brazílii, na Madagaskaru a v SRN.

Onyx kameny

Zbarvení

Vlastnosti onyxu může určovat právě jejich barva. Ve většině se však shodují – viz výše. Onyx je buď černý nebo bílý, popř. se v něm obě barvy prolínají. Můžete narazit ale i na onyx zelený.

Černý onyx

Černý onyx se nejčastěji používá jako ochranný amulet. Chrání především toho, kdo jej nosí na těle. Poskytuje zároveň astrální štít při astrálních cestách, hypnóze a cestování do minulosti. Posiluje naše ego a dodává nám sebedůvěru.

Bílý onyx

Onyx bílý býval využíván především mudrci a věštci. Posiluje totiž věštecké a telepatické schopnosti. Pomáhá nám očistit se od starých traumat. Pomáhá nám soustředit se a zlepšuje paměť.

Zelený onyx

Pokud se vám do ruky dostane zelený onyx, nebo onyx se zeleným proužkováním, jedná se o ochranný minerál. Brání před negativními silami, které někdo namířil proti nám. Pomáhá také zklidnit emoce při různých konfliktech, ať jde o cokoliv. Zvyšuje sebekontrolu a sebedůvěru a je využíván především v pánských špercích a doplňcích. Odebírá z našeho těla negativní energii a pomáhá jej regenerovat.

Zlatý onyx

Setkat se můžete i s názvem zlatý onyx, což je název, kterým se někdy označují vrstevnaté odrůdy aragonitu. Ve skutečnosti to však z chemického hlediska onyx vůbec není. Jeho vlastnosti a účinky jsou proto odlišné. 

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *