Labradorit je minerál patřící do skupiny plagioklasů. Nejčastěji bývá fasetovaný jako drahý kámen. Plagioklasy se vyskytují v různých barevných variantách, od oranžové a žluté přes červenou, modrou, šedomodrou až po bezbarvý kámen. Záleží vždy na tom, o jakou odrůdu plagioklasu se jedná.
Labradorit bývá označován také jako měsíční kámen. Jeho zbarvení je nejčastěji namodralé nebo modrošedé. Mohou se v něm ale objevit i další barvy, jako zmíněná žlutá, oranžová apod. Červená odrůda – andezin, bývá nazývána slunečním kamenem. Nejoblíbenější jsou labradority, kde je více barev najednou. Takové kameny se nejvíce využívají v klenotnictví.
Labradorit může být průhledný, průsvitný i neprůhledný. Opět záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Jeho povrch je skelný, lesklý až perleťový. Lom nerovný a lasturnatý. Na stupnici tvrdosti se pohybuje mezi 6 až 6,5.
Vhodný pro znamení:
Labradority, resp. plagioklasy celkově se zpracovávají jako kabošony, fasety, drobné glyptiky nebo pro účely galanterie. V astrologii je labradorit připisován zrozencům Vondáře, Ryb a Kozoroha.
Vybíráme pro vás produkty
Vlastnosti a účinky
Labradorit je kámen, která má mnoho vlastností a pozitivních účinků na naši psychiku i na fyzickou schránku. Stabilizuje auru a tím nás chrání před negativními vlivy z okolí. Tento překrásně zbarvený kámen pomáhá prohřívat náš organismus a ochraňuje před nachlazením. Pomáhá ale i s bolestmi zad, kostí, zubů a proti revmatismu. Snižuje krevní tlak a ustaluje srdeční činnost.
Pokud budete chtít labradorit využívat, dbejte na to, aby byl vždy umístěn samostatně, mimo ostatní kameny. Má totiž sílu jejich účinky vyrušit. Máte-li v sobě nějaké osobní – psychické bloky, je labradorit ideální kámen k jejich odstranění. Pomáhá nám vracet se skrze vzpomínky do minulosti, a nalézt jednoduchost a smysluplný řád dětství.
Labradorit je ale skvělý i pro podpoření kreativity a zároveň posiluje naši odvahu a sebedůvěru. Pokud hledáte nějakého průvodce na vaší cestě za uskutečněním svých cílů nebo snů, vezměte si k ruce právě labradorit.
Historie
Z historie labradoritu toho mnoho známo není. Snad jen, že se tyto kameny odedávna zpracovávají ve šperkařství a jako ozdobné předměty. Ostatní však mají jen sběratelský význam. Objeven byl v roce 1770 v oblasti Labrador, podle kterých byl tento kámen pojmenován.
Zajímavost
Labradorit patří do skupiny sodnovápenatých živců a jako takový bývá oceňován podle sytosti a vzácnosti jeho zbarvení. Krásně zbarvený labradorit může mít cenu i stovky euro za karát. Méně kvalitní a neprůhledné odrůdy se pak prodávají na kila. Výjimkou jsou kvalitní a krásné měsíční nebo sluneční kameny, které se brousí do kabošonů. Tam je pak cena desítek euro za jeden karát.
Díky svému měňavému zbarvení se používá někdy dokonce i ve stavebnictví, jako obklad do interiérů.
Kde se labradorit vyskytuje?
Oligoklasy se vyskytují takřka po celém světě. Pokud se ale zaměříme především na kameny drahokamové kvality, najdeme je v Rusku – hlavně na Uralu, v Norsku – tam se nachází především krásné sluneční kameny, v USA a Keni. Andezíny, což je rovněž odrůda labradoritu, se nachází v USA, Grónsku, Argentině nebo v JAR.
Těžba labradoritů je poměrně rozšířená v Kanadě, USA, Mexiku, Austrálii a na Madagaskaru. Nejznámější místo pro labradorit je poblíž města Noin v Kanadě, v oblasti Labrador. Tam ho poprvé v roce 1770 nalezl a pojmenoval český misionář, páter Adolf.
Finsko je známo labradority s pestrými multibarevnými efekty, kterým se říká spektrolity. Vzácné průhledné labradority zase známe z Mexika.
Labradorit – Zbarvení
Zbarvení labradoritu jsme již zmiňovali. Nejznámější je jeho tmavě modrá barva přecházející do světlejší a místy do oranžové, žluté až do zlaté, s kovovými odlesky. Labradorit je jeden z nejkrásnějších kamenů, který ale většinou nenajdete jen v jednom zbarvení.