Kalcit

Kalcit

Kalcit je krásný minerál, který můžete vidět v různých barevných podobách. Nejčastější je kalcit bílý nebo čirý, a pak žlutý, který prastaré národy nazývaly žlutým onyxem. Někdy se mu také říká sluneční kámen. Jméno kalcit odkazuje na složení tohoto minerálu. Pochází ze slova „calx“, což znamená vápno. Kalcit je ve skutečnosti uhličitan vápenatý a jedná se o klencový minerál.

Kalcity jsou tvořeny obvykle krystaly nižšího vzhledu. Známe ale také kalcity zrnité, krápníkovité, vláknité nebo stébelnaté. Někdy se krystalická podoba nemusí objevit vůbec. Kalcit se vyskytuje někdy samostatně, ale někdy i s dalšími minerály. Najdete ho např. na rudných žilách. Vzniká také chemickým srážením a sedimentací schránek různých mrtvých živočichů na mořském dně. Někdy vzniká kalcit také z magmatu v podobě tzv. karbonatitů.

Na Mohsově stupnici tvrdosti má kalcit číslo 3. Je dostatečně měkký na to, aby se do něj dalo rýpnout nožem. Je křehký a má velmi dobrou štěpnost. Jeho povrch je skelný až perleťový. Vryp kalcitu bývá bílý, ale s odstínem podle toho, jakou barvu má.

U kalcitu se můžete setkat s tzv. islandským vápencem, který je čirý a v minulosti jej využívali především Vikingové k určení polohy slunce. Dále existuje podle původu odrůda manganokalcit – ten má směs manganu, dále plumbokalcit s příměsí olova a stronciokalcit.

Vhodný pro znamení

Kalcit je skvělý především pro znamení Blíženců, v nichž podporuje jejich činorodost. Díky svým mnoha účinkům a schopnostem je však vhodný pro všechna znamení zvěrokruhu.

Vybíráme pro vás produkty

Účinky a vlastnosti

Kalcit je považován za minerál, který dokáže podporovat a vyvolávat jasnozřivost a paranormální schopnosti. Pomáhá nám v rozvoji intuice, zklidní v nás neklid a podporuje v rozhodování. Posílí v nás naši vůli a pomůže nám mírnit vztek a výbuchy hněvu.

Kalcit význam a účinky

Všeobecně je o kalcitu známo, že je skvělým harmonizačním prostředkem, uklidňuje nervy i rozjitřenou duši, a dodává nám energii, když se jí nedostává běžnými prostředky. Třeba i překonat svůj stín nebo se odhodlat udělat důležitý krok, na nějž si netroufáme.

Vyrábí se z něj také kalcitová voda a je skvělý na podporu účinků ostatních minerálů. Můžete ho proto přidat k dalším minerálům, v nichž potřebujete zesílit jejich vlastnosti. Další vlastnosti se pak mohou u kalcitu lišit podle toho, jakou má barvu. Říká se, že v noci nás kalcit chrání před negativní energií. Je tedy ideální vkládat si ho pod polštář.

Historie

Kalcit byl minerál oblíbený u starých Egypťanů, Babyloňanů, Asyřanů i Římanů. Největší oblibě se těšil tzv. „zlatý onyx“, tedy žlutě zbarvený kalcit. Římané využívali tento minerál pro tvorbu soch a mozaik.

Kalcit byl v minulosti oblíbený i u Vikingů, především tzv. islandský vápenec, jehož pomocí určovali polohu slunce na obloze, když bylo schované za mraky.

Zajímavosti

Z kalcitů (nejčastěji právě z vápenců) může vznikat metamorfózou mramor.

Výskyt kalcitu

Kalcit je těžen prakticky po celém světě. Za zmínku stojí jeho ložiska v Jižní Americe, USA, v Rusku, na Arabském poloostrově a v Severní a Střední Africe. Kalcit najdete i v České republice, hlavně poblíž Jáchymova, Příbrami a v Moravském krasu.

čirý Kalcit

Kalcit – Zbarvení

Kalcit může mít bílou nebo čirou barvu, ale najdete ho i v mnoha dalších zbarveních. Podle toho, jakou barvu zrovna má, se mohou lišit jeho vlastnosti a účinky na naše zdraví a psychické rozpoložení.

Modrý kalcit

Modrý kalcit vám pomůže zvednout sebevědomí ve chvíli, kdy ho máte nedostatek. Vezměte si jej proto na pomoc v takových chvílích. Zároveň se doporučuje všem, kteří si chtějí splnit svůj sen, ale mají pocit, že na něj nemají dost odvahy, nebo si zkrátka dostatečně nevěří. Posiluje víru v sebe sama.

Zelený kalcit

Se zeleným kalcitem si skvěle srovnáte své myšlenky a dokážete lépe přehodnotit svou aktuální situaci, popř. celý život a jeho priority. Dokážete s ním také odložit stranou negativní emoce a soustředit se na to podstatné bez nich. Zelený kalcit v nás vyvolává klid a mír, mírní návaly vzteku a dokáže nás rychle zharmonizovat.

Oranžový kalcit

Pokud potřebujete rozvíjet nebo podpořit svou intuici a rozhodování, vezměte si na pomoc kalcit oranžový. Je nejlepším pro zažívací , mírní žaludeční křeče a celkově uklidňuje žaludek. Stačí, když jej v případě potíží na žaludek nebo místo, kde trávení bolí, přiložíte a necháte působit.

Manganokalcit

Tento kalcit je opravdu krásný na oko, a zároveň je i nejvzácnějším, ze všech kalcitů. Pomáhá při meditaci postoupit do tzv. vyšších sfér. Skvělý je na probuzení citu, mateřství a čisté lásky. Přináší nám do duše mír a klid, harmonizuje naši duši a je dokonce doporučován při psychosomatických chorobách.

Kalcit různé barvy

Žlutý kalcit

Žlutý kalcit je skvělý pro harmonizaci nervového systému a podporu látkové výměny. Posiluje v nás celkovou harmonii těla a ducha a zklidňuje strach a duševní neklid. Pokud se necítíte právě v dobrém psychickém rozpoložení, položte žlutý kalcit na korunní čakru a meditujte, buďte v klidu a vnímejte jeho působení.

Bílý/Čirý kalcit

Bílý nebo také čirý kalcit se vyskytuje nejčastěji. Je skvělým pomocníkem pro posílení paměti, houževnatosti a odhodlání k novým věcem a krokům. Spojován je se čakrou čela a s tzv třetím okem, kde nám pomáhá prozřít a zbavit se starých zažitých předsudků.

5/5 - (Počet hodnocení: 2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *