Achát

Achát

Acháty jsou minerály s převahou šedých, šedomodrých a bílých barev. Objevují se ale i narůžovělé, červenavé a vzácně i zelenomodré. Svůj název dostaly od historického názvu řeky Achates v Itálii a lidstvo je zná již více než 8000 let. 

Achát je zvláštní odrůda chalcedonu, ale díky své struktuře se jedná ve skutečnosti o složeninu proužků – vrstev křemene (chalcedonu) a opálu. Achát je minerál neprůhledný, ale může být i průsvitný. Jeho povrch je spíše matný a na dotek hedvábný. Lom má nerovný a lasturnatý. Na stupnici tvrdosti se nachází mezi 6,5 až 7. )

Vhodný pro znamení:

Pokud vás zajímá, jaké astrologické znamení k achátu inklinuje, pak jsou to Býci a Štíři.

Účinky a vlastnosti

Achát působí na základní čakru a na tělo má řadu dobrých vlivů.

Máte-li achát doma a zajímá vás, jak jej energeticky očistit, zapomeňte na chemické preparáty. Ty by jej mohly poškodit nebo by změnil barvu. Achát nejlépe očistíte pod tekoucí vodou. Chcete-li obnovit jeho energii, dejte ho “nabít” na slunce. Délka jeho umístění na slunci přitom nehraje roli. 

achát význam a účinky

Historie

Acháty jsou doloženy již před tisícovkami let, kdy se z nich vyráběly různé nástroje. Dodnes se objevují mezi archeologickými nálezy. Tyto nádherně probarvené polodrahokamy znali již Skytové a oblibu si získaly především ve Starověku. Svůj název získali díky Theofrastovi, který žil na přelomu čtvrtého a třetího století př.n.l.

Z achátů se vyráběly nejen různé nástroje, ale i šperky, vyřezávané gemy a talismany. Oblíbené byly i mezi Řeky a Římany. Ti je dokonce uměli i přibarvovat. (S uměle barvenými acháty se setkáváme dodnes. Nevýhodou však je, že takto upravované ztrácí svou původní sílu). Jako talismany měly acháty chránit před jedy, zbystřovaly zrak a chránily před bouřkami a uragány. 

Dělení achátů podle různého pruhování

Acháty se dělí podle barev i podle pruhování. Každé pruhování přitom dává tomuto polodrahokamu jiné schopnosti. Acháty, jejichž pruhování směřuje do středu, jsou skvělé na podporu koncentrace a logického myšlení, pomáhají při zánětech vaječníků, ledvin, močového měchýře i při problémech se střevy nebo žaludkem. Acháty s paralelním pruhováním jsou dobré při bolestech křečových žil. Setkat se můžete i s acháty s hvezdicovým pruhováním. Ty aktivují imunitní systém a jsou dobré na uklidnění nervů. 

acháty mnohobarevné

Zajímavosti

Nejvíce působivé jsou acháty, v nichž se střídají chladné a teplé odstíny. Jejich zbarvení přitom zvýrazňuje pásková textura, která může být uspořádána koncentricky nebo výjimečně i paralelně. Zajímavostí je, že u některých achátů se na 1 cm šířky vystřídá až 15.000 vrstev. 

Textury achátů ale mohou být i chuchvalcovité, oolitické, očkaté nebo dendritické. 

Možná jste již narazili na acháty s dutinou. V té se mohou vyskytovat krystaly dalších minerálů, jako ametystu, kalcitu, záhnědy nebo zeolitu.

Výskyt achátů

Acháty se v různých podobách, barvách a odrůdách vyskytují po celém světě a samozřejmě i u nás. Nejznámější lokalitou pro sběr achátů je u nás Podkrkonoší. Znát můžete Kozákov, kde se sbíraly acháty již v době Karla IV. Mezi další česká naleziště patří Lomnice nad Popelkou nebo Nová Paka. 

Modrý achát

Acháty ale najdete i ve Francii, Itálii, Belgii, v Bulharsku, na Islandu, v Nizozemsku, Polsku, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku a ve Španělsku. Jejich výskyt je znám i v Číně, Jemenu, v Brazílii, Uruguayi a na Novém Zélandu.   

Zbarvení

Barvy achátů ovlivňuje množství inkluzí dalších minerálů, jako jsou hematit, chlorit, goethit, seladonit a další. Zbarvení ale mohou způsobit i mikropříměsy jiných prvků, nebo již zmíněné umělé barvení. 

U achátů se můžete setkat s různým pojmenováním, které vychází z texturní kresby minerálu nebo irizace. Setkat se tak lze s achátem aztéckým, brazilským, očkatým, dendritickým, hvězdicovitým, korálovým, ohnivým, brekciovým, zříceninovým a mnoha dalšími. Ty nejznámější si nyní představíme podrobněji.

Achát mechový

Achát mechový je označován jako kámen zrození a nových začátků. Jedná se o oxid křemičitý s příměsí manganu, popř. železa. Svůj název získal od zelené či nazelenalé barvy, která se mísí většinou s bílou. Tento minerál může být průsvitý či poloprůhledný a jeho nejčastější naleziště jsou v Indii, Austrálii nebo v USA. 

Mechový achát

Mechový achát ovlivňuje srdeční čakru a vhodný je pro zrozence Býka, Kozoroha, Panny, Raka a Střelce. Pomáhá odstraňovat neklid a strach, zmírňuje obavy, posiluje sebevědomí a pomáhá s udržením rovnováhy. Kromě toho je vhodný při přecitlivělosti na počasí a znečištěné ovzduší. Kromě těchto účinků je vhodný i k odstranění kožních plísní a infekcí, ochrání před nízkou hladinou cukru v krvi a posílí unavené oči. 

Achát korálový

Korálový achát je oblíbený nejen pro svou něžnou narůžovělou barvu, ale i pro schopnost navodit mírumilovné prostředí, a užít si naplno a procítěně každý okamžik v našem životě. V rámci celoživotního růstu umožňuje zůstat ve spojení s vlastními kořeny. Korálový achát harmonizuje a otevírá čakry a tím nás vede k hlubšímu vědomému prožitku. Z schopností zmíníme upevnění nerovnováhy, kterou způsobila nevyváženost čaker. Uklidňuje nervy a pročišťuje krevní řečiště. 

achát korálový

Korálový achát se zjednodušeně řečeno využívá k uzemnění a zlepšení rovnováhy. Pomáhá totiž uvést do souladu pozitivní a negativní síly. Nachází se po celém světě, kromě České republiky jmenujme Indii, Brazílii, Maroko nebo Afriku. Korálové acháty mají narůžovělou až naoranžovělou barvu. Setkáte-li se s achátem sytě růžové barvy, jedná se pravděpodobně o korálový achát chemicky dobarvený. 

Achát zříceninový

Zříceninový achát má pestré – pastelové barvy, od bílé přes modrou, nafialovělou až po hnědou. Pomáhá hojit rány, zklidňuje vyrážky a ekzémy. Tyto acháty se někdy objevují s dutinou, která se dá naplnit vodou. Pak jsou využívány jako talismany. 

acháty zříceninové

Ohnivý achát

Ohnivé acháty jsou vítány především při meditaci. Mají totiž sílu udržet během meditace vaši duševní rovnováhu a zároveň ovlivňují třetí oko, na něž se během meditace přikládají. Jsou dobré pro uzemnění a udržení vztahu s Matkou Zemí. Posilují zároveň paměť a koncentraci a bývají spojovány se živlem ohně a sexualitou. 

Bílý achát

Pokud se potřebujete rychle zklidnit, stačí si sednout, sevřít bílý achát v dlani a zklidnit dech. Bílý achát vám dodá rozumovou a citovou rovnováhu, kterou můžete vnímat nejen duševně, ale i tělesně. 

bílý achát

Růžový achát

Růžový achát by u sebe měly nosit těhotné ženy. Je známý jako ochránce těhotenství a nenarozeného plodu. Navíc pozitivně působí na správný vývoj miminka v bříšku. Vhodný je i pro zklidnění, dodání sebevědomí a nalezení duševní rovnováhy. Posílí vaše sebevědomí a pomůže odstranit strach ze selhání.

růžový achát

Šedý achát

Pokud máte nemocné a unavené oči, pořiďte si achát šedý. Příznivě na ně působí už při přiložení kamene na zavřená víčka. Oči můžete také omývat vodou, v níž jste šedý achát nechali koupat. Stejně jako některé jiné acháty i šedý pomáhá nalézt duševní rovnováhu, podporuje sebedůvěru a podněcuje sebepoznání. 

šedý achát

Hnědý achát

Patříte-li mezi alergiky, měli byste u sebe nosit achát hnědý. Příznivě působí také na potenci. 

hnědý achát

Různobarevný

Setkat se můžete i s acháty, které mají více barev. Nazývají se různobarevné. Ty jsou dobré při horečce. Umí ale i posílit krevní oběh. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 96 – 97.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 88.

5/5 - (Počet hodnocení: 3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *