Smaragd

Smaragd

Minerál smaragd, který nejvíce známe ze šperkařství, neboť je hojně využíván jako tzv. drahý kámen, je ve skutečnosti hlinitokřemičitan berylnatý. Patří mezi šesterečné minerály a je nejznámější a zároveň i nejcennější odrůdou minerálu berylu. Jeho charakteristickou barvou je překrásná temná zelená, kterou způsobuje kombinace chromu a vanadu.

Smaragdy mají prismatický vzhled a na Mohsově stupnici tvrdost 7,5 až 8. Má skelný, matný lesk a nedokonalou štěpnost. Pokud do něj rýpnete, bude vryp bílý. Smaragd je poměrně křehkým minerálem, s nerovným lasturnatým lomem. Obvykle je průhledný, popř. průsvitný.

Zajímavostí smaragdu je, že na sebe dokáže vázat negativitu. Je proto důležité, pokud jej nosíte, abyste ho pravidelně očišťovali, aby byl schopen stále absorbovat negativitu a více tak byl nápomocný při psychických i zdravotních obtížích. Vhodné je také dobíjet jej na nepřímém slunci.

Jméno smaragd vychází z jeho zelené barvy – řecké slovo smaragdos znamená zelený kámen.

Smaragd je vhodný pro znamení

Smaragd je minerál, který je vhodný pro Raky, Blížence, Býky i Lvy. Pro Raky představuje ideál díky tomu, že mu pomáhá ve vztazích. Blížencům pak pomáhá mít bystrý úsudek a ve Lvech a Býcích posiluje jejich osobnost a srdce.

Vybíráme pro vás produkty

Smaragd účinky a vlastnosti

Smaragd je minerál, který napomáhá otevřít srdce, být upřímný a utužuje pevné a láskyplné vztahy. Se smaragdem bude váš úsudek bystřejší než obvykle. Do vašich vztahů kromě lásky vnese i větší rovnováhu a harmonii.

Smaragd význam a účinky

Tento překrásný zelený minerál je označován za symbol očisty a regenerace. Pomáhá nám zmírnit stres i deprese, povzbuzuje intelekt a zlepšuje nám paměť. Zároveň v nás vzbuzuje větší soucit a napomáhá, abychom byli k druhým více empatičtí a uměli jim lépe naslouchat, a především porozumět. Abychom předčasně neodsuzovali, ale nejprve si vyslechli, čím si dotyčný prošel.

O smaragdu se také říká, že posiluje lásku, věrnost a přitahuje štěstí. Pomáhá do vtahů vnést především rovnováhu mezi partnery a vzájemnou harmonii a porozumění. Zároveň umí zklidnit naše city a navodit větší duševní rovnováhu.

Historie

Smaragdy jsou známy již od dob Starověkého Egypta, kde si je oblíbila např. Kleopatra. Využíval se ale i za Ptolemaiovců a ve Střední říši. Smaragdy znaly i Indové. Sošky Buddhy se vyřezávaly právě ze smaragdu, jadeitu a nefritu. Smaragdy získávali Indové z oblastí Palistánu a Rádžástánu a dělili je na různé odstíny podle tzv. kast. Smaragdy používali i staří perští učenci a Římané, kteří si těchto minerálů velice cenili.

Smaragdy

Zajímavosti

Smaragdy jsou jedny z nejvzácnějších minerálů a jsou považovány za drahé kameny. Ve světě je několik z nich, které svým významem převyšují ostatní. Jsou to Kokovinův smaragd, který má 11.000 karátů, smaragd známý jako Hrdost Ameriky, který má 1470 karátů, nebo Stephensonův smaragd o 1438 karátech. Za zmínku stojí i broušená váza z jednoho kusu smaragdu, která má 2681 karátů a je uložena v Kunsthistorickém Muzeu ve Vídni.

Výskyt smaragdu

Smaragd patří mezi minerály, které se nevyskytují příliš hojně. Je opravdu vzácný. Naleziště smaragdu jsou známy v Habachtalu v Rakousku, v Rusku na Uralu, Egyptě, v Kolumbii, kde mezi nejznámější lokality patří Muso a Chivor, dále se nachází v Brazílii – hlavně Minas Gerais, Carnaiba, Ceará, Goiás a Bahía.

Surový smaragd

Dále se smaragdy těží v Severní Karolině, v Africe – hlavně v Nigérii, Tanzanii, Zambii a Zimbabwe, v Mosambiku, na Madagaskaru a Jihoafrické republice. Mezi další šťastné státy, kde jsou naleziště smaragdu, patří Afghánistán, Indie a Pákistán.

Zbarvení

Smaragd, jak už napovídá jeho název, je především zelený. Projevuje se však u něj dichroismus, takže při natočení na světlo jím různě prochází sluneční paprsky a mohou vytvářet různé odstíny barev. Jeden kus smaragdu tak může ukrývat barvy od zelenomodré, přes sytou zeleň trávy až po žlutavou barvu. Barva smaragdů závisí na množství a složení stopových prvků. Obvykle se barvy mírně liší podle toho, z jaké země smaragdy pochází.

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *