Fluorit

Fluorit

Fluorit je nádherný kámen mnoha barevných variant, který byl dříve nazýván jako kazivec. Jelikož má tvrdost pouze 4, je pro šperkařské využití poměrně měkký. Dá se z něj sice vybrousit krásný kámen, ale snadno se poškrábe. Některé fluority, především čočkovce, proto bývaly na povrchu překrývány křišťálem, aby byly chráněny před poškrábáním. 

Fluority můžete najít v různých barvách – žlutá, modrá, zelená, modro-zelená, růžová, vínově červená, červenovědá nebo třeba nachová. Můžete narazit i na fluorit bezbarvý, bílý nebo dokonce černý. Běžné je, že se v jednom kameni střídá barev více najednou. I přesto, že jsou křehké a mají dokonalou oktaedrickou štěpnost, mohou se brousit a dají se dobře vyleštit. Výsledkem je pak krásný kámen, který má cenu především pro sběratele. 

Fluorid je kámen průhledný nebo poloprůhledný a má skelný povrch. Jeho štěpnost je dokonalá. Fluority bývají zpracovávány jako kabošony, fasety, drobné i velké glyptiky. 

Fluority se mohou nalézat po menších kusech, ale i v masivních blocích. Pak se prodávají na kila. Pokud jsou pestře páskované a nemají žádný kaz, je jejich cena v řádu desítek euro za karát. Nejdražší jsou fluority růžové a sytě zbarvené. Ty sice bývají malé, obvykle nejsou větší než 10 karátů, ale mohou dosahovat i stovky euro za karát. Musí však být čisté a bez kazů. 

Vhodný pro znamení:

V astrologii jsou fluority připisovány zrozencům ve znamení Ryb a Vodnáře. Souzní s čakrou temene, a také se přiřazují k jednotlivým čakrám podle svých barev. Jejich základním účinkem je uklidnění nervového systému a jejich blahodárný vliv na srdeční choroby a obtíže. 

Vybíráme pro vás produkty

Vlastnosti a účinky

Fluorit je obdařen silnou ochrannou mocí. Alespoň v to od pradávna lidé věřili. Pomáhá především na duševní úrovni, protože zahání úzkost a špatné myšlenky, zlepšuje naši paměť a pomáhá k lepší koncentraci. Je označován jako tzv. projektivní kámen, který posiluje účinky ostatních minerálů. Fluorit pomáhá zvládat emoce, urovnává deprese, vztek i zoufalství, otevírá dveře do našeho podvědomí a nechává na povrch vyplynout potlačované pocity a nálady. 

fluorit krystal

Účinky fluoritu se odvíjejí také podle toho, jakou má kámen barvu a vlastnosti. Blíže si tedy jednotlivé barvy fluoritu popíšeme níže. 

Historie

Fluorit znali již starověcí Egypťané, kteří jej používali ve znacích a k vyřezávání skarabeů. Staří Číňané je využívali ve svých řezbářských pracích více než 300 let. Staří Římané pro změnu z fluoritu vyráběly vázy a nádoby. V 18. století objevili účinky fluoritu a sypali jej do vody v podobě prášku, aby pomohl odstranit choroby ledvin. V 19. století byl fluorit oblíbený zejména v Anglii, kde získal jméno “Blue John”. 

Zajímavosti

Fluority byly a jsou využívány k tvorbě různých předmětů (sošek, váziček, nádob), ale dělají se z nich i krásné výbrusy. Kolekci broušených fluoritů v různých barvách najdete v Smithsonian Institution ve Washingtonu. Zde najdete i zřejmě největší fasetový výbrus fluoritu vybroušeného Artem Grantem. Má nádhernou modrou barvu a váží 3965,35 ct. Hmotnost některých těchto kamenů přesahuje 1000 ct. Za pozornost stojí i vybroušený fasetový výbrus z růžových fluoritů o hmotnosti 248,8 ct z Pákistánu. Z Koreje zase pochází růžové výbrusy o hmotnosti 492 ct a 354 ct. Zajímavý je také červený fluorit z Anglie o hmotnosti 118 ct nebo žlutý výbrus z Illinois o váze 351 ct. 

Kde se fluorit vyskytuje

Významná ložiska fluoritu se nachází v Číně, kde se objevují krystaly jemně páskové a vícebarevné. Dále se vyskytuje v Mongolsku, Koreji, Pákistánu – tam jsou převážně krásné růžové krystaly fluoritu. Najdete je i v Austrálii, Novém Mexiku, v Utahu, kde jsou fluority světle zelené, pak Coloradu, Kentucky, v New Hampshire, kde jsou krystaly světle modré. Různobarevný fluorit se nachází v Texasu, modrozelené krystaly v Tennessee, žluté a fialové v New Yorku a Illinois. Smaragdově zelené a červené fluority pochází z Mexika, růžové z Peru, a další jsou nacházeny v Argentině, Chile a Kolumbii. 

Fluority se nacházejí také v Africe, v Rusku, Kazachstánu a Tádžikistánu. V Evropě je najdete hlavně v Anglii, ve Španělsku, Německu, Norsku, Francii, Švýcarsku a v Rumunsku. 

U nás najdete fluority v Moldavě, Harrachově, Blahuňově a na dalších lokalitách. 

fluorit vyznam

Zbarvení

Fluority, jak už jsme si výše ukázali, se nachází v přírodě v různých barevných variantách. Jedná se o halogenid vznikající sloučením kovů a fluoridu vápenatého. V e-shopech nejčastěji narazíte na fialové fluority s barevným přechodem k bílé, zelené, průhledné, růžové nebo oranžové. Pojďme se ale podívat, jaké vlastnosti a účinky se vážou k jednotlivým barvám. 

Modrý fluorit

Modrý fluorit vám pomůže uklidnit mysl a zjitřené emoce, nebo vás naopak nabije energií. Podle toho, co vaše tělo právě potřebuje. Je vhodný ve chvíli, kdy vás čeká náročné jednání, protože zlepšuje komunikaci a pomáhá nám uspořádat si myšlenky. Vhodný je i pokud tvoříte a potřebujete podnítit svou kreativitu. Nápomocný je při problémech s nosem, očima, ušima či krkem. 

modry fluorit

Zelený fluorit

Zelený fluorit je ideální k pohlcování negativních energií. Pokud se doma často dohadujete, je dobré umístit jej v pokoji, kde se nejvíce rodina schází, nebo jej můžete mít u sebe v podobě náramku či přívěsku. Pomáhá také odbourat přebytečné energie, uvolňuje intuici a zažehnává citová traumata. 

zeleny fluorit

Fialový fluorit

Fialový fluorit je ideálním kamenem pro koncentraci, meditaci a pomáhá zlepšit duševní komunikaci. 

Žlutý fluorit

Žlutý fluorit je odborníkem na odbourávání toxických látek z těla, snižuje cholesterol a pozitivně působí na naše játra. Zároveň podněcuje kreativitu, intelektuální aktivitu a tvůrčí schopnosti. 

zluty fluorit

Bezbarvý fluorit

Bezbarvý fluorit sice tolik neokouzluje svým vzhledem,  ale je vynikající pro navození harmonie mezi tělem a duchem, nebo chcete-li – duší. Přináší do našeho těla univerzální energii, čistí čakry a dodává energii auře. Má také výjimečnou schopnost zesilovat účinek ostatních kamenů. 

Růžový fluorit

Růžový fluorit je překrásný kámen, ať už je světlý, nebo je jeho barva více intenzivní. Svému majiteli pomáhá zvýšit sebedůvěru ve své schopnosti a zároveň brání negativnímu vlivu manipulátorů a lidí, kteří vám chtějí psychicky ubližovat. Pomáhá překonat jakýkoli nesoulad v těle a vše uvést do správné rovnováhy. Celkově je to kámen pro nastolení harmonie ve vašem životě. 

Zdroj:

Rudolf Ďuďa, Luboš Rejl – Svět drahých kamenů, Praha 206, str. 138 – 139.

Cally Hallová – Drahé kameny. Příroda v kostce, Praha 2005, str. 66.

5/5 - (Počet hodnocení: 4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *