Zvláštní místo mezi minerály zaujímá pyrit. Jedná se o kyz železný, s chemickým složením disulfid železnatý. Jeho barva je zlatavá, někdy spíše dohněda, proto se může někdy plést se zlatem. Můžete u něj někdy slyšet název „kočičí zlato“. Pyrit má kromě zlatavé barvy i tzv. náběhové barvy, takže na něm můžete zaregistrovat odlesky zelené, kovově modré nebo červené.
Když do pyritu udeříte, odlétají z něj jiskry. Odtud pochází i jeho název pyrit, což znamená oheň. Pyrit je nejrozšířenější sulfid v zemské kůře a je brán za železnou rudu. Vzniká krystalizací z hydrotermálních roztoků, srážením vod v usazeninách nebo jako akcesorie v magmatických horninách. Na povrchu není pyrit stabilní, proto se těží obvykle v hlubinných dolech.
Pyrit je vyskytuje v přírodě jako krystal, který má tvar krychle. Spadá tak do krychlové soustavy. Je neštěpný a jeho lesk je kovový. Pokud do něj rýpnete, bude vryp černý. Na Mohsově stupnici tvrdosti zaujímá číslo 6 až 6,5.
V dnešní době se pyrit používá jako důležitý zdroj pro získávání mědi, zlata, niklu nebo kobaltu a dalších rud. Je totiž hlavní sirnou rudou železa. Už v minulosti se proto používal při výrobě železa a kyseliny sírové.
Malé a kvalitní krystaly pyritu mohou být zpracovávané do šperků jako drahé kameny, kabošony nebo facetové brusy. Jelikož může obsahovat malé příměsi mědi nebo zlata, bývá někdy těžen i z tohoto důvodu.
Pyrit je vhodný pro znamení
Tento zajímavý minerál se doporučuje především lidem narozeným ve znamení Lva a Kozoroha.
Vybíráme pro vás produkty
Pyrit účinky a vlastnosti
Pyrit pomáhá chránit proti infekčním chorobám, ale také chrání před úrazy. Dodává nové myšlenky a napomáhá diplomatickému jednání. Pokud pociťujete hormonální nerovnováhu, pyrit vám ji pomůže udržet v rovině.
Ideální je pro lidi, kteří se cítí podřadní a nedokážou si uvědomit vlastní cenu. Zvýší jim sebevědomí a naučí je vážit si sebe sama. Vhodný je při pocitech úzkosti, smutku nebo zklamání. U sebe by jej měli nosit i příliš melancholičtí jedinci.
Pyrit vám dodá vitalitu a životní energii. Nosit u sebe by jej měli i lidé, kteří se věnují duševní práci.
Tento zajímavý minerál je využíván při problémech s trávicím traktem, odstraňuje z těma toxiny, takže je doporučován i při detoxikaci organismu a je vhodný je i ve chvíli, kdy špatně spíte kvůli špatnému trávení. Pyrit také ovlivňuje oběhový systém, zvyšuje okysličení krve a je dobrý na posílení kostí. Pomáhá s dýchacími obtížemi a chorobami, jako je astma nebo bronchitida.
S pyritem u sebe budete méně unavení a zlepší se vám paměť.
Historie
V dávných dobách se pyrit využíval jako ozdobný kámen. V Indii se s ním zdobila tzv. indická zrcátka. Také se používal v křesadlech, protože když se s ním křesne, objeví se jiskry.
Zajímavosti
Pyrit se v přírodě objevuje v krystalech, které mají tvar krychle. Nosí štěstí, peníze, používá se k věštění a k ochraně svého nositele.
Pyrit se může využívat na výrobu levných šperků. Ve styku s pokožkou a potem však bude černat.
Výskyt pyritu
Pyrit se vyskytuje v Chille, Peru, Španělsku, Velké Británii, ale také na Slovensku, např. v oblasti Banské Štiavnice, nebo v České republice, kde se těží na mnoha místech – Kladno, Příbram, Sokolovská pánev, Zlaté hory v Jeseníkách atd.
Dále se vyskytuje na ostrově Elba, v Itálii, Švédsku, USA, Rusku i Německu. V USA byly objeveny dokonce útvary ve tvaru disku.
Zbarvení
Pyrit se objevuje především z barvě nazlátlé, žluté, medové až nahnědlé. Mohou se na něm objevit barevné povlaky či odlesky – modré, zelené nebo červené. Ty však nemění jeho složení, ani vlastnosti a účinky.